phpMyAdmin 4.9.2-dev - en to sq translation catalogue (3174 entries)

en: "%s" requires %s extension
sq: "%s" kërkon zgjerimin %s

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
sq: "DROP DATABASE" - deklaratat janë pasivizuar.

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
sq: "PRIMARY" <b>duhet</b> të jetë emri dhe <b>vetëm</b> një çelës primar!

en: % Time
sq: % Koha

en: %% MyISAM key buffer used: %s%%, this value should be above 95%%
sq: %% çelësi zbutës MyISAM i përdorur: %s%%, kjo vlerë duhet të jetë sipër 95%%

en: %1$d database has been dropped successfully. | %1$d databases have been dropped successfully.
sq[0]: %1$d databaza është fshirë me sukses.
sq[1]: %1$d databazat janë fshirë me sukses.

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
sq[0]: %1$d radhë e ndikuar.
sq[1]: %1$d radhë të ndikuara.

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
sq[0]: %1$d radhë e fshirë.
sq[1]: %1$d radhë të fshira.

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
sq[0]: %1$d radhë e futur.
sq[1]: %1$d radhë të futura.

en: %1$d total, %2$d in query
sq: %1$d gjithsejt, %2$d në pyetsor

en: %1$s (near <code>%2$s</code>)
sq: %1$s (afër <code>%2$s</code>)

en: %1$s from %2$s branch
sq: %1$s nga dega %2$s

en: %1$s match in <strong>%2$s</strong> | %1$s matches in <strong>%2$s</strong>
sq[0]: %1$s përkim në <strong>%2$s</strong>
sq[1]: %1$s përkime në <strong>%2$s</strong>

en: %1$sBzip2 compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
sq: %1$sBzip2 kompresimi dhe dekompresimi %2$s kërkojnë funksionet (%3$s), të cilat janë të pavlefshme në këtë sistem.

en: %1$sGZip compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
sq: %1$sGZip kompresimi dhe dekompresimi %2$s kërkojnë funksionet %3$s), të cilat janë të pavlefshme në këtë sistem.

en: %1$sLogin cookie validity%2$s greater than %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s may cause random session invalidation (currently session.gc_maxlifetime is %5$d).
sq: %1$s Vlefshmëria e cookit të logaritmave %2$s më e madhe se %3$ssession.gc_maxlifetime %4$s mund të shkaktojë pavlefshmëri të rastësishme  (currently session.gc_maxlifetime is %5$d).

en: %B %d, %Y at %I:%M %p
sq: %B %d, %Y në %I:%M %p

en: %d errors were found during analysis.
sq: %d gabime u gjendën gjatë analizave.

en: %d is not valid row number.
sq: %d nuk është numër i vlefshëm radhe.

en: %d minute | %d minutes
sq[0]: %d minut
sq[1]: %d minuta

en: %d object(s) created.
sq: %d objekt(e) u krijuan.

en: %d row affected by the last statement inside the procedure. | %d rows affected by the last statement inside the procedure.
sq[0]: %d radhë e ndikuar nga deklarata e fundit brenda procedurës.
sq[1]: %d radhë të ndikuara nga deklarata e fundit brenda procedurës.

en: %d second | %d seconds
sq[0]: %d sekondë
sq[1]: %d sekonda

en: %d table(s)
sq: %d tabelë(a)

en: %d total
sq: %d gjithsejt

en: %s argument(s) passed
sq: %s argument(e) kaluan

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
sq: %s ditë, %s orë, %s minuta dhe %s sekonda

en: %s has been disabled for this MySQL server.
sq: %s është pasivizuar për këtë MySQL server.

en: %s is available on this MySQL server.
sq: %s është i vlefshëm në këtë MySQL server.

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
sq: %s është makina e parazgjedhur e ruajtjes në këtë MySQL server.

en: %s of %s
sq: %s nga %s

en: %s queries executed %s times in %s seconds.
sq: %s pyetsorë të ekzekutuar %s herë në %s sekonda.

en: %s result found | %s results found
sq[0]: %s rezultat është gjetur
sq[1]: %s rezultate janë gjetur

en: %s table | %s tables
sq[0]: %s tabelë
sq[1]: %s tabela

en: %s thread(s) took longer than %s seconds to start, it should be 0
sq: %s rrjedha mori më gjatë se %s sekonda për të filluar, duhet të jetë 0

en: %s value
sq: Vlera %s

en: %s%% of all clients are aborted. This value should be below 2%%
sq: %s%% prej të gjithë klientëve janë ndërprerë. Kjo vlerë duhet të jetë nën 2%%

en: %s%% of all connections are aborted. This value should be below 1%%
sq: %s%% prej të gjithë lidhjeve janë ndërprerë. Kjo vlerë duhet të jetë nën 1%%

en: %s%% of all sorts cause temporary tables, this value should be lower than 10%%.
sq: %s %% of all sorts cause temporary tables, this value should be lower than 10 %%.

en: %s%% of all temporary tables are being written to disk, this value should be below 25%%
sq: %s%% prej të gjitha tabelave të përkohëshme janë duke u shkruar në disk, kjo vlerë duhet të jetë nën 25%%

en: %s/sec.
sq: %s/sek.

en: %sCreate%s a database named 'phpmyadmin' and setup the phpMyAdmin configuration storage there.
sq: %sKrijo%s një databazë me emrin 'phpmyadmin' dhe rregullo ruajtjen e konfigurimit të phpMyAdmin atje.

en: %sCreate%s missing phpMyAdmin configuration storage tables.
sq: %sKrijo%s mungon në tabelat e ruajtjes së konfigurimit phpMyAdmin.

en: %sCreate%s the phpMyAdmin configuration storage in the current database.
sq: %sKrijo%s ruajtjen e konfigurimit phpMyAdmin në databazën aktuale.

en: %sLogin cookie validity%s should be set to 1800 seconds (30 minutes) at most. Values larger than 1800 may pose a security risk such as impersonation.
sq: %sVlefshmëria e gatimit të hyrjes%s duhet të vendoset në 1800 sekonda (30 minuta) më së shumti. Vlerat më të mëdha se 1800 munt të paraqesin rrezik sigurie si psh. imitim.

en: %sZip compression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
sq: %sZip kompresim%s kërkon funksionet (%s), të cilat nuk janë të vlefshme në këtë sistem.

en: %sZip decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
sq: %sZip dekompresim%s kërkon funksionet (%s), të cilat  nuk janë të vlefshme në këtë sistem.

en: '%1$s' depends on:
sq: '%1$s' varet në:

en: '%s' database does not exist.
sq: '%s' databaza nuk ekziston.

en: 'percona' found in version_comment
sq: 'percona' gjendet në version_comment

en: 'source' found in version_comment
sq: 'source' gjendet në version_comment

en: (See below for the actual view)
sq: (Shiko më poshtë pamjen aktuale)

en: (continued)
sq: (vazhduar)

en: (less efficient as indexes will be generated during table creation)
sq: (më pak efiçiente, pasi indekset do të gjenerohen gjatë krijimirt të tabelës)

en: (singly)
sq: (vetëm)

en: + Add a new primary key column
sq: + Shto një kolonë me çelës primar

en: + Add column
sq: + Shto kolonë

en: + Add constraint
sq: + Shto detyrim

en: + Show me the possible partial dependencies based on data in the table
sq: + Më shfaq varësitë e mundshme të pjesshme në bazë të të dhënave në tabelë

en: , @DATABASE@ will become the database name
sq: , @DATABASE@ - do të bëhet emri i databazës

en: , @TABLE@ will become the table name
sq: , @TABLE@ - do të bëhet emri i tabelës

en: , latest stable version:
sq: , versioni i fundit stabil:

en: - none -
sq: - asnjë -

en: -- None --
sq: -- Asnjë --

en: <code>INSERT DELAYED</code> statements
sq: <code>FUT TË VONUAR</code> deklaratat

en: <code>INSERT IGNORE</code> statements
sq: <code>FUT INJORO</code> deklaratat

en: @SERVER@ will become the server name
sq: @SERVER@ - do të bëhet emri i serverit

en: A 1-byte integer, signed range is -128 to 127, unsigned range is 0 to 255
sq: Një integer 1-bajt, rrezja e nënshkrimit është -128 deri 127, rrezja e mos-nënshkrimit është 0 deri 255

en: A 2-byte integer, signed range is -32,768 to 32,767, unsigned range is 0 to 65,535
sq: Një integer 2-bajt, rrezja e nënshkrimit është -32,768 deri 32,767, rrezja e mos-nënshkrimit është 0 deri 65,535

en: A 3-byte integer, signed range is -8,388,608 to 8,388,607, unsigned range is 0 to 16,777,215
sq: Një integer 3-bajt, rrezja e nënshkrimit është -8,388,608 deri 8,388,607, rrezja e mos-nënshkrimit është 0 deri 16,777,215

en: A 4-byte integer, signed range is -2,147,483,648 to 2,147,483,647, unsigned range is 0 to 4,294,967,295
sq: Një integer 4-bajt, rrezja e nënshkruar është -2,147,483,648 deri 2,147,483,647, rrezja e panënshkruar është 0 deri 4,294,967,295

en: A BLOB column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) bytes, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value
sq: Një kolonë BLOB me një gjatësi maksimale prej 16,777,215 (2^24 - 1) bajt, e ruajtur me një prefiks tre-bajt tregon gjatësinë e vlerës

en: A BLOB column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) bytes, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value
sq: Një kolonë BLOB me një gjatësi maksimale prej 255 (2^8 - 1) bajt, e ruajtur me një prefiks një-bajt tregon gjatësinë e vlerës

en: A BLOB column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) bytes, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value
sq: Një kolonë BLOB me një gjatësi maksimale prej 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) bajt, e ruajtur me një prefiks katër-bajt tregon gjatësinë e vlerës

en: A BLOB column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) bytes, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value
sq: Një kolonë BLOB me një gjatësi maksimale prej 65,535 (2^16 - 1) bajt, e ruajtur me një prefiks dy-bajt tregon gjatësinë e vlerës

en: A TEXT column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) characters, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value in bytes
sq: Një kolonë TEXT me gjatësinë maksimale prej 16,777,215 (2^24 - 1) karaktere, e ruajtur me një prefiks tre-bajt tregon gjatësinë e vlerës në bajt

en: A TEXT column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) characters, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value in bytes
sq: Një kolonë TEXT me gjatësinë maksimale prej 255 (2^8 - 1) karaktere, e ruajtur me një prefiks një-bajt tregon gjatësinë e vlerës në bajt

en: A TEXT column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) characters, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value in bytes
sq: Një kolonë TEXT me gjatësinë maksimale prej 4,294,967,295 ose 4GiB (2^32 - 1) karaktere, e ruajtur me një prefiks katër-bajt tregon gjatësinë e vlerës në bajt

en: A TEXT column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) characters, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value in bytes
sq: Një kolonë TEXT me gjatësinë maksimale prej 65,535 (2^16 - 1) karaktere, e ruajtur me një prefiks dy-bajt tregon gjatësinë e vlerës në bajt

en: A bit-field type (M), storing M of bits per value (default is 1, maximum is 64)
sq: Një tip fushe-bit (M), ruan M bits për vlerë (vlera e parazgjedhur është 1, maksimumi është 64)

en: A collection of curves with linear interpolation between points
sq: Një koleksion i kurbave me interpolim linear ndërmjet pikave

en: A collection of geometry objects of any type
sq: Një koleksion i objekteve gjeometrike të çdo lloji

en: A collection of points
sq: Një koleksion i pikave

en: A collection of polygons
sq: Një koleksion i poligonëve

en: A curve with linear interpolation between points
sq: Një kurbë me interpolim linear mes pikave

en: A date and time combination, supported range is %1$s to %2$s
sq: Një kombinim date dhe kohe, rrezja e mbështetur është %1$s deri %2$s

en: A date, supported range is %1$s to %2$s
sq: Një datë, rrezja e mbështetur është %1$s deri %2$s

en: A double-precision floating-point number, allowable values are -1.7976931348623157E+308 to -2.2250738585072014E-308, 0, and 2.2250738585072014E-308 to 1.7976931348623157E+308
sq: Një numër precizion-dyfishtë pikë-lundrues, vlerat e lejuara janë -1.7976931348623157E+308 deri -2.2250738585072014E-308, 0, dhe 2.2250738585072014E-308 deri 1.7976931348623157E+308

en: A dropdown will be used if fewer items are present.
sq: Një lësho-poshtë do të përdoret, nëse janë të pranishëm më pak njësi.

en: A fatal JavaScript error has occurred. Would you like to send an error report?
sq: Një gabim fatal ka ndodhur në JavaScript. Dëshironi të dërgoni një raport gabimi?

en: A fixed-length (0-255, default 1) string that is always right-padded with spaces to the specified length when stored
sq: Një varg me gjatësi-fikse (0-255, parazgjedhur 1), që është gjithmonë i mbushur-djathtas me hapësira deri tek gjatësia e përcaktuar kur ruhet

en: A fixed-point number (M, D) - the maximum number of digits (M) is 65 (default 10), the maximum number of decimals (D) is 30 (default 0)
sq: Një numër pikë-fiksuar (M, D) - numri maksimal i shifrave (M) është 65 (parazgjedhur 10), numri maksimal i dhjetoreve (D) është 30 (parazgjedhur 0)

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
sq: Një version i ri phpMyAdmin është i vlefshëm dhe ju duhet të konsideroni aktualizimin. Versioni më i ri është %s, lëshuar më %s.

en: A point in 2-dimensional space
sq: Një pikë në hapësirë 2-dimensionale

en: A polygon
sq: Një poligon

en: A primary key has been added on %s.
sq: Një çelës primar është shtuar tek %s.

en: A single value chosen from a set of up to 64 members
sq: Një vlerë e vetme e zgjedhur nga një set deri në 64 anëtarë

en: A small floating-point number, allowable values are -3.402823466E+38 to -1.175494351E-38, 0, and 1.175494351E-38 to 3.402823466E+38
sq: Një numër i vogël pikë-lundrues, vlerat e lejuara janë -3.402823466E+38 deri -1.175494351E-38, 0, dhe 1.175494351E-38 deri 3.402823466E+38

en: A special MySQL user configured with limited permissions, more information available on [doc@linked-tables]documentation[/doc].
sq: Një përdorues i veçantë MySQL, i konfiguruar me lejime të kufizuara, më tepër informacion të vlefshëm në [doc@linked-tables]dokumentacioni[/doc].

en: A synonym for TINYINT(1), a value of zero is considered false, nonzero values are considered true
sq: Një sinonim për TINYINT(1), një vlerë zero konsiderohet false, vlerat jo-zero konsiderohen të vërteta

en: A time, range is %1$s to %2$s
sq: Një kohë, rrezja është %1$s deri %2$s

en: A timestamp, range is 1970-01-01 00:00:01 UTC to 2038-01-09 03:14:07 UTC, stored as the number of seconds since the epoch (1970-01-01 00:00:00 UTC)
sq: Një vulë kohore, rrezja është 1970-01-01 00:00:01 UTC deri 2038-01-09 03:14:07 UTC, ruajtur si numri i sekondave që nga fillimi (1970-01-01 00:00:00 UTC)

en: A type that can store a geometry of any type
sq: Një tip që mund të ruajë gjeometrinë e çdo tipi

en: A user account allowing any user from localhost to connect is present. This will prevent other users from connecting if the host part of their account allows a connection from any (%) host.
sq: Një llogari e përdoruesit që lejon çdo përdorues nga localhost për t'u lidhur është prezente. Kjo do t'i parandalojë përdoruesit e tjerë që të ndërlidhen nëse pjesa e pritësit (host) të llogarisë së tyre lejon një lidhje nga çdo pritës (%).

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
sq: Një përshkrim përdoruesi-miqësor i këtij serveri. Lëre të zbrazët për të shfaqur emrin e pritësit në vend të saj.

en: A variable-length (%s) string, the effective maximum length is subject to the maximum row size
sq: Një varg gjatësi-variabël (%s), gjatësia maksimale efektive është subjekt i madhësisë maksimale të radhës

en: A year in four-digit (4, default) or two-digit (2) format, the allowable values are 70 (1970) to 69 (2069) or 1901 to 2155 and 0000
sq: Një vit në format me katër-shifra (4, parazgjedhur) ose dy-shifra (2), vlerat e lejuara janë 70 (1970) deri 69 (2069) ose 1901 deri 2155 dhe 0000

[ctx: AM/PM indication in time]
en: AM
sq: PD

[ctx: AM/PM indication in time]
en: PM
sq: MD

en: AUTO_INCREMENT for dumped tables
sq: AUTO_INCREMENT për tabelat e hedhura

en: AUTO_INCREMENT for table
sq: AUTO_INCREMENT për tabelë

en: Aborted
sq: Abortuar

en: Aborted client rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
sq: Norma e ndërprerjes së klientit është në %s, kjo vlerë duhet të jetë më e vogël se 1 për orë

en: Aborted connections rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
sq: Norma e ndërprerjes së lidhjes është në %s, kjo vlerë duhet të jetë më e vogël se 1 për orë

en: About %MIN min. %SEC sec. remaining.
sq: Rreth %MIN min. %SEC sek. kanë mbetur.

en: About %SEC sec. remaining.
sq: Rreth %SEC sek. kanë mbetur.

en: Access denied!
sq: Hyrja nuk lejohet!

en: Action
sq: Veprimi

en: Actions
sq: Veprime

en: Activate now
sq: Aktivizo tani

en: Activate tracking for %s
sq: Aktivizo gjurmimin për %s

en: Active options
sq: Opsionet aktive

en: Add
sq: Shto

en: Add %d value(s)
sq: Shto %d vlerë(a)

en: Add %s
sq: Shto %s

en: Add %s column(s)
sq: Shto %s kolonë(a)

en: Add %s column(s) to index
sq: Shto %s kolonë(a) tek indeksi

en: Add %s statement
sq: Shto %s deklaratë

en: Add AUTO INCREMENT value
sq: Shto vlerën AUTO INCREMENT

en: Add AUTO_INCREMENT value
sq: Shto vlerën AUTO_INCREMENT

en: Add DROP DATABASE
sq: Shto DROP DATABASE (fshij databazën)

en: Add DROP TABLE
sq: Shto DROP TABLE (fshij tabelën)

en: Add DROP VIEW
sq: Shto DROP VIEW (fshij pamjen)

en: Add IF NOT EXISTS (less efficient as indexes will be generated during table creation)
sq: Shto NËSE NUK EKZISTON (më pak efiçiente, pasi indekset do të gjenerohen gjatë krijimit të tabelës)

en: Add ON DUPLICATE KEY UPDATE
sq: Shto ON DUPLICATE KEY UPDATE (në çelësin e dyfishtë aktualizo)

en: Add a linestring
sq: Shto një linestring (varg linje)

en: Add a new server
sq: Shto një server të ri

en: Add a point
sq: Shto një pikë

en: Add a polygon
sq: Shto një poligon

en: Add a primary key on existing column(s)
sq: Shto një çelës primar në kolonën(at) ekzistuese

en: Add an inner ring
sq: Shto një rreth të brendshëm

en: Add an option for column "%s".
sq: Shto një opsion për kolonë "%s".

en: Add bookmark
sq: Shto faqeruajtës

en: Add chart
sq: Shto grafik

en: Add chart to grid
sq: Shto grafik tek rrjeta

en: Add column
sq: Shto kolonë

en: Add columns to central list
sq: Shto kolona në listën qendrore

en: Add constraints
sq: Shto detyrime

en: Add event
sq: Shto ngjarje

en: Add geometry
sq: Shto gjeometri

en: Add index
sq: Shto indeks

en: Add new column
sq: Shto kolonë të re

en: Add parameter
sq: Shto parametër

en: Add prefix
sq: Shto prefiks

en: Add prefix to table
sq: Shto prefiks tek tabela

en: Add primary key
sq: Shto çelës primar

en: Add privileges on the following database(s):
sq: Shto privilegjet në databazat që vijojnë:

en: Add privileges on the following routine:
sq: Shto privilegje në rutinën që vijon:

en: Add privileges on the following table:
sq: Shto privilegje në tabelën që vijon:

en: Add routine
sq: Shto rutinë

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
sq: Shto kushtet e kërkimit (trupi i klauzolës "where"):

en: Add slave replication user
sq: Shto përdoruesin e replikimeve skllave

en: Add statements:
sq: Shto deklarata:

en: Add table prefix
sq: Shto prefiks tabele

en: Add tables from other databases
sq: Shto tabela nga bazat e të dhënave të tjera

en: Add this series
sq: Shto këtë seri

en: Add to Favorites
sq: Shto tek Preferencat

en: Add to central columns
sq: Shto kolona qendrore

en: Add trigger
sq: Shto shkrehës

en: Add user account
sq: Shto llogari përdoruesi

en: Add user group
sq: Shto grup përdoruesish

en: Add/Delete columns
sq: Shto/Fshij kolonë

en: Add/Delete criteria rows
sq: Shto/Fshij radhët e kritereve

en: Adding primary key
sq: Shton çelësin primar

en: Additional custom header comment (\n splits lines):
sq: Koment shtesë i kokës së përshtatur (\nndan linjat):

en: Additional search criteria
sq: Kritere kërkimi shtesë

en: Adjust privileges
sq: Përshtat privilegjet

en: Administration
sq: Administrimi

en: Advanced server configuration, do not change these options unless you know what they are for.
sq: Konfigurimi i avancuar i serverit, nuk do i ndryshojë këto opsione, nëse nuk e dini se për çfarë janë ata.

en: Advisor
sq: Këshilltari

en: Advisor system
sq: Sistem këshilltar

en: Affected rows:
sq: Radhët e ndikuara:

en: Aggregate
sq: Agregat

[ctx: Alias]
en: Column
sq: Kolona

[ctx: Alias]
en: Database
sq: Databaza

[ctx: Alias]
en: Table
sq: Tabela

en: Alias:
sq: Pseudonim:

en: All
sq: Të gjithë

en: All status variables
sq: Të gjithë variablat e statusit

en: Allow for searching inside the entire database.
sq: Lejo për kërkim në brendësi të të gjithë databazës.

en: Allow interrupt of import in case script detects it is close to time limit. This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
sq: Lejo ndërprerjen e importit në rast se skripti zbulon se është afër limitit kohor. Kjo mund të jetë një mënyrë e mirë për të importuar file të mëdha, por mund të thyejë transaksionet.

en: Allow login to any MySQL server
sq: Lejo hyrjen tek çdo MySQL server

en: Allow logins without a password
sq: Lejo hyrjet pa fjalëklalim

en: Allow root login
sq: Lejo hyrjen në rrënjë (root)

en: Allow third party framing
sq: Lejo përfshirjen e palëve të treta

en: Allow to display all the rows
sq: Lejo të shfaq të gjitha rreshtat

en: Allow to display database and table statistics (eg. space usage).
sq: Lejo për të shfaqur databazën dhe tabelën e statistikave (psh. përdorimi i hapësirës).

en: Allow users to customize this value
sq: Lejo përdoruesit të përshtasin këtë vlerë

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
sq: Lejo të shtosh përdorues dhe privilegje pa i ringarkuar tabelat e privilegjeve.

en: Allows altering and dropping stored routines.
sq: Lejon ndryshimin dhe fshirjen e rutinave të ruajtura.

en: Allows altering and dropping this routine.
sq: Lejon ndryshimin dhe fshirjen e kësaj rutine.

en: Allows altering the structure of existing tables.
sq: Lejon ndryshimin e strukturës së tabelave ekzistuese.

en: Allows changing data.
sq: Lejon ndryshimin e të dhënave.

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
sq: Lejon lidhje të tjera, edhe nëse numri maksimal i lidhjeve është arritur; kërkohet për shumicën e veprimeve të administrimit, si vendosjen e variablave globale, apo fshirjen e rrjedhave të përdoruesve të tjerë.

en: Allows creating and dropping indexes.
sq: Lejon krijimin dhe fshirjen e treguesve (indekseve).

en: Allows creating and dropping triggers.
sq: Lejo krijimin dhe fshirjen e shkrehësve.

en: Allows creating new databases and tables.
sq: Lejon krijimin e databazave dhe tabelave të reja.

en: Allows creating new tables.
sq: Lejon krijimin e tabelave të reja.

en: Allows creating new views.
sq: Lejon krijimin e pamjeve të reja.

en: Allows creating stored routines.
sq: Lejon krijimin e rutinave të ruajtura.

en: Allows creating temporary tables.
sq: Lejon krijimin e tabelave të përkohëshme.

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
sq: Lejon krijimin, fshirjen dhe riemërimin e llogarive të përdoruesit.

en: Allows deleting data.
sq: Lejon fshirjen e të dhënave.

en: Allows dropping databases and tables.
sq: Lejon fshirjen e databazave dhe tabelave.

en: Allows dropping tables.
sq: Lejon fshirjen e tabelave.

en: Allows executing stored routines.
sq: Lejon ekzekutimin e rutinave të ruajtura.

en: Allows executing this routine.
sq: Lejon ekzekutimin e kësaj rutine.

en: Allows importing data from and exporting data into files.
sq: Lejon importimin e të dhënave nga filet dhe eksportimin e të dhënave në file.

en: Allows inserting and replacing data.
sq: Lejon futjen dhe zëvendësimin e të dhënave.

en: Allows locking tables for the current thread.
sq: Lejon kyçjen e tabelave për rrjedhën aktuale.

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
sq: Lejon kryerjen e pyetsorëve SHOW CREATE VIEW.

en: Allows reading data.
sq: Lejon leximin e të dhënave.

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
sq: Lejon ringarkimin e rregullimeve të serverit dhe rifreskon cachen e serverit.

en: Allows shutting down the server.
sq: Lejon fikjen e serverit.

en: Allows the user to ask where the slaves / masters are.
sq: Lejon përdoruesin të pyesë se ku janë skllevërit / masterat.

en: Allows to set up events for the event scheduler.
sq: Lejon për të ngritur ngjarjet për planifikimin e ngjarjeve.

en: Allows user to give to other users or remove from other users privileges that user possess on this routine.
sq: Lejon përdoruesin t'i japë përdoruesve të tjerë ose të heqë nga privilegjet e përdoruesve të tjerë që përdoruesi ka në këtë rutinë.

en: Allows user to give to other users or remove from other users the privileges that user possess yourself.
sq: Lejon përdoruesin t'i japë përdoruesve të tjerë ose të largojë nga përdoruesit e tjerë privilegjet që përdoruesi zotëron vetë.

en: Allows viewing processes of all users.
sq: Lejon shfaqjen e proçeseve për të gjithë përdoruesit.

en: Alter table order by
sq: Alternon renditjen e tabelës sipas

en: Always expand query messages
sq: Zgjero gjithmonë mesazhet e pyetsorit

en: Always send error reports
sq: Dërgon gjithmonë raportet e gabimit

en: An 8-byte integer, signed range is -9,223,372,036,854,775,808 to 9,223,372,036,854,775,807, unsigned range is 0 to 18,446,744,073,709,551,615
sq: Një integer 8-bajt, rrezja e nënshkruar është -9,223,372,036,854,775,808 deri 9,223,372,036,854,775,807, rrezja e panënshkruar është 0 deri 18,446,744,073,709,551,615

en: An account already exists with the same username but possibly a different hostname.
sq: Një llogari ekziston ndërkohë me të njëjtin emër përdorimi por ka mundësi me emër tjetër pritësi (hostname).

en: An alias for BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE
sq: Një pseudonim për BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE

en: An alternate host to hold the configuration storage; leave blank to use the already defined host.
sq: Një host (pritës) alternativ për të mbajtur ruajtjen e konfigurimit; lëre të zbrazët për të përdorur pritësin (host) e përcaktuar.

en: An alternate port to connect to the host that holds the configuration storage; leave blank to use the default port, or the already defined port, if the controlhost equals host.
sq: Një portë alternative për t'u lidhur me pritësin (host), që mban materialet e konfigurimit; lëre të zbrazët për të përdorur portën e parazgjedhur, ose portën e përcaktuar ndërkohë, nëse pritësi i kontrollit është i njëjtë me pritësin.

en: An entry with this name already exists.
sq: Një hyrje me këtë emër ekziston ndërkohë.

en: An enumeration, chosen from the list of up to 65,535 values or the special '' error value
sq: Një numërim, i zgjedhur nga lista e deri 65,535 vlerave ose '' vlera e gabimit special

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
sq: Një gabim është zbuluar dhe një raport gabim është dërguar automatikisht, duke u bazuar në rregullimet tuaja.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
sq: Një gabim është zbuluar dhe një raport gabim është krijuar, por nuk arriti të dërgohet.

en: An error has occurred while loading the navigation display
sq: Një gabim ka ndodhur gjatë ngarkimit të shfaqjes së navigimit

en: An index has been added on %s.
sq: Një indeks u shtua tek %s.

en: An internal relation is not necessary when a corresponding FOREIGN KEY relation exists.
sq: Një relacion i brendshëm nuk është i nevojshëm kur ekziston një relacion korrespondues FOREIGN KEY (çelës i huaj).

en: Analyse query
sq: Analizo pyetsorin

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
sq: Analizon & ngarkon regjistrat (logs). Kjo mund të marrë pak kohë.

en: Analysing logs
sq: Analizon regjistrat (logs)

en: Analyze
sq: Analizë

en: Analyze Explain at %s
sq: Analizo sqarimin në %s

en: Analyze table
sq: Tabela e analizës

en: Analyzing…
sq: Analizon…

en: And:
sq: Dhe:

en: Angular links
sq: Lidhjet këndore

en: Any
sq: Kushdo

en: Any host
sq: Çdo host (pritës)

en: Any user
sq: Çdo përdorues

en: Appearance settings
sq: Rregullimet e pamjes

en: Append unit to data values
sq: Ndërvar njësinë tek vlerat e të dhënave

en: Apply
sq: Apliko

en: Apply a divisor
sq: Apliko një pjesëtues

en: Apr
sq: Pri

en: April
sq: Prill

en: Are you sure you wish to change all the column collations and convert the data?
sq: Jeni i sigurt se doni të ndryshoni të gjitha krahasimet e kolonës dhe të ktheni të dhënat?

en: Are you sure you wish to change the collation and convert the data?
sq: Jeni i sigurt se doni të ndryshoni sistemim dhe konvertoni të dhënat?

en: Are you sure?
sq: A jeni i sigurtë?

en: As defined:
sq: Si e përcaktuar:

en: As per your settings, they are being submitted currently, please be patient.
sq: Si per rregullimet tuaja, ata janë duke u dërguar aktualisht, ju lutem tregoni durim.

en: Ascending
sq: Ngritëse

en: Ask before sending error reports
sq: Pyet para se të dërgoni raportet e gabimit

en: Attribute
sq: Atributi

en: Attributes
sq: Atributet

en: Aug
sq: Gus

en: August
sq: Gusht

en: Authentication
sq: Autentifikimi

en: Authentication Plugin
sq: Shtojca e autentifikimit

en: Authentication method to use.
sq: Metoda e autentifikimit që përdoret.

en: Authentication settings.
sq: Rregullimet e autentifikimit.

en: Authentication type
sq: Tipi i autentifikimit

en: Author
sq: Autori

en: Autocomplete of the table and column names in the SQL queries.
sq: Autoplotëso emrat e tabelës dhe kolonës në pyetsorët SQL.

en: Autoextend increment
sq: Autozgjero rritjen

en: Automatic recovery mode
sq: Mënyrë automatike rikuperimi

en: Automatically create versions
sq: Krijo automatikisht versionet

en: Automatically send report next time
sq: Dërgo automatikisht raportin herën tjetër

en: Available MIME types
sq: Tipe MIME të vlefshme

en: Available browser display transformations
sq: Transformime të vlefshme të shfaqjes së shfletuesit

en: Available input transformations
sq: Transformime të vlefshme të dhënash

en: Available memory on this host: %s
sq: Kujtesë e vlefshme në këtë pritës (host): %s

en: Average load
sq: Ngarkimi mesatar

en: Back
sq: Prapa

en: Bad parameters!
sq: Parametra të këqinj!

en: Bad type!
sq: Tip i keq!

en: Basic settings
sq: Rregullimet bazë

en: Because of its length,<br /> this column might not be editable.
sq: Për arsye të gjatësisë,<br /> kjo kolonë mund të mos jetë e korrigjueshme.

en: Bigger textarea for LONGTEXT
sq: Zonë teksti e madhe për LONGTEXT

en: Binary
sq: Binar

en: Binary - do not edit
sq: Binar - mos redakto

en: Binary log
sq: Regjistër (log) binar

en: Bind parameters
sq: Parametrat e lidhur

en: Blowfish secret
sq: Sekreti blowfish (peshk që fryhet)

en: Bookmark
sq: Faqeruajtës

en: Bookmark %s has been created.
sq: Faqerojtësi %s është krijuar.

en: Bookmark not created!
sq: Bookmark nuk u krijua!

en: Bookmark table
sq: Tabela e faqerojtësit

en: Bookmark this SQL query
sq: Faqeruaj këtë pyetsor SQL

en: Bookmark this SQL query:
sq: Faqeruaj këtë pyetsor SQL:

en: Bookmarked SQL query
sq: Pyetsor SQL i faqeruajtur

en: Bookmarks
sq: Faqeruajtësit

en: Both
sq: Të dyja

en: Both this table and the user groups table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__users[/kbd].
sq: Të dyja, kjo tabelë dhe grupet e përdoruesve kërkohen për të aftësuar tiparin e menyve të konfigurueshme; duke lënë njërën prej tyre të zbrazët, do të pasivizoni këtë tipar, sugjerohet: [kbd]pma__users[/kbd].

en: Both this table and the users table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__usergroups[/kbd].
sq: Të dyja, kjo tabelë dhe tabela e përdoruesve kërkohen për të mundësuar tiparin e menyve të konfigurueshme; duke lënë njërën prej tyre të zbrazët, do e pasivizoni këtë tipar, sugjerohet: [kbd]pma__usergroups[/kbd].

en: Browse
sq: Shfleto

en: Browse foreign values
sq: Shfleto vlerat e huaja

en: Browse mode
sq: Mënyra e shfletimit

en: Browse your computer:
sq: Shfleto kompjuterin:

en: Browse/Edit the points
sq: Shfleto/Redakto pikët

en: Browser display transformation
sq: Transformim i shfaqur nga shfletuesi

en: Browser display transformation options
sq: Opsionet e transformimit të shfaqjes së shfletuesit

en: Browser transformation
sq: Transformimet e shfletuesit

en: Browsing
sq: Shfleton

en: Buffer Pool
sq: Pellgu zbutës

en: Buffer Pool Activity
sq: Aktiviteti i pellgut zbutës

en: Buffer Pool Usage
sq: Përdorimi i pellgut zbutës

en: Buffer pool size
sq: Madhësia e pellgut zbutës

en: Buffered memory
sq: Kujtesa e amortizimit (zbutjes)

en: Build Query
sq: Ndërto pyetsor

en: Busy pages
sq: Faqe të zëna

en: Bytes received
sq: Bajt të marra

en: Bytes sent
sq: Bajt të dërguara

en: CHAR columns editing
sq: CHAR korrigjim i kolonave

en: CHAR textarea columns
sq: CHAR zonë teksti e kolonave

en: CHAR textarea rows
sq: CHAR zonë teksti e radhëve

en: CREATE DATABASE before copying
sq: CREATE DATABASE para kopjimit

en: CSV for MS Excel
sq: CSV për MS Excel

en: CSV using LOAD DATA
sq: CSV përdor LOAD DATA (ngarko të dhëna)

en: Cached memory
sq: Cached kujtesë

en: Cached queries are removed due to low query cache memory from the query cache.
sq: Cached pyetsorët janë hequr për shkak të kujtesës së ulët cache të pyetsorit nga cache e pyetsorit.

en: Cached swap
sq: Shkëmbimi cache

en: Calls
sq: Thirrje

en: Can not find signon authentication script:
sq: Nuk mund të gjejë skriptin e autenticitetit të hyrjes:

en: Can you tell us the steps leading to this error? It decisively helps in debugging:
sq: A mund të na tregoni hapat që çojnë në këtë gabim? Kjo ndihmon kryesisht në gjetjen e defektit:

en: Can't copy table to same one!
sq: Nuk mund ta kopjojë tabelën tek vetvetja!

en: Can't move table to same one!
sq: Nuk mund t'i lëvizë tabelat tek vetvetja!

en: Can't rename index to PRIMARY!
sq: uk mund ta riemërojë indeksin tek PRIMARY!

en: Cancel
sq: Anulo

en: Cancel request
sq: Anulo kërkesën

en: Cannot connect: invalid settings.
sq: Nuk mund lidhet: rregullime të pavlefshme.

en: Cannot copy database to the same name. Change the name and try again.
sq: Nuk mund të kopjoni bazën e të dhënave me të njëjtin emër. Ndrysho emrin dhe provo përsëri.

en: Cannot log in to the MySQL server
sq: Nuk mund të hyjë në MySQL server

en: Cannot read uploaded file.
sq: Nuk mund të lexojë filin e ngarkuar.

en: Cannot rename database to the same name. Change the name and try again
sq: Nuk mund të riemërtoj bazën e të dhënave me të njëjtin emër. Ndrysho emrin dhe provo përsëri

en: Cannot save UI property "%s". The changes made will not be persistent after you refresh this page. Please check if the table structure has been changed.
sq: Nuk mund të ruajë vetitë UI "%s". Ndryshimet e bëra nuk do të jenë të qëndrueshme, pasi ju ta rifreskoni këtë faqe. Ju lutem, kontrollo nëse struktura e tabelës ka ndryshuar.

en: Cannot save settings, submitted configuration form contains errors!
sq: Nuk mund të ruajë rregullimet, formulari i dërguar i kondfigurimit përmban gabime!

en: Cannot save settings, submitted form contains errors!
sq: Nuk mund të ruajë rregullimet, formulari i paraqitur përmban gabime!

en: Cardinality
sq: Kardinaliteti

en: Central columns
sq: Kolonat qendrore

en: Central columns table
sq: Tabela e kolonave qendrore

en: Change
sq: Ndrysho

en: Change all column collations
sq: Ndrysho të gjitha kolonat e sistemit

en: Change any of its settings by clicking the corresponding "Options" link.
sq: Ndrysho ndonjë nga rregullimet e saj, duke klikuar lidhjen korresponduese "Options" (opsionet).

en: Change login information / Copy user account
sq: Ndrysho informacionin e hyrjes / Kopjo llogarinë e përdoruesit

en: Change or reconfigure master server
sq: Ndrysho ose rikonfiguro serverin master

en: Change password
sq: Ndrysho fjalëkalimin

en: Change report settings
sq: Ndrysho rregullimet e raportit

en: Change settings
sq: Ndrysho konfigurimet

en: Change to %s
sq: Ndrysho tek %s

en: Changes tracking
sq: Ndryshon gjurmimin

en: Changing charset
sq: Ndryshon setin e karaktereve

en: Changing {query_cache_limit} (usually by increasing) may increase efficiency. This variable determines the maximum size a query result may have to be inserted into the query cache. If there are many query results above 1 MiB that are well cacheable (many reads, little writes) then increasing {query_cache_limit} will increase efficiency. Whereas in the case of many query results being above 1 MiB that are not very well cacheable (often invalidated due to table updates) increasing {query_cache_limit} might reduce efficiency.
sq: Ndryshimi i {query_cache_limit} (usually by increasing) mund të rrisë efiçiencën. Ky variabël përcakton madhësinë maksimale, që rezultati i një  pyetsori duhet të ketë për t'u futur në cachen e pyetsorit. Nëse ka shumë rezultate pyetsori mbi 1 MiB, që janë edhe të afta për cache (shumë lexime, pak shkrime) atëherë rritja e {query_cache_limit} do të rrisë efiçiencën. Ndërsa në rastin e shumë rezultateve të pyetsorit, duke qenë mbi 1 MiB, që nuk janë shumë mirë të afta cache (shpesh të pavlefshme, për shkak të aktualizimeve të tabelës) rritja e {query_cache_limit} mund të ulë efiçiencën.

en: Character set of the file
sq: Seti i karaktereve të filit

en: Character set of the file:
sq: Seti i karaktereve të filit:

en: Charset
sq: Set karakteresh

en: Charsets
sq: Karakteret

en: Chart
sq: Grafik

en: Chart Title
sq: Titulli i grafikut

en: Chart arrangement
sq: Rregullim grafiku

en: Chart columns
sq: Kolona grafiku

en: Chart title
sq: Titull grafiku

en: Chart title:
sq: Titull grafiku:

[ctx: Chart type]
en: Area
sq: Zonë

[ctx: Chart type]
en: Bar
sq: Shirit

[ctx: Chart type]
en: Column
sq: Kolonë

[ctx: Chart type]
en: Line
sq: Linjë

[ctx: Chart type]
en: Pie
sq: Tortë

[ctx: Chart type]
en: Scatter
sq: Shpërndaj

[ctx: Chart type]
en: Spline
sq: Rrip

[ctx: Chart type]
en: Timeline
sq: Linjë kohore

en: Check
sq: Kontrollo

en: Check all
sq: Shënjo të gjitha

en: Check config file permissions
sq: Kontrollo lejimet e filit config

en: Check for latest version
sq: Kontrollo për versionin e fundit

en: Check privileges
sq: Kontrollo privilegjet

en: Check privileges for database "%s".
sq: Kontrollo privilegjet për databazën "%s".

en: Check referential integrity:
sq: Kontrollo integritetin referencial:

en: Check table
sq: Kontrollo tabelën

en: Check tables having overhead
sq: Kontrollo tabelat që kanë ngarkesë

en: Check the columns which are redundant and click on remove. If no redundant column, click on 'No redundant column'
sq: Kontrollo kolonat, të cilat janë të tepërta dhe kliko mbi largo. Nëse nuk ka kolona të tepërta, kliko mbi 'Asnjë kolonë e tepërt'

en: Check the columns which form a repeating group. If no such group, click on 'No repeating group'
sq: Kontrollo kolonat, të cilat formojnë një grup të përsëritur. Nëse nuk ka asnjë grup të tillë, kliko mbi "Asnjë grup i përsëritur'

en: Checkpoint frequency
sq: Frekuenca e pikë kontrollit

en: Checksum table
sq: Tabela e kontrollshumës

en: Choose column to display
sq: Zgjedh kolonën për të shfaqur

en: Choose column to display:
sq: Zgjedh kolonën për të shfaqur:

en: Choose from which log you want the statistics to be generated from.
sq: Zgjedh nga cilët regjistra (log) doni që statistikat të gjenerohen.

en: Choose how you want tabs to work.
sq: Zgjedh se si i doni tabelorët të punojnë.

en: Choose the default action when sending error reports.
sq: Zgjedh veprimin e parazgjedhur, kur dërgoni raportet e gabimit.

en: Choose which details to show in the database structure (list of tables).
sq: Zgjedh cilat detaje do të shfaqn në strukturën e databazës (lista e tabelave).

en: Clear
sq: Pastro

en: Clear fast filter
sq: Pastro filtrin e shpejtë

en: Clear series
sq: Pastro seritë

en: Click
sq: Kliko

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
sq: Kliko një pikë të të dhënave për të parë dhe ndoshta korrigjuar radhën e të dhënave.

en: Click on the bar to scroll to top of page
sq: Kliko mbi shirit për të lëvizur në krye të faqes

en: Click reset zoom button to come back to original state.
sq: Kliko butonin rivendos dimensionimin (zoom), për t'u kthyer në gjendjen origjinale.

en: Click the drop-down arrow<br />to toggle column's visibility.
sq: Kliko shigjetën lësho-poshtë<br />për të shkëmbyer shikueshmërinë e kolonës.

en: Click to dismiss this notification
sq: Kliko për të larguar këtë njoftim

en: Click to mark/unmark.
sq: Kliko për të shënjuar/mos-shënjuar.

en: Click to sort results by this column.
sq: Kliko të klasifikoni rezultatet sipas kësaj kolone.

en: Click to sort.
sq: Kliko për sortim.

en: Click to toggle
sq: Kliko për të nyjëzuar

en: Clients are usually aborted when they did not close their connection to MySQL properly. This can be due to network issues or code not closing a database handler properly. Check your network and code.
sq: Klientët janë ndërprerë zakonisht kur ata nuk e mbylli lidhjen e tyre me MySQL siç duhet. Kjo mund të jetë për shkak të çështjeve të rrjetit ose kodi nuk mbyll një mbajtës të databazës siç duhet. Kontrollo rrjetin dhe kodin.

en: Close
sq: Mbyll

en: Closed
sq: Mbyllur

en: Coalesce
sq: Bashko

en: Collapse
sq: Ngushto

en: Collapse all
sq: Ngushto të gjitha

en: Collation
sq: Përshtatja

[ctx: Collation]
en: Arabic
sq: Arabisht

[ctx: Collation]
en: Armenian
sq: Armenisht

[ctx: Collation]
en: Baltic
sq: Balltike

[ctx: Collation]
en: Binary
sq: Binar

[ctx: Collation]
en: Bulgarian
sq: Bulgarisht

[ctx: Collation]
en: Burmese
sq: Birmanez

[ctx: Collation]
en: Central European
sq: Evropiane qendrore

[ctx: Collation]
en: Chinese
sq: Kineze

[ctx: Collation]
en: Classical Latin
sq: Latin klasik

[ctx: Collation]
en: Croatian
sq: Kroatisht

[ctx: Collation]
en: Cyrillic
sq: Cirilike

[ctx: Collation]
en: Czech
sq: Çekisht

[ctx: Collation]
en: Czech-Slovak
sq: Çeko-Sllovakisht

[ctx: Collation]
en: Danish
sq: Danisht

[ctx: Collation]
en: English
sq: Anglisht

[ctx: Collation]
en: Estonian
sq: Estonisht

[ctx: Collation]
en: Georgian
sq: Gjeorgjian

[ctx: Collation]
en: German (dictionary order)
sq: Gjermanisht (rendi i fjalorit)

[ctx: Collation]
en: German (phone book order)
sq: Gjermanisht (urdhër libri i telefonit)

[ctx: Collation]
en: Greek
sq: Greqisht

[ctx: Collation]
en: Hebrew
sq: Hebraisht

[ctx: Collation]
en: Hungarian
sq: Hungarisht

[ctx: Collation]
en: Icelandic
sq: Islandisht

[ctx: Collation]
en: Japanese
sq: Japonisht

[ctx: Collation]
en: Korean
sq: Koreane

[ctx: Collation]
en: Latvian
sq: Letonisht

[ctx: Collation]
en: Lithuanian
sq: Lituanisht

[ctx: Collation]
en: Persian
sq: Persisht

[ctx: Collation]
en: Polish
sq: Polonisht

[ctx: Collation]
en: Romanian
sq: Rumanisht

[ctx: Collation]
en: Russian
sq: Rusisht

[ctx: Collation]
en: Simplified Chinese
sq: Kinisht e thjeshtëzuar

[ctx: Collation]
en: Sinhalese
sq: Singalez

[ctx: Collation]
en: Slovak
sq: Sllovakisht

[ctx: Collation]
en: Slovenian
sq: Sllovenisht

[ctx: Collation]
en: Spanish (modern)
sq: Spanisht (modern)

[ctx: Collation]
en: Spanish (traditional)
sq: Spanjisht (tradicionale)

[ctx: Collation]
en: Swedish
sq: Suedisht

[ctx: Collation]
en: Thai
sq: Tailandisht

[ctx: Collation]
en: Traditional Chinese
sq: Kineze tradicionale

[ctx: Collation]
en: Turkish
sq: Turqisht

[ctx: Collation]
en: Ukrainian
sq: Ukrahinas

[ctx: Collation]
en: Unicode
sq: Unikod

[ctx: Collation]
en: Unknown
sq: I panjohur

[ctx: Collation]
en: Vietnamese
sq: Vietnamisht

[ctx: Collation]
en: West European
sq: Europian perëndimor

[ctx: Collation variant]
en: accent-insensitive
sq: acascent-pandjeshme

[ctx: Collation variant]
en: accent-sensitive
sq: kasë sensitive

[ctx: Collation variant]
en: binary
sq: Binar

[ctx: Collation variant]
en: case-insensitive
sq: rast-josensitive

[ctx: Collation variant]
en: case-sensitive
sq: rast-sensitive

[ctx: Collation variant]
en: multi-level
sq: shumëgjuhësor

en: Collation:
sq: Përshtatja:

en: Column
sq: Kolona

en: Column %s has been dropped.
sq: Kolona %s është fshirë.

en: Column information table
sq: Tabela e informacionit të kolonës

en: Column maximum:
sq: Maksimumi i kolonës:

en: Column minimum:
sq: Minimumi i kolonës:

en: Column names
sq: Emrat e kolonës

en: Column names in first row
sq: Emrat e kolonës në radhën e parë

en: Column names:
sq: Emrat e kolonës:

en: Column selector
sq: Zgjedhësi i kolonës

en: Column-specific privileges
sq: Privilegjet specifike të kolonës

en: Column:
sq: Kolonë:

en: Columns
sq: Kolona

en: Columns enclosed with
sq: Kolonat e mbyllura me

en: Columns enclosed with:
sq: Kolonat e mbyllura me:

en: Columns escaped with
sq: Kolonat ikin nga

en: Columns escaped with:
sq: Kolonat ikin nga:

en: Columns separated with:
sq: Kolonat e ndara me:

en: Columns terminated with
sq: Kolonat ndërpriten me

en: Command
sq: Komanda

en: Comment
sq: Komenti

en: Comment out these two lines if you do not need them.
sq: Komenti nga këto dy linja, nëse nuk keni nevojë për to.

en: Comment:
sq: Komenti:

en: Comments
sq: Komente

en: Commonly monitored
sq: Monitorohet zakonisht

en: Composite with:
sq: Përzierje me:

en: Compress connection
sq: Kompreso lidhjen

en: Compress connection to MySQL server.
sq: Lidhje e kompresuar për tek serveri MySQL.

en: Compress gzip exports on the fly without the need for much memory; if you encounter problems with created gzip files disable this feature.
sq: Kompresimi gzip eksporton në fluturim pa nevojën e shumë kujtese; nëse ndeshni në probleme me krijimin e fileve gzip pasivizoje këtë tipar.

en: Compress on the fly
sq: Kompreso në fluturim

en: Compressed export will not work due to missing function %s.
sq: Eksporti i kompresuar nuk do të punojë për arsye se mungon funksioni %s.

en: Compressed import will not work due to missing function %s.
sq: Importi i kompresuar nuk do të punojë për arsye se mungon funksioni %s.

en: Compression
sq: Kompresim

en: Compression:
sq: Kompresim:

en: Config authentication
sq: Autentifikimi i konfig

en: Configurable menus
sq: Menytë e konfigurueshme

en: Configuration already exists, setup is disabled!
sq: Konfigurimi tashmë ekziston, konfigurimi është i çaktivizuar!

en: Configuration contains incorrect data for some fields.
sq: Konfigurimi përmban të dhëna jokorrekte për disa fusha.

en: Configuration file
sq: Fili i konfigurimit

en: Configuration has been saved.
sq: Konfigurimi është ruajtur.

en: Configuration not saved!
sq: Konfigurimi nuk u ruajt!

en: Configuration of pmadb…
sq: Konfigurimi i pmadb…

en: Configuration saved to file config/config.inc.php in phpMyAdmin top level directory, copy it to top level one and delete directory config to use it.
sq: Konfigurimi u ruajt në filin config/config.inc.php në dosjen kryesore të phpMyAdmin, kopjoje atë në nivelin kryesor dhe fshije dosjen config për ta përdorur atë.

en: Configuration saved.
sq: Konfigurimi u ruajt.

en: Configuration storage
sq: Ruajtja e konfigurimit

en: Configure phpMyAdmin configuration storage to gain access to additional features, see [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc] in documentation.
sq: Konfiguro ruajtjen e konfigurimit phpMyAdmin për të marrë hyrje në tiparet shtesë, shiko [doc@linked-tables]ruajtja e konfigurimit phpMyAdmin[/doc] në dokumentacion.

en: Confirm
sq: Konfirmo

en: Confirm DROP queries
sq: Konfirmo pyetsorët DROP (fshij)

en: Confirm partial dependencies
sq: Konfirmo varësitë e pjesëshme

en: Confirm transitive dependencies
sq: Konfirmo varësitë kalimtare

en: Connection for controluser as defined in your configuration failed.
sq: Lidhja për përdoruesin e kontrollit, siç përcaktohet në konfigurimin tuaj dështoi.

en: Connection to server is disabled, please enable $cfg['AllowArbitraryServer'] in phpMyAdmin configuration.
sq: Lidhja me serverin është e çaktivizuar, ju lutemi të aktivizoni $ cfg ['AllowArbitraryServer'] në konfigurimin phpMyAdmin.

en: Connection:
sq: Lidhja:

en: Connections
sq: Lidhjet

en: Connections / Processes
sq: Lidhjet / Proçeset

en: Connections are usually aborted when they cannot be authorized. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">This article</a> might help you track down the source.
sq: Lidhjet janë ndërprerë zakonisht, kur ato nuk mund të autorizohen. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">Ky artikull</a> mund t'ju ndihmojë të gjurmoni burimin.

en: Consider increasing {open_files_limit}, and check the error log when restarting after changing {open_files_limit}.
sq: Konsidero rritjen e {open_files_limit}, dhe kontrollo regjistrin (log) e gabimit, kur rifillon pas ndryshimit {open_files_limit}.

en: Consider increasing {query_cache_limit}.
sq: Konsidero rritjen e {query_cache_limit}.

en: Consider increasing {sort_buffer_size} and/or {read_rnd_buffer_size}, depending on your system memory limits.
sq: Konsidero rritjen e {sort_buffer_size} dhe/ose {read_rnd_buffer_size}, në varësi të kufizimeve të kujtesës së sistemit.

en: Console
sq: Konsole

en: Constraint name
sq: Emri i detyrimit

en: Constraint properties
sq: Vetitë e detyrimit

en: Constraints for dumped tables
sq: Detyrimet për tabelat e hedhura

en: Constraints for table
sq: Detyrimet për tabelën

en: Containing the word:
sq: Detyrimet për fjalën:

en: Content of table @TABLE@
sq: Përmbajtja e tabelës @TABLE@

en: Continue
sq: Vazhdo

en: Continue insertion with %s rows
sq: Vazhdo futjen me %s radhë

en: Continued table caption
sq: Titull i vazhdueshëm tabele

en: Contribute
sq: Kontributi

en: Control host
sq: Hosti (pritësi) i kontrollit

en: Control port
sq: Porta e kontrollit

en: Control slave:
sq: Skllavi i kontrollit:

en: Control user
sq: Përdoruesi i kontrollit

en: Control user password
sq: Fjalëkalimi i përdoruesit të kontrollit

en: Convert to Kana
sq: Konverto në Kana

en: Converts Boolean values to text (default 'T' and 'F'). First option is for TRUE, second for FALSE. Nonzero=true.
sq: Konvertimet e vlerave Boolean në tekst (parazgjedhur 'T' dhe 'F'). Opsioni i parë për TRUE (e vërtetë), i dyti për FALSE (fals). Nonzero=true.

en: Converts an (IPv4) Internet network address stored as a BIGINT into a string in Internet standard dotted format.
sq: Konverto një adresë rrjeti të internetit (IPv4), të ruajtur si një BIGINT, në një varg në formatin me pika standard të internetit.

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format to binary
sq: Konverton një adresë rrjeti të Internetit në formatin (IPv4/IPv6) në binar

en: Converts an Internet network address stored as a binary string into a string in Internet standard (IPv4/IPv6) format.
sq: Konverton një adresë rrjeti të internetit të ruajtur si një varg binar, në një varg në formatin standard të internetit (IPv4/IPv6).

en: Copy
sq: Kopjo

en: Copy column name.
sq: Kopjo emrin e kolonës.

en: Copy database to
sq: Kopjo databazën në

en: Copy table
sq: Kopjo tabelën

en: Copy table to (database<b>.</b>table)
sq: Kopjo tabelën tek (databaza<b>.</b>tabela)

en: Copy table with prefix
sq: Kopjo tabelën me prefiks

en: Copy tables to
sq: Kopjo tabelat në

en: Copy to clipboard
sq: Kopjo në clipboard

en: Copying database
sq: Kopjon databazën

en: Could not add %1$s as they already exist in central list!
sq: Nuk mund të shtojë %1$s pasi ato ekzistojnë tashmë në listën qendrore!

en: Could not add columns!
sq: Nuk mund të shtojë kolona!

en: Could not connect to the database server!
sq: Nuk mund të lidhej me serverin e databazës!

en: Could not import configuration
sq: Nuk mund të importojë konfigurimin

en: Could not load class "%1$s"
sq: Nuk mund të ngarkojë class "%1$s 1"

en: Could not load default configuration from: %1$s
sq: Nuk mund të ngarkojë konfigurimin e parazgjedhur nga: %1$s

en: Could not load export plugins, please check your installation!
sq: Nuk mund të ngarkojë shtojcat e eksportit, ju lutem kontrollo instalimin tuaj!

en: Could not load import plugins, please check your installation!
sq: Nuk mund të ngarkojë shtojcat e importit, ju lutem kontrollo instalimin tuaj!

en: Could not load schema plugins, please check your installation!
sq: Nuk mund te ngarkohen shtojcat e skemës, ju lutem kontrollo instalimin tuaj!

en: Could not load the progress of the import.
sq: Nuk mund të ngarkojë progresin e importit.

en: Could not parse OpenDocument Spreadsheet!
sq: Nuk mund të analizojë OpenDocument Spreadsheet!

en: Could not remove columns!
sq: Nuk mund të largojë kolonat!

en: Could not save configuration
sq: Nuk mund ta ruajë konfigurimin

en: Could not save favorite table!
sq: Nuk mund të ruajë tabelën e preferuar!

en: Could not save recent table!
sq: Nuk mund të ruajë tabelën e fundit!

en: Could not save table UI preferences!
sq: Nuk mund të ruajë tabelën e preferencave UI!

en: Couldn't remove Column(s) %1$s as they don't exist in central columns list!
sq: Nuk mund të hiqni kolonën(at) %1$s, pasi ata nuk ekzistojnë në listën e kolonave qendrore!

en: Count
sq: Numri

en: Create
sq: Krijo

en: Create PHP code
sq: Krijo kodin PHP

en: Create a new user account with the same privileges and …
sq: Krijo një llogari të re përdoruesi me të njëjtat privilegje dhe …

en: Create a page and save to it
sq: Krijo një faqe dhe ruaj në të

en: Create a pma user and give access to these tables.
sq: Krijo një përdorues pma dhe jepi hyrje këtyre tabelave.

en: Create an index on &nbsp;%s&nbsp;columns
sq: Krijo një indeks në &nbsp;%s&nbsp;kolona

en: Create bookmark
sq: Krijo faqeruajtës

en: Create composite index
sq: Krijo indeksin e përzier

en: Create database
sq: Krijo databazë

en: Create database with same name and grant all privileges.
sq: Krijo databazën me të njëjtin emër dhe dhuro të gjitha privilegjet.

[ctx: Create new column]
en: New
sq: E re

[ctx: Create new database]
en: New
sq: E re

[ctx: Create new event]
en: New
sq: E re

[ctx: Create new function]
en: New
sq: I ri

[ctx: Create new index]
en: New
sq: I ri

[ctx: Create new procedure]
en: New
sq: E re

[ctx: Create new table]
en: New
sq: E re

[ctx: Create new trigger]
en: New
sq: I ri

[ctx: Create new user]
en: New
sq: I ri

[ctx: Create new view]
en: New
sq: E re

en: Create relationship
sq: Krijo relacion

en: Create single-column index
sq: Krijo indeksin kolonë-e-vetme

en: Create table
sq: Krijo tabelë

en: Create the following table
sq: Krijo tabelën që vijon

en: Create the needed tables with the <code>%screate_tables.sql</code>.
sq: Krijo tabelat e nevojshme me <code>%screate_tables.sql</code>.

en: Create version
sq: Krijo versionin

en: Create version %1$s
sq: Krijo versionin %1$s

en: Create version %1$s of %2$s
sq: Krijo versionin %1$s nga %2$s

en: Create view
sq: Krijo pamje

en: Created
sq: Krijuar

en: Creating a foreign key over a non-indexed column would automatically create an index on it. Alternatively, you can define an index below, before creating the foreign key.
sq: Krijimi i një çelës të jashtëm mbi një kolonë të pa indeksuar do të krijonte automatikisht një indeks në të. Përndryshe, mund të përcaktoni një indeks më poshtë, para se të krijohet kyç i huaj.

en: Creation
sq: Krijim

en: Creation/Update/Check dates
sq: Krijimi/Aktualizimi/Kontrollo datat

en: Creation:
sq: Krijimi:

en: Criteria:
sq: Kriteret:

en: Current amount of Questions: %s
sq: Sasia aktuale e pyetjeve: %s

en: Current query cache size: %s
sq: Madhësia aktuale cache e pyetsorit: %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, Edit, Copy and Delete features may result in undesired behavior. %s
sq: Zgjedhja aktuale nuk përmban një kolonë unike. Tiparet redaktimi i rrjetës, Redakto, Kopjo dhe Fshij mund të rezultojnë në sjellje të padëshiruar. %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete features are not available. %s
sq: Zgjedhja aktuale nuk përmban një kolonë unike. Tiparet redaktimi i rrjetës, kutisë së kontrollit, Redakto, Kopjo dhe Fshij nuk janë në vlefshme. %s

en: Current server:
sq: Serveri aktual:

en: Current settings
sq: Rregullimet aktuale

en: Current values are tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s
sq: Vlerat aktuale janë tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s

en: Current version: %s
sq: Versioni aktual: %s

en: Currently running Git revision %1$s from the %2$s branch.
sq: Aktualisht ekzekuton rishikimin Git %1$s nga %2$s degë.

en: Custom
sq: Përshtat

en: Custom - display all possible options
sq: Përshtat - shfaq të gjitha opsionet e mundshme

en: Custom - display all possible options to configure
sq: Përshtat - shfaq të gjitha opsionet e mundshme për konfigurim

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
sq: Përshtat - si më sipër, por pa zgjidhjen e shpejtë/të përshtatur

en: Customize appearance of the navigation panel.
sq: Përshtat shfaqjen e panelit të navigimit.

en: Customize browse mode.
sq: Përshtat mënyrën e shfletimit.

en: Customize default common import options.
sq: Përshtat opsionet e parazgjedhura të importimit të zakonshëm.

en: Customize default export options.
sq: Përshtat opsionet e parazgjedhura të eksportit.

en: Customize default options
sq: Përshtat opsionet e parazgjedhura

en: Customize default options.
sq: Përshtat opsionet e parazgjedhura.

en: Customize edit mode.
sq: Përshtat mënyrën e korrigjimit.

en: Customize links shown in SQL Query boxes.
sq: Përshtat lidhjet e shfaqura në kutitë SQL Query (pyetsor).

en: Customize startup page.
sq: Përshtat faqen e fillimit.

en: Customize text input fields.
sq: Përshtat fushat e futjes së tekstit.

en: Customize the navigation tree.
sq: Përshtat pemën e navigimit.

en: DROP columns %s from the table %s
sq: DROP (hedh) kolonat %s nga tabela %s

en: Data
sq: Të dhëna

en: Data creation options
sq: Opsionet e krijimit të të dhënave

en: Data definition statement
sq: Deklaratë e përcaktimit të të dhënave

en: Data dictionary
sq: Fjalori i të dhënave

en: Data directory
sq: Dosja e të dhënave

en: Data dump options
sq: Opsionet e heqjes (dump) së të dhënave

en: Data file grow size
sq: Madhësia e rritjes së filit të të dhënave

en: Data files
sq: Filet e të dhënave

en: Data home directory
sq: Dosja e hyrjes së të dhënave

en: Data length
sq: Gjatësia e të dhënave

en: Data log threshold
sq: Pragu i regjistrit (log) të të dhënave

en: Data manipulation statement
sq: Deklaratë e manipulimit të të dhënave

en: Data only
sq: Vetëm të dhënat

en: Data point content
sq: Përmbajtja e pikës së të dhënave

en: Data pointer size
sq: Madhësia e treguesit të të dhënave

en: Data:
sq: Të dhëna:

en: Database
sq: Databaza

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
sq: Databaza %1$s është kopjuar në %2$s.

en: Database %1$s has been created.
sq: Databaza %1$s është krijuar.

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
sq: Databaza %1$s është riemëruar në %2$s.

en: Database %s has been dropped.
sq: Databaza %s është fshirë.

en: Database Log
sq: Regjistri (log) databazës

en: Database client version:
sq: Versioni klient i databazës:

en: Database comment
sq: Komenti i databazës

en: Database for user account
sq: Databaza për llogarinë e përdoruesit

en: Database level tabs
sq: Tabelorët e nivelit të databazës

en: Database name
sq: Emri i databazës

en: Database name template
sq: Modeli i emrit të databazës

en: Database operations
sq: Veprimet e databazës

en: Database seems to be empty!
sq: Databaza duket se është e zbrazët!

en: Database server
sq: Serveri i databazës

en: Database structure
sq: Struktura e databazës

en: Database system or older MySQL server to maximize output compatibility with:
sq: Sistemi i databazës ose serveri i vjetër MySQL për të maksimizuar pajtueshmërinë e rezultatit me:

en: Database tree separator
sq: Ndarësi pemë i databazës

en: Database used for relations, bookmarks, and PDF features. See [doc@linked-tables]pmadb[/doc] for complete information. Leave blank for no support. Suggested: [kbd]phpmyadmin[/kbd].
sq: Databaza e përdorur për relacione, faqeruajtës dhe tiparet PDF. Shiko [doc@linked-tables][/doc][/doc]pmadb[/doc] për informacion më të plotë. Lëre të zbrazët për mos mbështetje. Sugjerohet: [kbd]phpmyadmin[/kbd].

en: Database-level tabs
sq: Tabelorët e nivelit të databazës

en: Database-specific privileges
sq: Privilegjet specifike të databazës

en: Database:
sq: Databaza:

en: Databases
sq: Databazat

en: Databases display options.
sq: Opsionet e shfaqjes së databazave.

en: Databases statistics
sq: Statistikat e databazës

en: Databases:
sq: Databazat:

en: Date
sq: Data

en: Deactivate now
sq: Pasivizo tani

en: Deactivate tracking for %s
sq: Pasivizo gjurmimin për %s

en: Debug SQL
sq: Debug (rregullo) SQL

en: Dec
sq: Dhj

en: December
sq: Dhjetor

en: Default
sq: Parazgjedhur

en: Default database tab
sq: Tabelori i parazgjedhur i databazës

en: Default format; be aware that this list depends on location (database, table) and only SQL is always available.
sq: Formati standard; të jeni i qartë se kjo listë varet nga lokalizimi (databaza, tabela) dhe vetëm SQL është gjithmonë e vlefshme.

en: Default language
sq: Gjuha standarde

en: Default server
sq: Serveri standard

en: Default server tab
sq: Tabelori standard i serverit

en: Default sort order for tables with a primary key.
sq: Renditja e klasifikimit të paracaktuar për tabelat me një çelës primar.

en: Default sorting order
sq: Mënyrë standarde e renditjes

en: Default table tab
sq: Tabelori standard i tabelës

en: Default theme %s not found!
sq: Modeli standard %s nuk gjendet!

en: Default title
sq: Titulli standard

en: Default transformations
sq: Transformimet e paracaktuara

en: Default transformations for Bool2Text
sq: Mënyrë standarde e renditjes

en: Default transformations for DateFormat
sq: Mënyrë standarde e renditjes

en: Default transformations for External
sq: Mënyrë standarde e renditjes

en: Default transformations for Hex
sq: Mënyrë staTransformimet e paracaktuara për Hex

en: Default transformations for Inline
sq: Opsionet e transformimit të të dhënave

en: Default transformations for PreApPend
sq: Opsionet e transformimit të të dhënave

en: Default transformations for Substring
sq: Opsionet e transformimit të të dhënave

en: Default transformations for TextImageLink
sq: Opsionet e transformimit të të dhënave

en: Default transformations for TextLink
sq: Opsionet e transformimit të të dhënave

en: Default value for foreign key checks checkbox for some queries.
sq: Vlera e parazgjedhur për çelësin e huaj kontrollon kutinë e kontrollit për disa pyetsorë.

en: Define how long (in seconds) a login cookie is valid.
sq: Përcakto sa i gjatë (në sekonda) është një gatim (cookie) hyrjeje.

en: Define new aliases
sq: Përcaktoni emërtime të reja

en: Define whether the previous login should be recalled or not in [kbd]cookie[/kbd] authentication mode.
sq: Përcaktoni nëse hyrja e mëparshme duhet të ri-thirret apo jo në mënyrën e autentifikimit [kbd]cookie[/kbd] (gatim).

en: Defined aliases
sq: Emërtimet e përcaktuara

en: Definer
sq: Përcaktuesi

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
sq: Përcakton se sa kohë (në sekonda) një gatim i hyrjes duhet të ruhet tek shfletuesi. Standardi 0 do të thotë se ai do të mbahet vetëm për seancën ekzistuese dhe do të fshihet sapo të mbyllni dritaren e shfletuesit. Kjo rekomandohet për mjedise jo-të-besuar.

en: Defines the list of statements the auto-creation uses for new versions.
sq: Përcakton listën e deklaratave, që auto-krijimi përdor për versionet e reja.

en: Defines the maximum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
sq: Përcakton madhësinë maksimale për fushat e të dhënave të gjeneruara për kolonat CHAR dhe VARCHAR.

en: Defines the minimum number of items (tables, views, routines and events) to display a filter box.
sq: Përcakton numrin minimal të njësive (tabela, pamje, rutinat dhe ngjarjet) për të shfaqur një kuti filtri.

en: Defines the minimum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
sq: Përcakton madhësinë minimale për fushat e të dhënave të gjeneruara për kolonat CHAR dhe VARCHAR.

en: Defines whether SQL queries generated by phpMyAdmin should be displayed.
sq: Përcakton nëse pyetsorët SQL të gjeneruara nga phpMyAdmin duhet të shfaqen.

en: Defines whether or not type fields should be initially displayed in edit/insert mode.
sq: Përcakton nëse fushat e shkrimit duhet ose jo të shfaqen fillimisht në mënyrën e redaktimit/shtimit.

en: Defines whether the query box should stay on-screen after its submission.
sq: Përcakton nëse kutia e pyetsorit duhet të qëndrojë në ekran pas dorëzimit të saj.

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns.
sq: Përcakton se cilat tipe të kontrollit të korrigjimit duhet të përdoren për kolonat CHAR dhe VARCHAR; [kbd]input[/kbd] (futje) - lejon kufizimin e gjatësisë së futjes, [kbd]textarea[/kbd] (zona e tekstit) - lejon linjat e reja në kolona.

en: Definition
sq: Përkufizimi

en: Defragment table
sq: Tabela e defragmentimit

en: Del
sq: Fshij

en: Del:
sq: Fshij:

en: Delayed inserts
sq: Futje të vonuara

en: Delete
sq: Fshij

en: Delete all cookies on logout
sq: Fshij të gjithë gatimet në dalje

en: Delete bookmark
sq: Fshij faqeruajtësin

en: Delete data or table
sq: Fshij të dhënat ose tabelat

en: Delete entry from tracking report?
sq: Fshij hyrjet nga raporti i gjurmimit?

en: Delete page
sq: Fshij faqen

en: Delete pages
sq: Fshij faqet

en: Delete relationship
sq: Fshij relacionin

en: Delete settings
sq: Fshij cilësimet

en: Delete the matches for the %s table?
sq: Fshij përkimet për tabelën %s?

en: Delete the table (DROP)
sq: Fshij tabelën (DROP)

en: Delete the view (DROP)
sq: Fshij pamjen (DROP)

en: Delete tracking
sq: Fshij gjurmimin

en: Delete tracking data for these tables?
sq: Fshij të dhënat e gjurmimit për këto tabela?

en: Delete tracking data for these versions?
sq: Fshij të dhënat e gjurmimit për këto versione?

en: Delete tracking data for this table?
sq: Fshij të dhënat e gjurmimit për këtë tabelë?

en: Delete tracking data for this version?
sq: Fshij të dhënat e gjurmimit për këtë version?

en: Delete tracking data row from report
sq: Fshij gjurmimin e të dhënave për këtë raport

en: Delete version
sq: Fshij versionin

en: Deleting
sq: Fshin

en: Deleting %s
sq: Fshin %s

en: Deleting tracking data
sq: Fshin të dhënat e gjurmuara

en: Delimiter
sq: Delimitër

en: Depending on your environment, it might be performance increasing to reduce this value.
sq: Në varësi të mjedisit tuaj, mund të jetë performanca në rritje që redukton këtë vlerë.

en: Descending
sq: Zbritëse

en: Description
sq: Përshkrimi

en: Designer
sq: Dizajner

en: Designer and PDF schema: table coordinates
sq: Dizajneri dhe skema PDF: koordinatat e tabelës

en: Designer and creation of PDFs
sq: Dizajner dhe krijim i PDF-së

en: Detailed profile
sq: Profili i detajuar

en: Details
sq: Detajet

en: Details…
sq: Detajet…

en: Developer
sq: Zhvillues

en: Different tmp_table_size and max_heap_table_size
sq: Ndryshe tmp_table_size and max_heap_table_size

en: Differential
sq: Diferencial

en: Direct links
sq: Lidhje direkte

en: Direction
sq: Drejtim

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
sq: Dosja [code]config[/code], që përdoret nga skripti i instalimit, ekziston ende në dosjen tuaj phpMyAdmin. Rekomandohet me forcë që ajo të hiqet menjëherë, pasi phpMyAdmin është konfiguruar. Përndryshe, siguria e serverit tuaj mund të rrezikohet nga njerëz të paautorizuar që mund të shkarkojnë konfigurimin tuaj.

en: Directory on server where you can upload files for import.
sq: Drejtoria në serverin ku mund të ngarkoni filet për import.

en: Directory where exports can be saved on server.
sq: Drejtoria ku eksportet mund të ruhen në server.

en: Dirty pages
sq: Faqet e pista

en: Disable
sq: Pasivizo

en: Disable %s
sq: Pasivizo %s

en: Disable foreign key checks
sq: Pasivizo kontrollet e çelësave të huaj

en: Disable multi table maintenance
sq: Pasivizo mirëmbajtjen multi tabelë

en: Disable shortcut keys
sq: Çaktivizoni çelësat e shkurtoreve

en: Disable some of the warnings shown by phpMyAdmin.
sq: Pasivizo disa nga paralajmërimet e shfaqura nga phpMyAdmin.

en: Disable the default warning that is displayed on the Structure page if column names in a table are reserved MySQL words.
sq: Pasivizon paralajmërimin standard që është shfaqur në faqen Struktura, nëse emrat e kolonës në një tabelë janë fjalë të rezervuara MySQL.

en: Disable the default warning that is displayed on the database details Structure page if any of the required tables for the phpMyAdmin configuration storage could not be found.
sq: Pasivizo paralajmërimin standard që është shfaqur në faqen detajeve të databazës Struktura, nëse ndonjë nga tabelat e kërkuara për ruajtjen e konfigurimit të phpMyAdmin nuk mund të gjendet.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if Suhosin is detected.
sq: Pasivizo paralajmërimin standard, që shfaqet në faqen kryesore, nëse Suhosin është zbuluar.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if the value of the PHP setting session.gc_maxlifetime is less than the value of `LoginCookieValidity`.
sq: Pasivizo paralajmërimin standard, që është shfaqur në faqen kryesore, nëse vlera e rregullimit PHP session.gc_maxlifetime është më e vogël se vlera e `LoginCookieValidity` (vlefshmëria e hyrjes së gatimit).

en: Disable the table maintenance mass operations, like optimizing or repairing the selected tables of a database.
sq: Pasivizo veprimet masive të mirëmbajtjes së tabelës, si optimizimi apo riparimi i tabelave të zgjedhura të databazës.

en: Disable use of INFORMATION_SCHEMA
sq: Pasivizo përdorimin e INFORMATION_SCHEMA

en: Disabled
sq: Pasivizuar

en: Disallow BLOB and BINARY columns from editing.
sq: Moslejo kolona BLOB dhe BINARY nga korrigjimi.

en: Display
sq: Shfaq

en: Display Features
sq: Shfaq tiparet

en: Display GIS Visualization
sq: Shfaq vizualizimin GIS

en: Display MIME types
sq: Shfaq tipet MIME

en: Display as differential value
sq: Shfaq si vlerë diferenciale

en: Display chart
sq: Shfaq grafikun

en: Display column for relationships
sq: Shfaq kolonat për marrëdhëniet

en: Display column was successfully updated.
sq: Shfaqja e kolonës u aktualizua me sukses.

en: Display columns table
sq: Shfaq tabelën e kolonave

en: Display comments
sq: Shfaq komentet

en: Display comments <i>(includes info such as export timestamp, PHP version, and server version)</i>
sq: Shfaq komentet <i>(përfshin info si psh. eksporti i vulës kohore, versioni PHP, dhe versioni i serverit)</i>

en: Display foreign key relationships
sq: Shfaq marrëdhëniet me çelësin e huaj

[ctx: Display format]
en: Table
sq: Tabelë

en: Display logo
sq: Shfaq logo

en: Display order:
sq: Shfaq renditje:

en: Display relational schema
sq: Shfaq skemën e relacioneve

en: Display server choice at the top of the navigation panel.
sq: Shfaq zgjedhjen e serverit në krye të panelit të navigimit.

en: Display servers as a list
sq: Shfaq serverat si një listë

en: Display servers selection
sq: Shfaq zgjedhjen e serverave

en: Display the function fields in edit/insert mode.
sq: Shfaq fushat e funksionit në mënyrën e korrigjimit/futjes.

en: Displaying Column Comments
sq: Shfaq komentet e kolonave

en: Displays a TIME, TIMESTAMP, DATETIME or numeric unix timestamp column as formatted date. The first option is the offset (in hours) which will be added to the timestamp (Default: 0). Use second option to specify a different date/time format string. Third option determines whether you want to see local date or UTC one (use "local" or "utc" strings) for that. According to that, date format has different value - for "local" see the documentation for PHP's strftime() function and for "utc" it is done using gmdate() function.
sq: Shfaq një TIME, TIMESTAMP, DATETIME ose kolonën e vulës kohore numerike unix, si datë të formatuar. Mundësia e parë është rezultati (në orë) i cili do të shtohet në vulën kohore (standard: 0). Përdor opsionin e dytë të specifikimit të një vargu të ndryshëm formati date/ore. Opcioni i tretë përcakton, nëse ju doni të shihni datën lokale ose një UTC (përdor vargun "local" ose "utc") për këtë. Sipas kësaj, formati i datës ka vlerë të ndryshme - për "local" shiko dokumentacion për funksionin PHP strftime() dhe për "utc" kjo bëhet me anë të funksionit gmdate().

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
sq: Shfaq një miniaturë të klikueshme. Opsionet janë gjerësia maksimale dhe lartësia në piksels. Raporti i aspektit origjinal ruhet.

en: Displays a link to download the binary data of the column. You can use the first option to specify the filename, or use the second option as the name of a column which contains the filename. If you use the second option, you need to set the first option to the empty string.
sq: Shfaqën një lidhje për të shkarkuar të dhënat binare të kolonës. Mund të përdorni opsionin e parë për të specifikuar emrin e filit, ose të përdorni opsionin e dytë, si emër i një kolonë që përmban emrin e filit. Nëse përdorni opsionin e dytë, keni nevojë për të vendosur opsionin e parë në vargun e zbrazët.

en: Displays a link to download this image.
sq: Shfaq një lidhje për ta shkarkuar këtë imazh.

en: Displays a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second option is a title for the link.
sq: Shfaq një lidhje; që kolona mban emrin e filit. Opsioni i parë është një prefiks URL si "https://www.example.com/". Opsioni i dytë është një titull për lidhjen.

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "…").
sq: Shfaq një pjesë të vargut. Opsioni i parë është numri i karaktereve që shmangen nga fillimi i vargut (Standardi 0). Opsioni i dytë është numri i karaktereve që kthehen (Standardi: deri n+e fund t+e vargut). Opsioni i tretë është vargu që shtohet dhe/ose i bashkëngjitet në fillimi kur ndodh cungimi (Standardi: "…").

en: Displays an image and a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second and third options are the width and the height in pixels.
sq: Shfaq një imazh dhe një lidhje; kolona përmban emrin e filit. Opsioni i parë është një prefiks URL, si "https://www.example.com/". Opsioni i dytë dhe i tretë janë gjerësia dhe lartësia në piksels.

en: Displays hexadecimal representation of data. Optional first parameter specifies how often space will be added (defaults to 2 nibbles).
sq: Shfaq përfaqësimin hekzadecimal të të dhënave. Parametri opsional i parë specifikon se sa shpesh hapësira do të shtohet (standardet në 2 pickime).

en: Displays the contents of the column as-is, without running it through htmlspecialchars(). That is, the column is assumed to contain valid HTML.
sq: Shfaq përmbajtjen e kolonës siç është, pa ecur përmes htmlspecialchars(). Kjo është, kolona supozohet të përmbajë HTML të vlefshme.

en: Distinct values
sq: Vlerat e dallueshme

en: Distribution
sq: Shpërndarje

en: Divided by %s
sq: Ndarë sipas %s

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
sq: Bëj një "pyetsor sipas shembullit" (wildcard: "%")

en: Do a "query by example" (wildcard: "%") for two different columns
sq: Bëj një "pyetsor sipas shembullit" (wildcard: "%") për dy kolona të ndryshme

en: Do not abort on INSERT error
sq: Mos aborto në INSERT gabim

en: Do not change the password
sq: Mos ndrysho fjalëkalimin

en: Do not import empty rows
sq: Mos importo radhë të zbrazëta

en: Do not use <code>AUTO_INCREMENT</code> for zero values
sq: Mos përdor <code>AUTO_INCREMENT</code> për vlerat zero

en: Do not use AUTO_INCREMENT for zero values
sq: Mos përdor AUTO_INCREMENT për vlerat zero

en: Do note however that this system provides recommendations based on simple calculations and by rule of thumb which may not necessarily apply to your system.
sq: Shëno megjithatë se ky sistem ofron rekomandime, të bazuara në përllogaritje të thjeshta dhe sipas rregullit të gishtrit të madh, i cili mund të mos aplikohet në sistemin tuaj.

en: Do you have a group of columns which on combining gives an existing column? For example, if you have first_name, last_name and full_name then combining first_name and last_name gives full_name which is redundant.
sq: A keni një grup të kolonave, që me kombinim jep një kolonë ekzistuese? Për shembull, nëse keni  first_name, last_name dhe full_name, pastaj me kombinim first_name dhe last_name jep  full_name, i cili është i tepërt.

en: Do you have a group of two or more columns that are closely related and are all repeating the same attribute? For example, a table that holds data on books might have columns such as book_id, author1, author2, author3 and so on which form a repeating group. In this case a new table (book_id, author) should be created.
sq: A keni një grup të dy ose më shumë kolonave, që janë të lidhura ngushtë dhe përsërisin të gjitha të njëjtin atribut? Për shembull, një tabelë që mban të dhëna mbi librat mund të ketë kolona të tilla si book_id, author1, author2, author3 dhe kështu me radhë, të cilat formojnë një grup të përsëritur. Në këtë rast, një tabelë e re (book_id, autor) duhet të krijohet.

en: Do you have any column which can be split into more than one column? For example: address can be split into street, city, country and zip.
sq: A keni ndonjë kolonë, që mund të ndahet në më shumë se një kolonë? Për shembull: adresa mund të ndahet në rrugën, qytetin, shtetin dhe kodin postal.

en: Do you really want to DROP the selected partition(s)? This will also DELETE the data related to the selected partition(s)!
sq: Doni me të vërtetë duan të DROP (hidhni) pjesët e zgjedhura? Kjo do të DELETE (fshijë) gjithashtu të dhënat e lidhura me pjesët e zgjedhura!

en: Do you really want to RESET SLAVE?
sq: Doni me të vërtetë të RIVENDOSNI SLAVE?

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
sq: Doni me të vërtetë të cungoni (TRUNCATE) pjesët e zgjedura?

en: Do you really want to delete the search "%s"?
sq: Doni me të vërtetë të fshini kërkimin "%s"?

en: Do you really want to delete the selected items?
sq: Doni me të vërtetë të fshini njësitë e zgjedhura?

en: Do you really want to delete this bookmark?
sq: Doni me të vërtetë të fshini këtë faqeruajtës?

en: Do you really want to delete this central column?
sq: Doni me të vërtetë ta fshini këtë kolonë qendrore?

en: Do you really want to delete user group "%s"?
sq: Doni me të vërtetë të fshini grupin e përdoruesve "%s"?

en: Do you really want to execute "%s"?
sq: Doni me të vërtetë të ekzekutoni "%s"?

en: Do you really want to execute the following query?
sq: Doni me të vërtetë të ekzekutoni pyetsorin që vijon?

en: Do you really want to remove partitioning?
sq: Doni me të vërtetë ta largoni copëzimin?

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
sq: Doni me të vërtetë të revokoni përdoruesin(it) e zgjedhur?

en: Do you really want to see all of the rows? For a big table this could crash the browser.
sq: Doni me të vërtetë t'i shikoni të gjitha radhët? Për një tabelë të madhe, kjo mund të dështojë shfletuesin.

en: Do you want to copy encryption key?
sq: Doni të kopjoni çelësin e kriptimit?

en: Do you want to import remaining settings?
sq: Doni të importoni rregullimet që kanë mbetur?

en: Do you want to save the changes to the current page?
sq: A doni të ruani ndryshimet në faqen aktuale?

en: Documentation
sq: Dokumentacioni

en: Documentation and further information about PBXT can be found on the %sPrimeBase XT Home Page%s.
sq: Dokumentacioni dhe informacioni i mëtejshëm rreth PBXT mund të gjendet në %sUebfaqen PrimeBase XT%s.

en: Does not require SSL-encrypted connections.
sq: Nuk kërkon lidhje SSL-të kriptuara.

en: Donate
sq: Dhuro

en: Done
sq: U krye

en: Done dragging (rearranging) charts
sq: U krye tërheqja (ri-rregullimi) e grafikëve

en: Double click
sq: Kliko dyfish

en: Double size of textarea for LONGTEXT columns.
sq: Madhësi dyfishe e zonës së tekstit për kolonat LONGTEXT.

en: Double-click to copy column name.
sq: Kliko dyfish për të kopjuar emrin e kolonës.

en: Download
sq: Shkarko

en: Drag to reorder
sq: Tërhiq për të ri-renditur

en: Drag to reorder.
sq: Tërhiq dhe rirendit.

en: Drop
sq: Fshij

en: Drop files here
sq: Lësho filet këtu

en: Drop the database (DROP)
sq: Fshij databazën (DROP)

en: Drop the databases that have the same names as the users.
sq: Fshij databazat që kanë emra të njëjtë si përdoruesit.

en: Dropping Foreign key.
sq: Lëshimi i çelësit të huaj.

en: Dropping Primary Key/Index
sq: Po fshin çelësin/indeksin primar

en: Dropping column
sq: Po fshin kolonën

en: Dump TIMESTAMP columns in UTC <i>(enables TIMESTAMP columns to be dumped and reloaded between servers in different time zones)</i>
sq: Zbraz kolonat TIMESTAMP në UTC <i>(aftëson kolonat TIMESTAMP që të zbrazen dhe ri-ngarkohen ndërmjet serverave në zona kohore të ndryshme)</i>

en: Dump all rows
sq: Zbraz të gjitha radhët

en: Dump binary columns in hexadecimal notation <i>(for example, "abc" becomes 0x616263)</i>
sq: Zbraz kolonat binare në shënimet hekzadecimale <i>(për shembull, "abc" bëhet 0x616263)</i>

en: Dump has been saved to file %s.
sq: Zbrazja është ruajtur tek fili %s.

en: Dump some row(s)
sq: Zbraz disa radhë

en: Dump table
sq: Zbraz tabelën

en: Dumping data
sq: Zbraz të dhënat

en: Dumping data for table
sq: Zbraz të dhënat për tabelën

en: During current session
sq: Gjatë sesionit aktual

en: ENUM/SET editor
sq: Editori ENUM/SET (num/vendos)

en: ESRI Shape File
sq: ESRI fil forme

en: Each point represents a data row.
sq: Secila pikë paraqet një radhë të dhënash.

en: Edit
sq: Redakto

en: Edit ENUM/SET values
sq: Redakto vlerat ENUM/SET

en: Edit event
sq: Redakto ngjarjen

en: Edit index
sq: Redakto indeksin

en: Edit mode
sq: Mënyra e korrigjimit

en: Edit next row
sq: Redakto radhën tjetër

en: Edit partitioning
sq: Redakto ndarjen

en: Edit privileges
sq: Redakto privilegjet

en: Edit privileges:
sq: Redakto privilegjet:

en: Edit routine
sq: Redakto rutinën

en: Edit server
sq: Redakto serverin

en: Edit settings for %s
sq: Redakto cilësimet për %s

en: Edit structure by following the "Structure" link.
sq: Redakto strukturën duke ndjekur lidhjen "Struktura".

en: Edit trigger
sq: Redakto shkrehësin

en: Edit user group
sq: Redakto grupin e përdoruesit

en: Edit user group: '%s'
sq: Redakto grupin e përdoruesit: '%s'

en: Edit view
sq: Redakto pamjen

en: Edit/Insert
sq: Redakto/fut

en: Effective
sq: Efektive

en: Empty
sq: Zbraz

en: Empty phpMyAdmin control user password while using phpMyAdmin configuration storage!
sq: Zbraz fjalëkalimin e përdoruesit të kontrollit phpMyAdmin, ndërsa përdor ruajtjen e konfigurimit phpMyAdmin!

en: Empty phpMyAdmin control user while using phpMyAdmin configuration storage!
sq: Zbraz përdoruesin e kontrollit phpMyAdmin, ndërsa përdor ruajtjen e konfigurimit phpMyAdmin!

en: Empty session data
sq: Zbraz te dhënat e sesionit

en: Empty signon URL while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
sq: Zbraz URL të hyrjes, ndërsa përdor metodën e autentifikimit të [kbd]hyrjes[/kbd]!

en: Empty signon session name while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
sq: Zbraz emrin e sesionit të hyrjes, ndërsa përdor metodën e autentifikimit të [kbd]hyrjes[/kbd]!

en: Empty the table (TRUNCATE)
sq: Zbraz tabelën (TRUNCATE)

en: Empty username while using [kbd]config[/kbd] authentication method!
sq: Zbraz emrin e përdorimit ndërsa përdor metodën e autentifikimit [kbd]konfig[/kbd]!

en: Enable
sq: Aftëso

en: Enable %s
sq: Aftëso %s

en: Enable CodeMirror
sq: Aftëso CodeMirror

en: Enable SSL for connection to MySQL server.
sq: Aftëso SSL për lidhje me serverin MySQL.

en: Enable ZIP compression for import and export operations.
sq: Aftëso kompresimin ZIP për veprimet e importit dhe eksportit.

en: Enable Zero Configuration mode
sq: Aftëso mënyrën e konfigurimit zero

en: Enable Zero Configuration mode which lets you setup phpMyAdmin configuration storage tables automatically.
sq: Aktivizo mënyrën e Konfigurimit Zero, e cila ju lejon të instaloni automatikisht tabelat e ruajtjes së konfigurimit të phpMyAdmin.

en: Enable advanced features in configuration file (<code>config.inc.php</code>), for example by starting from <code>config.sample.inc.php</code>.
sq: Aftëso tiparet e avancuara në filin e konfigurimit (<code>config.inc.php</code>), për shembull duke filluar nga <code>config.sample.inc.php</code>.

en: Enable autocomplete for table and column names
sq: Aftëso autoplotësimin për emrat e tabelave dhe kolonave

en: Enable bzip2 compression for import operations.
sq: Aftëso kompresimin bzip2 për veprimet e importit.

en: Enable charts dragging
sq: Aftëso tërheqjen e grafikëve

en: Enable foreign key checks
sq: Aftëso kontrollet e çelësave të huaj

en: Enable gzip compression for import and export operations.
sq: Aftëso kompresimin gzip për veprimet e importit dhe eksportit.

en: Enable highlighting
sq: Aftëso theksimin

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
sq: Aftëso nëse doni historinë e pyetsorit të bazuar DB (kërkon magazimim të konfigurimit phpMyAdmin). Nëse është pasiv, ky përdor JS-rutinat për të shfaqur historinë e pyetsorit (humbet me mbylljen e dritares).

en: Enable linter
sq: Aftëso linterin

en: Enable navigation tree expansion
sq: Aftëso zgjerimin e navigimit të pemës

en: Enable slow query logging by setting {log_slow_queries} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
sq: Aftëso hyrje të ngadaltë të pyetsorit sipas rregullimit {log_slow_queries} në 'ON' (po). Kjo do të ndihmojë pyetsorët që funksionojnë keq gjatë diagnostikimit.

en: Enable slow query logging by setting {slow_query_log} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
sq: Aftëso hyrje të ngadaltë të pyetsorit sipas rregullimit {slow_query_log} në 'ON' (po). Kjo do të ndihmojë pyetsorët që funksionojnë keq gjatë diagnostikimit.

en: Enable statistics
sq: Aftëso statistikat

en: Enable the Developer tab in settings
sq: Aftëso tabelorin Zhvilluesi tek rregullimet

en: Enable the thread cache by setting {thread_cache_size} > 0.
sq: Aftëso cache të rrjedhës sipas rregullimit {thread_cache_size} > 0.

en: Enable {concurrent_insert} by setting it to 1
sq: Aftëso {concurrent_insert} duke e vënë atë tek 1

en: Enabled
sq: Aftëso

en: Enables check for latest version on main phpMyAdmin page.
sq: Aftëson kontrollin për versionin e fundit në faqen kryesore phpMyAdmin.

en: Enabling the general_log may increase the server load by 5-15%. Also be aware that generating statistics from the logs is a load intensive task, so it is advisable to select only a small time span and to disable the general_log and empty its table once monitoring is not required any more.
sq: Aftësimi i general_log mund të rrisë ngarkimin e serverit me 5-15%. Gjithashtu, duhet të jeni i vetëdijshëm se gjenerimi i statistikave nga regjistrat (logs) është një detyrë ngarkimi intensive, kështu që është e këshillueshme të zgjedhni vetëm një hapësirë të vogël kohe dhe të pasivizoni general_log, dhe të zbrazni tabelat e saj, sapo monitorimi të mos kërkohet më.

en: Enabling this allows a page located on a different domain to call phpMyAdmin inside a frame, and is a potential [strong]security hole[/strong] allowing cross-frame scripting (XSS) attacks.
sq: Aftësimi i kësaj lejon një faqe të vendosur në një fushë tjetër, për të thirrur phpMyAdmin brenda një kornize, dhe është një [strong]vrimë sigurie[/strong] potenciale, që lejon sulme skripti ndërmjet kornizave.

en: Enclose export in a transaction
sq: Përfshij eksportin në një transaksion

en: Enclose table and column names with backquotes
sq: Bashkëngjitni emrat e tabelave dhe kolonave me prapacitate (backquotes)

en: Enclose table and column names with backquotes <i>(Protects column and table names formed with special characters or keywords)</i>
sq: Mbylli emrat e tabelave dhe kolonave me thonjëza të përkundërta <i>(Mbron emrat e kolonave dhe tabelave të formuara me karaktere të veçanta ose fjalë kyçe)</i>

en: Encoding Conversion:
sq: Konvertimi i kodimit:

en: Encryption key
sq: Çelësi i kriptimit

en: End of line
sq: Fundi i rreshtit

[ctx: End of recurring event]
en: End
sq: Fund

en: End of step
sq: Fundi i hapit

en: Engine
sq: Makina

en: Engines
sq: Makinat

en: Enter each value in a separate field.
sq: Fut secilën vlerë në një fushë të ndarë.

en: Enter executes queries in console
sq: Enter ekzekuton pyetsorën në konsole

en: Enter server connection parameters.
sq: Fut parametrat e lidhjes me serverin.

en: Enter your private key for your domain reCaptcha service.
sq: Fut çelësin tuaj privat për shërbimin e domainit tuaj reCaptcha.

en: Enter your public key for your domain reCaptcha service.
sq: Fut çelësin tuaj publik për shërbimin e domainit tuaj reCaptcha.

en: Enter:
sq: Shkruani:

en: Entered captcha is wrong, try again!
sq: Captcha e futur është gabim, provo përsëri!

en: Error
sq: Gabim

en: Error code: %s
sq: Kodi i gabimit: %s

en: Error creating foreign key on %1$s (check data types)
sq: Gabim në krijimin e çelësit të huaj në %1$s (kontrollo tipet e të dhënave)

en: Error in ZIP archive:
sq: Gabim në arkivin ZIP:

en: Error in processing request
sq: Gabim në proçesimin e kërkesës

en: Error in processing request:
sq: Gabim në proçesimin e kërkesës:

en: Error in processing!
sq: Gabim në procesim!

en: Error in reading file: The file '%s' does not exist or is not readable!
sq: Gabim në leximin e skedarit: Skedari '%s' nuk ekziston ose nuk është i lexueshëm!

en: Error management:
sq: Menaxhim i gabuar:

en: Error moving the uploaded file, see [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].
sq: Gabim në lëvizjen e filit të ngarkuar, shiko [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].

en: Error reading data for table %s:
sq: Gabim gjatë leximit të të dhënave për tabelën %s:

en: Error reading structure for table %s:
sq: Gabim në leximin e strukturës për tabelën %s:

en: Error resetting replication.
sq: Gabim në rivendosjen e replikimit.

en: Error starting replication.
sq: Gabim në fillimin e replikimit.

en: Error stopping replication.
sq: Gabim në ndalimin e replikimit.

en: Error text: %s
sq: Teksti gabim: %s

en: Error when evaluating: %s
sq: Gabim gjatë vlerësimit: %s

en: Error while creating PDF:
sq: Gabim gjatë krijimit të PDF:

en: Error while loading the search.
sq: Gabim gjatë ngarkimit të kërkimit.

en: Error while moving uploaded file.
sq: Gabim gjatë lëvizjes së fileve të ngarkuara.

en: Error while working with template cache: %s
sq: Gabim gjatë punës me cache template: %s

en: Error.
sq: Gabim.

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be added!
sq: Gabim: Relacioni i FOREIGN KEY nuk mund të shtohet!

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be removed!
sq: Gabim: Relacioni i FOREIGN KEY  nuk mund të hiqet!

en: Error: Internal relationship could not be added!
sq: Gabim: Marrëdhënia e brendshme nuk mund të shtohej!

en: Error: Internal relationship could not be removed!
sq: Gabim: Marrëdhënia e brendshme nuk mund të hiqet!

en: Error: Missing index on column(s).
sq: Gabim: Mungon indeksi në kolonë(a).

en: Error: Relational features are disabled!
sq: Gabim: Tiparet relacionale janë pasivizuar!

en: Error: Token mismatch
sq: Gabim: mospërputhje e shenjave

en: Error: relationship already exists.
sq: Gabim: relacioni ekziston ndërkohë.

en: Especially on a system with a lot of writes to InnoDB tables you should set {innodb_log_file_size} to 25%% of {innodb_buffer_pool_size}. However the bigger this value, the longer the recovery time will be when database crashes, so this value should not be set much higher than 256 MiB. Please note however that you cannot simply change the value of this variable. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
sq: Veçanërisht në një sistem me shumë shkrime në tabela InnoDB mund të vendosni {innodb_log_file_size} në 25%% të {innodb_buffer_pool_size}. Megjithatë, sa më e madhe kjo vlerë, aq më e gjatë do të jetë koha e rikuperimit nëse databaza dëmtohet, kështu që kjo vlerë nuk duhet të vendoset më e lartë se 256 MiB. Ju lutem, vini re sidoqoftë se ju nuk mundeni thjeshtë të ndryshoni vlerën e këtij variabli. Duhet të fikni serverin, largoni filet e regjistrit (log) të InnoDB, vendosni një vlerë në my.cnf, filloni serverin, pastaj kontrolloni regjistrat e gabimeve, nëse gjithçka shkoi mirë. Shiko gjithashtu <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">hyrjen e këtij blogu</a>

en: Event
sq: Ngjarje

en: Event %1$s has been created.
sq: Ngjarja %1$s është krijuar.

en: Event %1$s has been modified.
sq: Ngjarja %1$s është modifikuar.

en: Event name
sq: Emri i ngjarjes

en: Event scheduler status
sq: Statusi i ngjarjeve të planifikuara

en: Event type
sq: Tipi i ngjarjes

en: Events
sq: Ngjarjet

en: Events:
sq: Ngjarjet:

en: Excel edition
sq: Edicioni excel

en: Excel edition:
sq: Edicioni excel:

en: Except
sq: Përveç

en: Execute
sq: Ekzekuto

en: Execute at
sq: Ekzekuto në

en: Execute every
sq: Ekzekuto çdo

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift + Enter. To make this permanent, view settings.
sq: Ekzekuto pyetsorët me Enter dhe fut linja të reja me Shift + Enter. Për ta bërë këtë të përhershme, shfaq rregullimet.

en: Execute routine
sq: Ekzekuto rutinën

en: Execute this query again?
sq: Ekzekuto përsëri këtë pyetsor?

en: Execution order
sq: Ekzekutimi i renditjes

en: Execution results of routine %s
sq: Rezultatet e ekzekutimit të rutinës %s

en: Existing configuration file (%s) is not readable.
sq: Fili i konfigurimit ekzistues (%s) nuk është i lexueshëm.

en: Existing settings will be overwritten!
sq: Rregullimet ekzistuese do të mbishkruhen!

en: Existing templates:
sq: Shabllonet ekzistuese:

en: Exit fullscreen
sq: Dalje nga ekran i plotë

en: Expand
sq: Zgjero

en: Expand/Collapse
sq: Zgjero/Ngushto

en: Explain
sq: Sqaro

en: Explain SQL
sq: Sqaro SQL

en: Explain output
sq: Sqaro rezultatin

en: Export
sq: Eksporti

en: Export as %s
sq: Eksport si %s

en: Export as separate files
sq: Eksporto si file të ndara

en: Export contents
sq: Përmbajtja e eksportit

en: Export databases as separate files
sq: Eksporto databazat si file të ndara

en: Export defaults
sq: Standardet e eksportit

en: Export metadata
sq: Eksporto metadata

en: Export method
sq: Metoda e eksportit

en: Export method:
sq: Metoda e eksportit:

en: Export of event %s
sq: Eksporti i ngjarjes %s

en: Export of routine %s
sq: Eksporti i rutinës %s

en: Export of trigger %s
sq: Eksporti i shkrehësit %s

en: Export related metadata from phpMyAdmin configuration storage
sq: Eksporti i metadata të lidhura nga ruajtja e konfigurimit phpMyAdmin

en: Export relational schema
sq: Eksporto skemën relacionale

en: Export schema
sq: Eksporto skemën

en: Export table headers
sq: Eksporti i kokave të tabelës

en: Export table names
sq: Eksporti i emrave të tabelës

en: Export tables as separate files
sq: Eksporto tabelat si file të ndara

en: Export templates table
sq: Eksporto tabelën e shablloneve

en: Export templates:
sq: Eksporto shabllonet:

en: Export time in UTC
sq: Eksporti i kohës në UTC

en: Export type
sq: Tipi i eksportit

en: Export views as tables
sq: Eksporto pamjet si tabela

en: Exporting databases from the current server
sq: Eksportimi i databazave nga serveri aktual

en: Exporting rows from "%s" table
sq: Eksporton radhë nga "%s" tabela

en: Exporting tables from "%s" database
sq: Eksporton tabela nga "%s" databaza

en: Expression
sq: Shprehje

en: Expression or column list
sq: Lista e shprehjes ose kolona

en: Extra
sq: Ekstra

en: Extra parameters for iconv
sq: Parametra ekstra për iconv

en: Extremely weak
sq: Jashtëzakonisht i dobët

en: FOREIGN KEY relationship has been added.
sq: Relacioni FOREIGN KEY (çelës i huaj) është shtuar.

en: FOREIGN KEY relationship has been removed.
sq: Relacioni FOREIGN KEY  është hequr.

en: Failed
sq: Dështoi

en: Failed attempts
sq: Përpjekje të dështuara

en: Failed building chart grid with imported config. Resetting to default config…
sq: Dështoi në ndërtimin e rrjetës së grafikut me konfig të importuar. Rivendosje në konfig standard…

en: Failed calculating value for rule '%s'.
sq: Dështoi në llogaritjen e vlerës për rregullin '%s'.

en: Failed evaluating precondition for rule '%s'.
sq: Dështoi në vlerësimin e parakushtit për rregullin '%s'.

en: Failed formatting string for rule '%s'.
sq: Dështoi në formattimn e vargut për rregullin '%s'.

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
sq: Dështoi në parsimin e filit config. Nuk duket se është një kod i vlefshëm JSON.

en: Failed running test for rule '%s'.
sq: Dështoi në ekzekutimin e testit për rregullin '%s'.

en: Failed to cleanup table UI preferences (see $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)
sq: Dështoi në pastrimin e tabelës së preferencave UI (shiko $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)

en: Failed to connect to the reCAPTCHA service!
sq: Dështoi në lidhjen me shërbimin reCAPTCHA!

en: Failed to get description of column %s!
sq: Dështoi në marrjen e përshkrimit të kolonës %s!

en: Failed to get real row count.
sq: Dështoi në marrjen e numrit real të radhës.

en: Failed to read configuration file!
sq: Dështoi në leximin e filit të konfigurimit!

en: Failed to rename table %1$s to %2$s!
sq: Dështoi në riemërimin e tabelës %1$s në %2$s!

en: Failed to set configured collation connection!
sq: Dështoi në vendosjen e lidhjes së konfigurimit të krahasuar!

en: Failed to write file to disk.
sq: Dështoi në shkrimin e filit në disk.

en: Fatal error: The navigation can only be accessed via AJAX
sq: Gabim fatal: Navigacioni mund të arrihet përmes AJAX

en: Favorite List is full!
sq: Lista e preferencave është e mbushur!

en: Favorite tables
sq: Tabelat e preferuara

en: Favorites
sq: Preferencat

en: Favorites table
sq: Tabela e preferuar

en: Features
sq: Tiparet

en: Feb
sq: Shk

en: February
sq: Shkurt

en: Fewer than 1,000 questions have been run against this server. The recommendations may not be accurate.
sq: Më pak se 1,000 pyetje janë shtruar para këtij serveri. Rekomandimet mund të mos jenë të përpikta.

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
sq: Fili %s ekziston ndërkohë në server, ndrysho emrin e filit ose kontrollo opsionin e mbishkrimit.

en: File could not be read!
sq: Fili nuk mund të lexohej!

en: File is a symbolic link
sq: Skedari është një lidhje simbolike

en: File may be compressed (%s) or uncompressed.
sq: Fili mund të jetë i kompresuar (%s) ose i pakompresuar.

en: File name template:
sq: Modeli i emrit të filit:

en: File to import:
sq: Fili për import:

en: File upload functionality for TEXT columns. It does not have a textarea for input.
sq: Funksionaliteti i ngarkimit të filit, për kolonat TEXT. Ajo nuk ka një zonë teksti për të dhëna.

en: File upload stopped by extension.
sq: Ngarkimi i filit u ndal nga zgjerimi.

en: File uploads are not allowed on this server.
sq: Ngarkimet e fileve nuk lejohen në këtë server.

en: File was not an uploaded file.
sq: Fili nuk ishte një fil i ngarkuar.

en: Files
sq: File

en: Filter
sq: Filtro

en: Filter by category…
sq: Filtro sipas kategorisë…

en: Filter queries by word/regexp:
sq: Filtro pyetsorët spas fjalës/regexp:

en: Filter rows
sq: Radhët e filterit

en: Filters
sq: Filtrat

en: Find and replace
sq: Gjej dhe zëvendëso

en: Find and replace - preview
sq: Gjej dhe zëvendëso - paraqit

en: Find any errors in the query before executing it. Requires CodeMirror to be enabled.
sq: Gjej gabimet në pyetsor, parase taekzekutoni atë. Kjo kërkon të aftësohet CodeMirror.

en: Find partial dependencies
sq: Gjej varësitë e pjesëshme

en: Find transitive dependencies
sq: Gjej varësitë kalimtare

en: Find:
sq: Gjej:

[ctx: First page]
en: Begin
sq: Fillo

en: First step of normalization (1NF)
sq: Hapi i parë i normalizimit (1NF)

en: Flush (close) all tables
sq: Zbraz (mbyll) të gjitha tabelat

en: Flush query cache
sq: Zbraz cachen e pyetsorit

en: Flush the table (FLUSH)
sq: Zbraz tabelën (FLUSH)

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
sq: Rregullimi që vijon do të aplikohet globalisht dhe rivendoset në standard në rifillimin e serverit:

en: Font size
sq: Madhësia e shkrimit

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
sq: Për vlerat standarde, ju lutem fusni vetëm një vlerë të vetme, pa backslash (thyesë e përkundërt) të shmangies ose thonjëza, me anë të këtij formati: a

en: For display Options
sq: Për opsionet e shfaqjes

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.
sq: Për çdo kolonë më poshtë, ju lutem zgjedh <b>set minimal</b> të kolonave në mesin e setit të dhënë, vlerat e të cilave të kombinuara së bashku janë të mjaftueshme, për të përcaktuar vlerën e kolonës.

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.<br />Note: A column may have no transitive dependency, in that case you don't have to select any.
sq: Për çdo kolonë më poshtë, ju lutem zgjedh <b>set minimal</b> të kolonave, në mesin e setit të dhënë, vlerat e të cilit, të kombinuara së bashku, janë të mjaftueshme për të përcaktuar vlerën e kolonës.<br />Shënim: Një kolonë mund të mos ketë varësi kalimtare, në këtë rast, ju nuk keni për të zgjedhur ndonjë.

en: Foreign key checks
sq: Kontrollet e çelësit të huaj

en: Foreign key constraint
sq: Kufizo çelësin e huaj

en: Foreign key constraint %s has been dropped
sq: Detyrimi i çelësit të huaj %s është hedhur

en: Foreign key constraints
sq: Detyrimet e çelësit të huaj

en: Foreign key dropdown order
sq: Renditja lësho-poshtë e çelësit të huaj

en: Foreign key limit
sq: Limiti i çelësit të huaj

en: Format
sq: Formati

en: Format of imported file
sq: Formati i filit të importuar

en: Format-specific options:
sq: Opsionet specifike të formatit:

en: Format:
sq: Formati:

en: Formats text as JSON with syntax highlighting.
sq: Formaton tekstin si JSON me sintaksë të theksuar.

en: Formats text as SQL query with syntax highlighting.
sq: Formaton tekstin si pyetsor SQL me sintaksë të theksuar.

en: Formats text as XML with syntax highlighting.
sq: Formaton tekstin si XML me sintaksë të theksuar.

en: Formatting SQL…
sq: Formaton SQL…

en: Fr
sq: Pr

en: Free memory
sq: Kujtesë e lirë

en: Free pages
sq: Faqe të lira

en: Free swap
sq: Shkëmbimi i lirë

en: Fri
sq: Pre

en: Friday
sq: E premte

en: From
sq: Nga

en: From general log
sq: Nga regjistri i përgjithshëm

en: From slow log
sq: Nga regjistri i ngadalshëm

en: Full start
sq: Fillim i plotë

en: Full stop
sq: Ndalim i plotë

en: Full texts
sq: Tekstet e plota

en: Fulltext
sq: Tekst i plotë

en: Function
sq: Funksioni

en: Function to use when dumping data:
sq: Funksioni për përdorim kur zbraz të dhënat:

en: Functions
sq: Funksionet

en: Functions:
sq: Funksionet:

en: GLOBALS overwrite attempt
sq: GLOBALS përpjekje mbishkrimi

en: GZip output buffering
sq: GZip stimulimi i produktit

en: Garbage threshold
sq: Pragu i hedhurinave

en: Garbled Data
sq: Të dhëna të ngatërruara

en: General
sq: E përgjithshme

en: General relation features
sq: Tipari i relacionit të përgjithshëm

en: General settings
sq: Rregullimet e përgjithshme

en: Generate
sq: Gjenero

en: Generate password
sq: Gjenero fjalëkalimin

en: Generate password:
sq: Gjenero fjalëkalimin:

en: Generation Time:
sq: Koha e gjenerimit:

en: Geometry
sq: Gjeometri

en: Geometry %d:
sq: Gjeometri %d:

en: Get auto-saved query
sq: Merr pyetsorin e auto-ruajtur

en: Get more themes!
sq: Merr më shumë modele!

en: Get support
sq: Merr mbështetje

en: Git information missing!
sq: Git mungon informacioni!

en: Git revision:
sq: Git rishikimi:

en: Gives access to the complete list of databases.
sq: Jep hyrje tek lista e plotë e databazës.

en: Global
sq: Globale

en: Global privileges
sq: Privilegje globale

en: Go
sq: Shko

en: Go back to previous page
sq: Kthehu tek faqja më përpara

en: Go back to this page
sq: Kthehu tek kjo faqe

en: Go to database: %s
sq: Shko tek databaza: %s

en: Go to link:
sq: Shko tek lidhja:

en: Go to table: %s
sq: Shko tek tabela: %s

en: Go to view: %s
sq: Shko tek pamja: %s

en: Good
sq: Mire

en: Got invalid version string from server
sq: Mori varg të pavlefshëm versioni nga serveri

en: Grant
sq: Dhuro

en: Grant all privileges on database %s.
sq: Dhuro të gjithë privilegjet në databazën  %s.

en: Grant all privileges on wildcard name (username\_%).
sq: Dhuro të gjitha privilegjet në emrin me karaktere të veçanta (wildcard) (username\_%).

en: Grid editing: save all edited cells at once
sq: Korrigjim i rrjetës: ruaj të gjithë qelizat e korrigjuara menjëherë

en: Grid editing: trigger action
sq: Korrigjim i rrjetës: veprim shkrehës

en: Group items in the navigation tree (determined by the separator defined in the Databases and Tables tabs above).
sq: Njësitë e grupit në pemën e navigacionit (të përcaktuar nga ndarës të vendosur në tabelorët e Databazave dhe Tabelave më lart).

en: Group items in the tree
sq: Njësitë e grupit në pemë

en: Group name:
sq: Emri i grupit:

en: Group queries
sq: Grupo pyetsorët

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
sq: Pyetsorët e grupit, injoron të dhënat e variablave në klauzolën (ku) WHERE

en: Groups:
sq: Grupet:

en: HTTP Basic Auth Realm name to display when doing HTTP Auth.
sq: Emri bazë Auth Realm (fushë autent) HTTP, që shfaqet kur bën HTTP Auth (autent).

en: HTTP Realm
sq: Fusha HTTP

en: HTTP authentication
sq: Autentifikimi HTTP

en: Handler
sq: Trajtues

en: Has no effect in this MySQL version.
sq: Nuk ka efekt në këtë version MySQL.

en: Have a primary key
sq: Keni një çelës primar

en: Help
sq: Ndihmë

en: Hidden navigation items table
sq: Tabela e njësive të navigimit të fshehtë

en: Hide
sq: Fsheh

en: Hide arguments
sq: Fsheh argumentet

en: Hide browser transformation
sq: Fsheh transformimin e shfletuesit

en: Hide databases
sq: Fsheh databazat

en: Hide databases matching regular expression (PCRE).
sq: Fsheh databazat që përkojnë me shprehjet e rregulta (PCRE).

en: Hide find and replace criteria
sq: Fsheh gjetjen dhe zëvendëso kriteret

en: Hide panel
sq: Fsheh panelin

en: Hide partial dependencies list
sq: Fsheh listën e varësisë së pjesëshme

en: Hide query box
sq: Fsheh kutinë e pyetsorit

en: Hide search criteria
sq: Fsheh kriteret e kërkimit

en: Hide search results
sq: Fsheh rezultatet e kërkimit

en: Hide table structure actions
sq: Fsheh veprimet e strukturës së tabelës

en: Hide trace
sq: Fsheh gjurmën

en: Hide/Show all
sq: Fsheh/Shfaq të gjitha

en: Hide/show navigation items
sq: Fshih/shfaq njësitë e menysë

en: Highlight pointer
sq: Treguesi i theksuar

en: Highlight row pointed by the mouse cursor.
sq: Thekso radhën e treguar nga kursori i miut.

en: Highlight selected rows.
sq: Thekso radhët e zgjedhura.

en: Highlight server under the mouse cursor.
sq: Thekso serverin nën kursorin e miut.

en: Hint: Please follow the procedure carefully in order to obtain correct normalization
sq: Ide: Ju lutem ndiqeni procedurën me kujdes, në mënyrë që të merrni normalizim të saktë

en: History
sq: Historia

en: Home
sq: Hyrje

en: Host
sq: Hosti (pritësi)

en: Host authorization order
sq: Renditja e autorizimit të hostit (pritësit)

en: Host authorization rules
sq: Rregullat e autorizimit të hostit (pritësit)

en: Host name
sq: Emri i pritësit

en: Host name:
sq: Emri i pritësit:

en: Host:
sq: Pritësi (host):

en: Hostname where MySQL server is running.
sq: Emri i pritësit (hostname) ku serveri MySQL funksionon.

en: Hour
sq: Orë

en: Hovering over a point will show its label.
sq: Vendosja e treguesit të miut sipër një pike do të shfaqë etiketën e saj.

en: How many queries are kept in history.
sq: Sa pyetsorë do të mbahen në histori.

en: How many rows can be inserted at one time.
sq: Sa radhë do të futen në të njëjtën kohë.

en: How many temporary files mysqld has created.
sq: Sa file të përkohëshme ka krijuar mysqld.

en: How to display the menu tabs
sq: Si të shfaqen tabelorët e menysë

en: How to display various action links
sq: Si të shfaqen lidhjet e veprimeve të ndryshme

en: How to use
sq: Si të përdoret

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
sq: Sidoqoftë, në ekzekutimin e fundit, asnjë e dhënë nuk është parsuar, kjo zakonisht do të thotë që phpMyAdmin nuk do të jetë në gjendje të përfundojë këtë importim, nëse ju e rrisni kufizimin kohor të php.

en: Icons
sq: Ikona

en: If TRUE, logout deletes cookies for all servers; when set to FALSE, logout only occurs for the current server. Setting this to FALSE makes it easy to forget to log out from other servers when connected to multiple servers.
sq: Nëse TRUE, dalja fshin gatimet (cookies) për të gjithë serverat; kur vendoset tek FALSE, dalja duket vetëm për serverin aktual. Vendosja e kësaj tek FALSE, e bën të lehtë harrimin e daljes nga serverat e tjerë, kur lidhet me servera të shumëfishtë.

en: If enabled, phpMyAdmin continues computing multiple-statement queries even if one of the queries failed.
sq: Nëse aftësohet, phpMyAdmin vazhdon llogaritjen e pyetsorëve shumë-deklaratash, edhe nëse një prej pyetsorëve dështon.

en: If enabled, user can enter any MySQL server in login form for cookie auth.
sq: Nëse aftësohet, përdoruesi mund të fusë ndonjë server MySQL në formularin e hyrjes për autent e gatimit (cookie).

en: If it's not possible to make existing column combinations as primary key
sq: Nëse nuk është e mundur të bëjë kombinime ekzistuese të kolonave si çelës primar

en: If the data in each row of the file is not in the same order as in the database, list the corresponding column names here. Column names must be separated by commas and not enclosed in quotations.
sq: Nëse të dhënat në secilën radhë të filit nuk janë në të njëjtën renditje si në databazë, rendit këtu emrat e kolonave korresponduese. Emrat e kolonave duhet të ndahen me presje dhe nuk mbyllen me thonjëza.

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
sq: Nëse fili i përkohshëm i përdorur për krijimin e indeksit të shpejtë MyISAM do të ishte më i madh se përdorimi i çelësit cache (kujtesë e  fshehtë) nga sasia e specifikuar këtu, preferohet metoda e çelësit cache.

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
sq: Nëse kjo vlerë është më e madhe se 1, indekset e tabelës MyISAM krijohen në paralele (secili indeks në rrjedhën e vet) gjatë riparimit nga proçesi i klasifikimit.

en: If using [kbd]cookie[/kbd] authentication and %sLogin cookie store%s is not 0, %sLogin cookie validity%s must be set to a value less or equal to it.
sq: Nëse përdorni gatimin [kbd]cookie[/kbd] e autentifikimit dhe %sRezerva e hyrjes cookie%s nuk është 0, %sVlefshmëria e cookie të hyrjes%s duhet të jetë vendosur në një vlerë më të vogël ose të barabartë me të.

en: If you did not compile from source, you may be using a package modified by a distribution. The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries, not any package distributions (such as RedHat, Debian/Ubuntu etc).
sq: Nëse nuk kompiloni nga burimi, mund të përdorni një paketë të modifikuar nga shpërndarja. Manuali MySQL është i përpiktë vetëm për binaret zyrtare MySQL, jo për çdo paketë të shpërndarë (si psh. RedHat, Debian/Ubuntu etj).

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
sq: Nëse keni ndonjë problem, ju lutem dërgoni manualisht një raportim bug (defekti).

en: If you feel this is necessary, use additional protection settings - %1$shost authentication%2$s settings and %3$strusted proxies list%4%s. However, IP-based protection may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
sq: Nëse mendoni se kjo është e nevojshme, përdor rregullimet shtesë të mbrojtjes -%sautentifikimi i pritësit%s rregullimet dhe %slistën proksi të besuar%s. Megjithatë, mbrojtja e bazuar në IP nuk mund të jetë e besueshme, nëse IP-a juaj i përket një ISP-je, ku mijëra përdorues, përfshirë edhe ju, janë të lidhur me të.

en: If you have deliberately changed one of either: The server uses the lower value of either to determine the maximum size of in-memory tables. So if you wish to increase the in-memory table limit you will have to increase the other value as well.
sq: Nëse keni ndryshuar qëllimisht një nga: serveri përdor vlerën më të ulët për të përcaktuar madhësinë maksimale të tabelave në-kujtesë. Pra, nëse doni për të rritur kufirin në-kujtesë të tabelës, duhet të rritni vlerën  tjetër gjithashtu.

en: If your server is also configured to accept HTTPS requests follow this link to use a secure connection.
sq: Nëse serveri juaj është konfiguruar gjithashtu për të pranuar kërkesat e HTTPS ndiqni këtë lidhje për të përdorur një lidhje të sigurt.

en: Ignore
sq: Injoro

en: Ignore All
sq: Injoro të gjitha

en: Ignore all databases; Replicate:
sq: Injoro të gjitha databazat; Repliko:

en: Ignore errors
sq: Injoro gabimet

en: Ignore multiple statement errors
sq: Injoro gabimet e deklaratave të shumëfishta

en: Ignoring unsupported language code.
sq: Injorimi i kodit të pambështetur të gjuhës.

en: Image preview here
sq: Paraqitje e imazhit këtu

en: Image upload functionality which also displays a thumbnail. The options are the width and height of the thumbnail in pixels. Defaults to 100 X 100.
sq: Funksionaliteti i ngarkimit të imazhit, i cili shfaqën gjithashtu një miniaturë. Opsionet janë gjerësia dhe lartësia e miniaturës në piksels. Të paracaktuara në 100 X 100.

en: Immediate table locks %%
sq: Kyçje e menjëhershme tabele %%

en: Immediate table locks: %s%%, this value should be above 95%%
sq: Kyçje e menjëhershme tabele: %s%%, kjo vlerë duhet të jetë mbi 95%%

en: Import
sq: Importi

en: Import / export
sq: Importi / eksporti

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
sq: Importo monedhat (£5.00 në 5.00)

en: Import currencies <i>(ex. $5.00 to 5.00)</i>
sq: Importo monedhat <i>(psh. $5.00 në 5.00)</i>

en: Import defaults
sq: Importo standardet

en: Import from browser's storage
sq: Importo nga ruajtja e shfletuesit

en: Import from file
sq: Importo nga fili

en: Import has been successfully finished, %d query executed. | Import has been successfully finished, %d queries executed.
sq[0]: Importi ka përfunduar me sukses, %d pyetsor u ekzekutua.
sq[1]: Importi ka përfunduar me sukses, %d pyetsorë u ekzekutuan.

en: Import monitor configuration
sq: Konfigurimi i monitorit të importit

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
sq: Përqindjet e importit si numra dhjetorë të plotë (12.00% në .12)

en: Import percentages as proper decimals <i>(ex. 12.00% to .12)</i>
sq: Përqindjet e importit si numra dhjetorë të plotë <i>(psh. 12.00% në .12)</i>

en: Import status
sq: Importo statusin

en: Importing into the current server
sq: Importimi në serverin aktual

en: Importing into the database "%s"
sq: Importimi në databazë "%s"

en: Importing into the table "%s"
sq: Importon në tabelë "%s"

en: Improve table structure (Normalization):
sq: Përmirëso strukturën e tabelës (Normalizim):

en: In order to put the original table '%1$s' into Second normal form we need to create the following tables:
sq: Në mënyrë që të vendosni tabelën origjinale '%1$s' në formën e dytë normale, ne kemi nevojë për të krijuar tabelat e mëposhtme:

en: In order to put the original table '%1$s' into Third normal form we need to create the following tables:
sq: Në mënyrë që të vendosni tabelën origjinale '%1$s' në formën e tretë normale, ne kemi nevojë për të krijuar tabelat e mëposhtme:

en: In the navigation panel, replaces the database tree with a selector
sq: Në panelin e navigimit, zëvendëso pemën e databazës me një përzgjedhës

en: Include a timestamp of when databases were created, last updated, and last checked
sq: Përfshij një vulë kohore se kur databazat janë kriijuar, aktualizuar dhe kontrolluar së fundi

en: Include table caption
sq: Përfshij kokat e tabelës

en: Includes all privileges except GRANT.
sq: Përfshij të gjitha privilegjet, përveç GRANT.

en: Incomplete params
sq: Parametra jo të plota

en: Incorrect IP address: %s
sq: Adresë jokorrekte IP: %s

en: Incorrect form specified!
sq: Forma e pasaktë e specifikuar!

en: Incorrect value!
sq: Vlerë jokorrekte!

en: Incorrect value:
sq: Vlerë jokorrekte:

en: Increase {max_connections}, or decrease {wait_timeout} so that connections that do not close database handlers properly get killed sooner. Make sure the code closes database handlers properly.
sq: Rrit {max_connections}, ose zvogëlo {wait_timeout} kështu që lidhjet që nuk mbyllin si duhet trajtuesit e databazës, të vriten shpejt. Sigurohu që kodi mbyll si duhet trajtuesit e databazës.

en: Increase {thread_cache_size}.
sq: Rrit {thread_cache_size}.

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/internal-temporary-tables.html">MySQL Documentation</a>
sq: Rritja {max_heap_table_size} dhe {tmp_table_size} mund të ndihmojë. Sidoqoftë, disa tabela të përkohëshme janë shkruar gjithmonë në disk, pavarësisht nga vlera e këtyre variablave. Për të eleminuar këto, ju duhet të rishkruani pyetsorët, për të shmangur këto kushte (Brenda një tabele të përkohëshme: Prezenca e një kolone BLOB ose TEXT ose prezenca e një kolone më të madhe se 512 bajt) siç përmendet tek <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/internal-temporary-tables.html">Dokumentacioni MySQL</a>

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the beginning of an <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Article by the Pythian Group</a>
sq: Rritja {max_heap_table_size} dhe {tmp_table_size} mund të ndihmojë.  Sidoqoftë, disa tabela të përkohëshme janë shkruar gjithmonë në disk, pavarësisht nga vlera e këtyre variablave. Për të eleminuar këto, ju duhet të rishkruani pyetsorët, për të shmangur këto kushte (Brenda një tabele të përkohëshme: Prezenca e një kolone BLOB ose TEXT ose prezenca e një kolone më e madhe se 512 bajt) siç përmendet në fillim një <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Artikulli nga Pythian Group</a>

en: Index
sq: Indeksi

en: Index %s has been dropped.
sq: Indeksi %s është fshirë.

en: Index cache size
sq: Madhësia cache e indeksit

en: Index choice:
sq: Zgjedhja e indeksit:

en: Index directory
sq: Drejtoria e indeksit

en: Index length
sq: Gjatësia e indeksit

en: Index name:
sq: Emri i indeksit:

en: Index reads from memory: %s%%, this value should be above 95%%
sq: Leximet e indeksit nga kujtesa: %s%%, kjo vlerë duhet të jetë mbi 95%%

en: Index scans average: %s, this value should be less than 1 per hour
sq: Mesatarja e skanimit të indeksit: %s, kjo vlerë duhet të jetë më e vogël se 1 për orë

en: Index type:
sq: Tipi i indeksit:

en: Indexes
sq: Indekset

en: Indexes for dumped tables
sq: Indekset për tabelat e hedhura

en: Indexes for table
sq: Indekset për tabelë

en: Indicates that you have made changes to this page; you will be prompted for confirmation before abandoning changes
sq: Tregon se keni bërë ndryshime në këtë faqe; do të nxiteni për konfirmim para braktisjes së ndryshimeve

en: Information
sq: Informacioni

en: Initial state for sliders
sq: Gjendja fillestare për rrëshqitësit

[ctx: Inline edit query]
en: Edit inline
sq: Redakto në linjë

en: Inner ring
sq: Brenda rrethit

en: Inner ring %d:
sq: Unazë e brendshme %d:

en: InnoDB Status
sq: Statusi InnoDB

en: InnoDB buffer pool size
sq: InnoDB madhësia e zbutësit të rezervës

en: InnoDB is usually the better choice for table engines.
sq: InnoDB është zakonisht zgjidhja më e mirë për makinat e tabelave.

en: InnoDB log size
sq: InnoDB madhësia e regjistrit (log)

en: Input proxies as [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. The following example specifies that phpMyAdmin should trust a HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) header coming from the proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].
sq: Vendos proksi si [kbd]IP: koka e besuar HTTP[/kbd]. Shembulli i mëposhtëm përcakton se phpMyAdmin duhet të besojë një kokë HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For), që vjen nga proksi 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].

en: Input transformation
sq: Transformim i të dhënave

en: Input transformation options
sq: Opsionet e transformimit të të dhënave

en: Ins
sq: Fut

en: Ins:
sq: Fut:

en: Insecure connection
sq: Ndërlidhje e pasigurtë

en: Insert
sq: Fut

en: Insert another new row
sq: Fut një radhë tjetër

en: Insert as new row
sq: Fut si radhë të re

en: Insert as new row and ignore errors
sq: Fut si radhë të re dhe injoro gabimet

en: Inserted row id: %1$d
sq: ID e radhës së futur: %1$d

en: Inside column:
sq: Kolona e brendshme:

en: Inside tables:
sq: Tabelat e brendshme:

en: Instead of <code>INSERT</code> statements, use:
sq: Në vend të deklaratës <code>INSERT</code>, përdor:

en: Instructions
sq: Udhëzime

en: Instructions/Setup
sq: Udhëzimet/Instalimi

en: Insufficient space to save the file %s.
sq: Hapësirë e pamjaftueshme për të ruajtur filin %s.

en: Internal relation
sq: Relacion i brendshëm

en: Internal relationship has been added.
sq: Është shtuar marrëdhënija e brendshme.

en: Internal relationship has been removed.
sq: Relacionet e brendshme janë hequr.

en: Internal relationships
sq: Marrëdhëniet e brendshme

en: Internal relationships were successfully updated.
sq: Marrëdhëniet e brendshme u përditësuan me sukses.

en: Invalid authentication method set in configuration:
sq: Metodë e pavlefshme autentifikimi e vendosur në konfigurim:

en: Invalid authentication type!
sq: Lloji i vërtetimit të pavlefshëm!

en: Invalid class name "%1$s", using default of "Node"
sq: Emër i pavlefshëm klase "%1$s", përdor standardin e "Node"

en: Invalid column (%s) specified! Ensure that columns names are spelled correctly, separated by commas, and not enclosed in quotes.
sq: Kolonë e pavlefshme (%s) e specifikuar! Sigurohu që emrat e kolonave janë shkruar saktë, ndarë me presje dhe nuk mbyllen me thonjëza.

en: Invalid column count in CSV input on line %d.
sq: Numër i pavlefshëm kolone në hyrjen CSV në linjë %d.

en: Invalid database:
sq: Databazë e pavlefshme:

en: Invalid direction "%s" given for parameter.
sq: Drejtim i pavlefshëm "%s" i dhënë për parametrin.

en: Invalid format of CSV input on line %d.
sq: Format i pavlefshëm i hyrjes CSV në linjë %d.

en: Invalid format of mediawiki input on line: <br />%s.
sq: Format i pavlefshëm i hyrjes mediawiki në linjë: <br />%s.

en: Invalid parameter for CSV import: %s
sq: Parametër i pavlefshëm për importin CSV: %s

en: Invalid routine type: "%s"
sq: Tip rutine i pavlefshëm: "%s"

en: Invalid rule declaration on line %1$s, expected line %2$s of previous rule.
sq: Deklaratë e pavlefshme rregulli në linjën %1$s, pritet linja %2$s nga rregulli i mëparshëm.

en: Invalid rule declaration on line %s.
sq: Deklaratë e pavlefshme rregulli në linjën %s.

en: Invalid server index: %s
sq: Indeks serveri i pavlefshëm: %s

en: Invalid table name
sq: Emër tabele i pavlefshëm

en: Invalid table name:
sq: Emër tabele i pavlefshëm:

en: Is InnoDB disabled?
sq: Është pasive InnoDB?

en: Is a foreign key.
sq: Është një çelës i huaj.

en: Is deterministic
sq: Është përcaktuese

en: Issue
sq: Çështje

en: It appears your database uses routines;
sq: Duket se databaza juaj përdor rutinat;

en: It appears your database uses views;
sq: Duket se databaza juaj përdor pamjet;

en: It appears your table uses triggers;
sq: Duket se tabela juaj përdor shkrehës;

en: It is suggested to set {long_query_time} to a lower value, depending on your environment. Usually a value of 1-5 seconds is suggested.
sq: Sugjerohet që të vendosni {long_query_time} në një vlerë më të ulët, në varësi të mjetisit. Zakonisht sugjerohet një vlerë nga 1-5 sekonda.

en: It is usually sufficient to set {innodb_log_file_size} to 25%% of the size of {innodb_buffer_pool_size}. A very big {innodb_log_file_size} slows down the recovery time after a database crash considerably. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">this Article</a>. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
sq: Është zakonisht e mjaftueshme të vendosni {innodb_log_file_size} në 25%% të madhësisë së {innodb_buffer_pool_size}. Një {innodb_log_file_size} shumë e madhe ulën konsiderueshëm kohën e rikuperimit pas dëmtimit të një databaze. Shiko gjithashtu <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">këtë Artikull</a>. Duhet të fikni serverin, largoni filet e regjistrit (log) InnoDB, vendosni një vlerë të re në my.cnf, filloni serverin, pastaj kontrolloni regjistrat e gabimit nëse gjithçka shkoi mirë. Shiko gjithashtu <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">këtë hyrje blogu</a>

en: It seems that the connection to server has been lost. Please check your network connectivity and server status.
sq: Duket se lidhja me serverin ka humbur. Kontrollo lidhjen e rrjetit dhe statusin e serverit.

en: January
sq: Janar

en: Javascript must be enabled past this point!
sq: Javascript duhet të aftësohet për të kaluar këtë pikë!

en: Joins
sq: Bashkime

en: Jul
sq: Kor

en: July
sq: Korrik

en: Jump to Log table
sq: Hidhu tek tabela e regjistrit (log)

en: Jump to database “%s”.
sq: Hidhu tek databaza "%s".

en: Justification
sq: Justifikim

en: Key block size:
sq: Madhësia e bllokut të çelësit:

en: Key buffer is not initialized. No MyISAM indexes will be cached.
sq: Çelësi zbutës nuk ka filluar. Indekset MyISAM nuk do të cached (ruhen në kujtesën e fshehtë).

en: Key cache
sq: Cache të çelësit

en: Key cache miss calculated as rate of physical reads compared to read requests (calculated value)
sq: Cache e çelësit e llogaritur keq si vlerë e leximeve fizike, krahasuar me kërkesat e leximit (vlera e llogaritur)

en: Key is too short, it should have at least 32 characters.
sq: Çelësi është tepër i shkurtër, duhet të ketë së paku 32 karaktere.

en: Key should contain letters, numbers [em]and[/em] special characters.
sq: Çelësi duhet të përmbajë shkronja, numra [em]dhe[/em] karaktere të veçanta.

en: Keyname
sq: Emri i çelësit

en: Kill
sq: Vrit

en: LINUX ONLY: Launches an external application and feeds it the column data via standard input. Returns the standard output of the application. The default is Tidy, to pretty-print HTML code. For security reasons, you have to manually edit the file libraries/classes/Plugins/Transformations/Output/Text_Plain_External.php and list the tools you want to make available. The first option is then the number of the program you want to use and the second option is the parameters for the program. The third option, if set to 1, will convert the output using htmlspecialchars() (Default 1). The fourth option, if set to 1, will prevent wrapping and ensure that the output appears all on one line (Default 1).
sq: LINUX VETËM: Lëshon një aplikim të jashtëm dhe ushqen të dhënat e kolonës nëpërmjet hyrjes standarde. Jep rezultatin standard të aplikacionit. Parazgjedhja është e rregullt, për të shkruar kodin HTML. Për arsye sigurie, duhet të modifikoni manualisht bibliotekat / klasat e file / Plugins / Transformations / Output / Text_Plain_External.php dhe listoni mjetet që doni të bëni në dispozicion. Mundësia e parë është atëherë numri i programit që dëshironi të përdorni dhe opsioni i dytë janë parametrat për programin. Opsioni i tretë, nëse vendoset në 1, do të konvertojë prodhimin duke përdorur htmlspecialchars () (Default 1). Opsioni i katërt, nëse është i vendosur në 1, do të parandalojë mbështjelljen dhe do të sigurojë që dalja të shfaqet në një vijë (Default 1).

en: Label
sq: Etiketë

en: Label column
sq: Kolona e etiketës

en: Label key
sq: Çelësi i etiketës

en: Label key:
sq: Etiketa e çelësit:

en: Label:
sq: Etiketa:

en: Landscape
sq: Horizontale

en: Language
sq: Gjuha

en: Last check
sq: Kontrolli i fundi

en: Last check:
sq: Kontrolli i fundit:

[ctx: Last page]
en: End
sq: Fund

en: Last update
sq: Aktualizimi i fundit

en: Last update:
sq: Aktualizimi i fundit:

en: Last version
sq: Versioni i fundit

en: Latched pages
sq: Faqet e mbyllura

en: Leave blank for defaults.
sq: Lëre të zbrazët për standardet.

en: Leave blank for no "persistent" favorite tables across sessions, suggested: [kbd]pma__favorite[/kbd].
sq: Lëre të zbrazët për jo tabela të preferuara të "përhershme" gjatë sesionit, sugjerohet: [kbd]pma__favorite[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" recently used tables across sessions, suggested: [kbd]pma__recent[/kbd].
sq: Lëre të zbrazët për asnjë tabelë të "përhershme" të përdorur së fundi përmes sesionit, sugjerohet: [kbd]pma__recent[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" tables' UI preferences across sessions, suggested: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].
sq: Lëre të zbrazët për preferenca tabelash UI jo të "përhershme" përrmes sesionit, sugjerohet:  [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].
sq: Lëre të zbrazët për asnjë mbështetje të skemës PDF, sugjerohet: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__table_coords[/kbd].
sq: Lëre të zbrazët për asnjë mbështetje të skemës PDF, sugjerohet: [kbd]pma__table_coords[/kbd].

en: Leave blank for no QBE saved searches support, suggested: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].
sq: Lëre të zbrazët për asnjë mbështetje kërkimi të QBE të ruajtur, sugjerohet: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].

en: Leave blank for no SQL query history support, suggested: [kbd]pma__history[/kbd].
sq: Lëre të zbrazët për asnjë mbështetje të historisë së pyetsorit SQL, sugjerohet: [kbd]pma__history[/kbd].

en: Leave blank for no SQL query tracking support, suggested: [kbd]pma__tracking[/kbd].
sq: Lëre të zbrazët për asnjë mbështetje gjurmimi të pyetsorit SQL, sugjerohet: [kbd]pma__tracking[/kbd].

en: Leave blank for no [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] support, suggested: [kbd]pma__bookmark[/kbd]
sq: Lëre të zbrazët për asnjë mbështetje  [doc@bookmarks@]të faqeruajtësit[/doc], sugjerohet: [kbd] 3pma__bookmark[/kbd]

en: Leave blank for no [doc@relations@]relation-links[/doc] support, suggested: [kbd]pma__relation[/kbd].
sq: Lëre të zbrazët për jo mbështetje [doc@relations@]relation-links[/doc] (lidhje-relacioni), sugjerohet: [kbd]pma__relation[/kbd] (relacion_pma).

en: Leave blank for no central columns support, suggested: [kbd]pma__central_columns[/kbd].
sq: Lëre të zbrazët për jo mbështetje të kolonave qendrore, sugjerohet: [kbd]pma__central_columns[/kbd].

en: Leave blank for no column comments/mime types, suggested: [kbd]pma__column_info[/kbd].
sq: Lëre të zbrazët për asnjë kolonë të tipeve komente/mime, sugjerohet: [kbd]pma__column_info[/kbd].

en: Leave blank for no export template support, suggested: [kbd]pma__export_templates[/kbd].
sq: Lëre të zbrazët për asnjë mbështetje të eksportit të shabllonit, sugjerohet: [kbd]pma__export_templates[/kbd].

en: Leave blank for no user preferences storage in database, suggested: [kbd]pma__userconfig[/kbd].
sq: Lëre të zbrazët për asnjë ruajtje të preferencave të përdoruesit në databazë, sugjerohet: [kbd]pma__userconfig[/kbd].

en: Leave blank if not used.
sq: Lëre të zbrazët nëse nuk përdoret.

en: Leave blank to disable the feature to hide and show navigation items, suggested: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].
sq: Lëre të zbrazët për të pasivizuar tiparin, që fsheh dhe shfaq njësitë e navigimit, sugjerohet: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].

en: Leave empty if not using config auth.
sq: Lëre të zbrazët nëse nuk përdor autent e konfig.

en: Left
sq: Majtas

en: Length/Values
sq: Gjatësia/Vlerat

en: Less than 80%% of the query cache is being utilized.
sq: Më pak se 80%% e cache të pyetsorit është përdorur.

en: Let every user access this bookmark
sq: Lejo çdo përdorues të hyjë në këtë faqeruajtës

en: Let the server run for a longer time until it has executed a greater amount of queries.
sq: Lejo serverin të ekzekutojë për një kohë më të gjatë, deri sa të ketë ekzekutuar një sasi të madhe të pyetsorëve.

en: License
sq: Liçensa

en: Limit column characters
sq: Kufizo karakteret e kolonës

en: Limits number of table preferences which are stored in database, the oldest records are automatically removed.
sq: Kufizon numrin e preferencave të tabelës, të cilat janë ruajtur në databazë, regjistrimet më të vjetra largohen automatiksht.

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
sq: Kufizo numrin e komandave që ndryshojnë çdo tabelë ose databazë, që përdoruesi mund të ekzekutojë për orë.

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
sq: Kufizon numrin e lidhjeve të reja, që përdoruesi mund të hapë për orë.

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
sq: Kufizon numrin e pyetsorëve, që përdoruesi mund të dërgojë në server për orë.

en: Limits the number of simultaneous connections the user may have.
sq: Kufizon numrin e lidhjeve të njëkohëshme, që përdoruesi mund të ketë.

en: Lines terminated with
sq: Rreshta që përfundojnë me

en: Lines terminated with:
sq: Rreshta që përfundojnë me:

en: Linestring
sq: Vargu i linjës

en: Linestring %d:
sq: Vargu i linjës %d:

en: Link not found!
sq: Lidhja nuk gjendet!

en: Link with main panel
sq: Lidh me panelin kryesor

en: Link with main panel by highlighting the current database or table.
sq: Lidhja me panelin kryesor, duke theksuar databazën aktuale ose tabelën.

en: Links to
sq: Lidhje tek

en: Linting is disabled for this query because it exceeds the maximum length.
sq: Linting është pasivizuar për këtë pyetsor, pasi e tejkalon gjatësinë maksimale.

en: List of available transformations and their options
sq: Lista e transformimeve të vlefshme dhe opsionet e tyre

en: List of changes
sq: Lista e ndryshimeve

en: List of trusted proxies for IP allow/deny
sq: Lista e proksi të besuara për IP lejo/moho

en: Loading logs
sq: Ngarkon regjistrat (logs)

en: Loading…
sq: Ngarkon…

en: Local
sq: Lokale

en: Local monitor configuration incompatible!
sq: Konfigurimi lokal i monitorit i papërshtatshëm!

en: Log SQL queries and their execution time, to be displayed in the console
sq: Hyrje në pyetsorët SQL dhe në kohën e tyre të ekzekutimit, që do të shfaqet në konsol

en: Log analysed, but no data found in this time span.
sq: Regjistër (log) i analizuar, por nuk gjenden të dhëna në këtë shtrirje kohore.

en: Log buffer size
sq: Madhësia e regjistrit (log) të zbutjes

en: Log cache size
sq: Madhësia e regjistrit (log) cache

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
sq: Të dhënat e regjistrit (log) u ngarkuan. Pyetsorët u ekzekutuan në këtë shtrirje kohore:

en: Log file count
sq: Numri i regjistrit (log) të filit

en: Log file threshold
sq: Pragu i regjistrit (log) të filit

en: Log in
sq: Hyrje

en: Log name
sq: Emri i hyrjes

en: Log out
sq: Dalje

en: Log statistics
sq: Statistikat e hyrjes

en: Log table filter options
sq: Opsionet e filtrit të regjistrit (log) të tabelës

en: Login Information
sq: Informacioni i hyrjes

en: Login cookie store
sq: Rezerva e gatimit (cookie) të hyrjes

en: Login cookie store is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
sq: Rezerva e gatimit (cookie) të hyrjes është më e ulët sesa vlefshmëria e gatimit të konfiguruar në phpMyAdmin, sepse prej kësaj, hyrja juaj do të skadojë më shpejt sesa është konfiguruar në phpMyAdmin.

en: Login cookie validity
sq: Vlefshmëria e gatimit (cookie) të hyrjes

en: Login cookie validity warning
sq: Paralajmërimi i vlefshmërisë së gatimit (cookie) të hyrjes

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
sq: Hyrja pa fjalëkalim ndalohet nga konfigurimi (shiko AllowNoPassword)

en: Logo link URL
sq: URL e lidhjes së logos

en: Logo link target
sq: Objektivi i lidhjes së logos

en: Logout URL
sq: URL e daljes

en: Logout and try as another user.
sq: Dilni dhe provo si një përdorues tjetër.

en: Long query time
sq: Koha e gjatë e pyetsorit

en: MIME TYPES FOR TABLE
sq: TIPET MIME PËR TABELËN

en: MIME type
sq: Tipi MIME

en: Main panel
sq: Paneli kryesor

en: Make all columns atomic
sq: Bëj të gjitha kolonat atomike

en: Make consistent with central list
sq: Bëje konsistente me listën qendrore

en: Make sure you have a unique server-id in your configuration file (my.cnf). If not, please add the following line into [mysqld] section:
sq: Sigurohu, që të keni server-id unik në filin e konfigurimit (my.cnf). Nëse jo, ju lutem, shto linjën që vijon në seksionin [mysqld]:

en: Manage your settings
sq: Menaxho rregullimet

en: Managing Central list of columns
sq: Menaxhimi i listës qendrore të kolonave

en: Many temporary tables are being written to disk instead of being kept in memory.
sq: Shumë tabela të përkohëshme po shkruhen në disk, në vend që të mbahen në kujtesë.

en: March
sq: Mars

en: Mark used tables and make it possible to show databases with locked tables.
sq: Shënjo tabelat e përdorura dhe bëje të mundur shfaqjen e databazave me tabela të kyçura.

en: Master configuration
sq: Konfigurimi master

en: Master connection:
sq: Lidhja master:

en: Master replication
sq: Replikimi master

en: Master server changed successfully to %s.
sq: Serveri master ka ndryshuar me sukses në %s.

en: Master status
sq: Statusi kryesor

en: Matched rows:
sq: Radhët që përkojnë:

en: Max %% MyISAM key buffer ever used
sq: Maks %% MyISAM zbutës çelësi i përdorur ndonjëherë

en: Max InnoDB log size
sq: Maks InnoDB madhësi regjistri (log)

en: Max rows
sq: Maks i radhëve

en: Max. concurrent connections
sq: Maks. i lidhjeve konkurrente

en: Max: %s%s
sq: Maks: %s%s

en: Max_used_connections is at %s%% of max_connections, it should be below 80%%
sq: Max_used_connections është në %s%% të max_connections, duhet të jetë më pak se 80%%

en: Maximal length of created query
sq: Gjatësia maksimale e pyetsorit të krijuar

en: Maximal number of table preferences to store
sq: Numri maksimal i preferencave të tabelave për të ruajtur

en: Maximum databases
sq: Maksimumi i databazave

en: Maximum displayed SQL length
sq: Gjatësia maksimale SQL e shfaqur

en: Maximum execution time
sq: Koha maksimale e ekzekutimit

en: Maximum items in branch
sq: Njësitë maksimale në degë

en: Maximum items on first level
sq: Maksimumi i njësive në nivelin e parë

en: Maximum number of characters shown in any non-numeric column on browse view.
sq: Numri maksimal i karaktereve të shfaqura në çdo kolonë jo-numerike në pamjen e shfletimit.

en: Maximum number of characters used when a SQL query is displayed.
sq: Numri maksimal i karaktereve që përdoret kur një pyetsor SQL është shfaqur.

en: Maximum number of databases displayed in database list.
sq: Numri maksimal i databazave të paraqitura në listën e databazës.

en: Maximum number of favorite tables; set 0 to disable.
sq: Numri maksimal i tabelave të preferuara; vëndos 0 për ta pasivizuar.

en: Maximum number of recently used tables; set 0 to disable.
sq: Numri maksimal i tabelave të përdorura së fundi; vendos 0 për ta pasivizuar.

en: Maximum number of rows to display
sq: Numri maksimal i radhëve për t'u shfaqur

en: Maximum number of tables displayed in table list.
sq: Numri maksimal i tabelave të paraqitura në listën e tabelës.

en: Maximum rows to plot
sq: Radhët maksimale për komplotin

en: Maximum size for input field
sq: Madhësia maksimale për fushën e futjes

en: Maximum size for temporary files on index creation
sq: Madhësia maksimale për filet e përkohëshme në krijimin e indeksit

en: Maximum size for temporary sort files
sq: Madhësia maksimale për filet e përkohëshme të renditura

en: Maximum table tree depth
sq: Thellësia maksimale e pemës së tabelës

en: Maximum tables
sq: Maksimumi i tabelave

en: Maximum value:
sq: Vlera maksimale:

en: May
sq: Maj

en: May be approximate. Click on the number to get the exact count. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
sq: Mund të jetë e përafërt. Kliko numrin për të marrë numrin e saktë. Shiko [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].

en: May be approximate. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
sq: Mund të jetë me afërsi. Shiko [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].

en: MediaWiki Table
sq: Tabela MediaWiki

en: Memory limit
sq: Kufizimi i kujtesës

en: Merge with current configuration
sq: Bashko me konfigurimin aktual

en: Metadata for database %s
sq: Metadata për databazën %s

en: Metadata for table %s
sq: Metadata për tabelën %s

en: Min rows
sq: Min i radhëve

en: Minimum number of databases to display the database filter box
sq: Numri minimal i databazave që shfaq kutia e filtrit të databazës

en: Minimum number of items to display the filter box
sq: Numri minimal i njësive që shfaq kutia e filtrit

en: Minimum size for input field
sq: Madhësia minimale për fushën e futjes

en: Minimum value:
sq: Vlera minimale:

en: Minor Version
sq: Version minor

en: Minute
sq: Minutë

en: Missing a temporary folder.
sq: Mungon dosja e përkohëshme.

en: Missing connection parameters!
sq: Parametrat e lidhjes së humbur!

en: Missing data for %s
sq: Mungojnë të dhëna për %s

en: Missing information to delete the search.
sq: Informacioni që mungon të fshini kërkimin.

en: Missing information to load the search.
sq: Mungon informacioni për ngarkimin e kërkimit.

en: Missing information to save the bookmarked search.
sq: Mungon informacioni për ruajtjen e kërkimit të faqeruajtësit.

en: Missing parameter:
sq: Parametri që mungon:

en: Missing phpMyAdmin configuration storage tables
sq: Mungojnë tabelat e ruajtjes së konfigurimit të phpMyAdmin

en: Missing reCAPTCHA verification, maybe it has been blocked by adblock?
sq: Vërtetimi i humbur i reCAPTCHA, ndoshta është bllokuar nga adblock?

en: Missing value in the form!
sq: Mungon vlera në formular!

en: Mo
sq: Hë

en: Modifications have been saved
sq: Modifikimet janë ruajtur

en: Modify:
sq: Modifiko:

en: Mon
sq: Hën

en: Monday
sq: E hënë

en: Monitor
sq: Monitori

en: Monitor Instructions
sq: Udhëzimet e monitorit

en: Monitor refresh failed
sq: Rifreskimi i monitorit dështoi

en: More
sq: Më shumë

en: More settings
sq: Më shumë konfigurime

en: Move Menu
sq: Lëviz meny

en: Move column
sq: Lëviz kolonën

en: Move columns
sq: Lëviz kolonat

en: Move repeating groups
sq: Lëviz grupet e përsëritura

en: Move table to (database<b>.</b>table)
sq: Lëviz tabelën tek (databaza<b>.</b>tabela)

en: Move the columns by dragging them up and down.
sq: Lëvizi kolonat duke i tërhequar ato lart e poshtë.

en: MyISAM concurrent inserts
sq: Hyrjet konkurrente MyISAM

en: MyISAM key buffer (index cache) %% used is low.
sq: Çelësi zbutës MyISAM (indeks cache) %% i përdorur është e ulët.

en: MyISAM key buffer size
sq: Madhësia e çelësit zbutës MyISAM

en: MySQL Architecture
sq: MySQL Arkitektura

en: MySQL Spatial Extension does not support ESRI type "%s".
sq: Zgjerimi i hapësirës MySQL nuk e mbështet tipin ESRI "%s".

en: MySQL accepts additional values not selectable by the datepicker; key in those values directly if desired
sq: MySQL pranon vlera shtesë që nuk mund të selektohen nga datapicker; çelni në ato vlera drejtpërdrejt nëse dëshironi

en: MySQL accepts additional values not selectable by the slider; key in those values directly if desired
sq: MySQL pranon vlera shtesë që nuk mund të selektohen nga slider; çelni në ato vlera drejtpërdrejt nëse dëshironi

en: MySQL is not compiled as a 64-bit package.
sq: MySQL nuk është kompiluar si një paketë 64-bit.

en: MySQL reserved word warning
sq: MySQL paralajmërim fjale e rezervuar

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
sq: MySQL ktheu një set rezultati të zbrazët (psh. zero radhë).

en: MySQL said:
sq: MySQL tha:

en: NO
sq: JO

en: Name
sq: Emri

en: Name (Ascending)
sq: Emri (Ngritëse)

en: Name (Descending)
sq: Emri (Zbritëse)

en: Native MySQL authentication
sq: Autentifikimi autokton MySQL

en: Natural order
sq: Renditja natyrale

en: Navigation panel
sq: Paneli i navigimit

en: Navigation panel settings
sq: Rregullimet e panelit të navigimit

en: Navigation tree
sq: Pema e navigimit

en: Needed for the replication slaves.
sq: Kërkohet për skllavët e replikimit.

en: Network traffic since startup: %s
sq: Trafiku i rrjetit që nga fillimi: %s

en: Never send error reports
sq: Mos dërgo kurrë raporte gabimi

en: New bookmark
sq: Faqeruajtës i ri

en: New column name
sq: Emri i ri i kolonës

en: New database name
sq: Emër i ri databaze

en: New name
sq: Emër i ri

en: New page
sq: Faqe e re

en: New page name
sq: Emër i ri faqeje

en: New server
sq: Server i ri

en: New table name
sq: Emër i ri tabele

en: New template:
sq: Shabllon i ri:

en: Next autoindex
sq: Autoindeksi tjetër

[ctx: Next month]
en: Next
sq: Tjetër

[ctx: Next page]
en: Next
sq: Tjetër

en: No
sq: Jo

en: No Password
sq: Nuk ka fjalëkalim

en: No Privileges
sq: Nuk ka privilegje

en: No SQL query was set to fetch data.
sq: Nuk është vendosur pyetsor SQL për të kapur të dhëna.

en: No Transitive dependencies possible as the table doesn't have any non primary key columns
sq: Nuk ka varësi kalimtare të mundur pasi tabela nuk ka ndonjë kolonë me çelës jo primar

en: No accounts selected.
sq: Nuk ka llogari zgjedhur.

en: No activity within %s seconds; please log in again.
sq: Pa aktivitet për %s sekonda; ju lutem, hyni përsëri.

en: No auto-saved query
sq: Nuk ka pyetsor auto-ruaj

en: No bookmarks
sq: Jo faqeruajtës

en: No change
sq: Nuk ka ndryshime

en: No column selected.
sq: Nuk është zgjedhur kolona.

en: No columns in the central list. Make sure the Central columns list for database %s has columns that are not present in the current table.
sq: Nuk ka kolona në listën qendrore. Sigurohu që lista Qendrore e kolonave për databazën  %s ka kolona, të cilat nuk janë të pranishme në tabelën e aktuale.

en: No data
sq: Nuk ka të dhëna

en: No data found
sq: Nuk gjenden të dhëna

en: No data to display
sq: Nuk ka të dhëna për të shfaqur

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
sq: Nuk janë marrë të dhëna për import. Nuk është dërguar emri i filit, ose madhësia e filit tejkalon madhësinë maksimasle të lejuar nga konfigurimi juaj PHP. Shiko [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].

en: No databases
sq: Nuk ka databaza

en: No databases selected.
sq: Nuk janë zgjedhur databaza.

en: No dependencies selected!
sq: Nuk janë zgjedhur varësi!

en: No event with name %1$s found in database %2$s.
sq: Nuk ka ngjarje me emrin %1$s që gjendet në databazë %2$s.

en: No files available on server for import!
sq: Nuk ka file të vlefshme në server për import!

en: No files found inside ZIP archive!
sq: Nuk gjenden file brenda arkivit ZIP!

en: No index defined!
sq: Nuk është përcaktuar indeksi!

en: No index parts defined!
sq: Nuk janë përcaktuar pjesë të indeksit!

en: No newer stable version is available
sq: Nuk ka version stabil të ri të vlefshëm

en: No numeric columns present in the table to plot.
sq: Nuk ka kolona numerike të prezantuara në tabelën e komplotit.

en: No parameters found!
sq: Nuk gjenden parametra!

en: No partial dependencies found!
sq: Nuk gjenden varësi të pjesëshme!

en: No partial dependencies possible as no non-primary column exists since primary key ( %1$s ) is composed of all the columns in the table.
sq: Asnjë varësi e pjesëshme e mundshme si kolonë jo-primare nuk ekziston, përderisa çelësi primar (%1$s) është kompozuar nga të gjitha kolonat në tabelë.

en: No partial dependencies possible as the primary key ( %1$s ) has just one column.
sq: Asnjë varësi e pjesëshme e mundshme, pasi çelësi primar ( %1$s ) ka vetëm një kolonë.

en: No partial dependencies selected!
sq: Nuk janë zgjedhur varësi të pjesëshme!

en: No partitioning defined!
sq: Nuk është përcaktuar copëzimi!

en: No preview available.
sq: Nuk ka paraqitje të vlefshme.

en: No privileges.
sq: Nuk ka privilegje.

en: No redundant column
sq: Nuk ka kolonë të tepërt

en: No repeating group
sq: Jo grup i përsëritur

en: No routine is exportable. Required privileges may be lacking.
sq: Asnjë rutinë nuk mund të eksportohet. Mund të mungojnë privilegjet e kërkuara.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s.
sq: Asnjë rutinë me emrin %1$s nuk gjendet në bazën e të dhënave %2$s.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to edit this routine.
sq: Asnjë rutinë me emrin %1$s nuk gjendet në bazën e të dhënave %2$s. Mund t`ju mungojne privilegjet e nevojshme për të redaktuar këtë rutinë.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to view/export this routine.
sq: Asnjë rutinë me emrin %1$s nuk gjendet në bazën e të dhënave %2$s. Mund t`ju mungojnr privilegjet e nevojshme për të redaktuar këtë rutinë.

en: No row selected.
sq: Nuk është zgjedhur radha.

en: No such column
sq: Jo kolonë të tillë

en: No tables found in database.
sq: Nuk gjenden tabela në databazë.

en: No tables selected.
sq: Nuk është zgjedhur tabelë.

en: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
sq: Nuk ka shkrehës me emrin %1$s të gjetur në databazën %2$s.

en: No user found.
sq: Nuk gjendet asnjë përdorues.

en: No users selected for deleting!
sq: Nuk janë zgjedhur përdorues për fshirje!

en: No users were found belonging to this user group.
sq: Nuk gjenden përdorues, që i përkasin këtij grupi të përdoruesve.

en: No valid image path for theme %s found!
sq: Nuk ka rrugë të vlefshme imazhi të gjetur për modelin %s!

en: No versions selected.
sq: Nuk janë zgjedhur versione.

en: Node group
sq: Grup nyjë

en: None
sq: Asnjë

[ctx: None encoding conversion]
en: None
sq: Asnjë

[ctx: None for default]
en: None
sq: Asnjë

[ctx: None privileges]
en: None
sq: Asnjë

en: Normalize
sq: Normalizo

en: Normally, writes to the InnoDB buffer pool happen in the background. However, if it's necessary to read or create a page and no clean pages are available, it's necessary to wait for pages to be flushed first. This counter counts instances of these waits. If the buffer pool size was set properly, this value should be small.
sq: Normalisht, shkrimi në pellgun zbutës të InnoDB ndodh në sfond. Megjithatë, nëse është e nevojshme për të lexuar ose krijuar një faqe, dhe asnjë faqe e pastër nuk është e vlefshme, është e nevojshme të prisni për faqet që të zbrazen së pari. Ky numërues numëron instancat e këtyre pritjeve. Nëse madhësia e pellgut zbutës është vendosur si duhet, kjo vlerë duhet të jetë e vogël.

en: Not a non-negative number!
sq: Nuk është një numër jo-negativ!

en: Not a positive number!
sq: Nuk është një numër pozitiv!

en: Not a valid port number!
sq: Nuk është një numër i vlefshëm porte!

en: Not enough privilege to view query statistics.
sq: Nuk ka privilegje të mjaftueshme për të shfaqur statistikat e pyetsorit.

en: Not enough privilege to view server status.
sq: Nuk ka privilegje të mjaftueshme, për të shfaqur statusin e serverit.

en: Not enough privilege to view server variables and settings. %s
sq: Nuk ka privilegje të mjaftueshme për të shfaqur variablat e serverit dhe rregullimet. %s

en: Not enough privilege to view status variables.
sq: Nuk ka privilegje të mjaftueshme për të shfaqur variablat e statusit.

en: Not enough privilege to view the advisor.
sq: Nuk ka privilegje të mjaftueshme, për të shfaqur këshilluesin.

en: Not enough privilege to view users.
sq: Nuk ka privilegje të mjaftueshme për të shfaqur përdoruesit.

en: Not replicated
sq: Nuk është replikuar

en: Note: Enabling the auto refresh here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
sq: Shënim: Aftësimi i auto rifreskimit këtu mund të shkaktojë trafik të rënduar ndërmjet ueb serverit dhe MySQL server.

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
sq: Shënim: Aftësimi i statistikave të databazës, mund të shkaktojë trafik të rënduar ndërmjet ueb serverit dhe serverit MySQL.

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
sq: Shënim: Nëse fili përmban tabela të shumëfishta, ato do të kombinohen në një.

en: Note: MySQL privilege names are expressed in English.
sq: Shënim: emrat e privilegjeve të MySQL janë shprehur në Anglisht.

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
sq: Shënim: Vendosja e këtyre opsioneve në 0 (zero) largon kufizimin.

en: Note: You are attempting to edit privileges of the user with which you are currently logged in.
sq: Shënim: Jeni përpjekur për të korrigjuar privilegjet e përdoruesit, me të cilën keni hyrë aktualisht.

en: Note: a, b -> d,f implies values of columns a and b combined together can determine values of column d and column f.
sq: Shënim: a, b -> d,f implikon vlerat e kolonave a dhe b të kombinuara së bashku, mund të përcaktojnë vlerat e kolonës d dhe kolonës f.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, the privileges have to be reloaded but currently, you don't have the RELOAD privilege.
sq: Shënim: phpMyAdmin merr privilegjet e përdoruesve direkt nga tabelat e privilegjit të MySQL. Përmbajtja e këtyre tabelave mund të ndryshojë nga privilegjet që përdor serveri, nëse ato janë ndryshuar me dorë. Në këtë rast, privilegjet duhet të rifreskohen, por aktualisht, ju nuk keni privilegj RELOAD.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, you should %sreload the privileges%s before you continue.
sq: Shënim: phpMyAdmin merr privilegjet e përdoruesve direkt nga tabelat e privilegjit të MySQL. Përmbajtja e këtyre tabelave mund të ndryshojë nga privilegjet që përdor serveri, nëse ato janë ndryshuar me dorë. Në këtë rast, duhet të %s reloader privilegjet %s para se të vazhdoni.

en: Nov
sq: Nën

en: November
sq: Nëntor

en: Now, add the following lines at the end of [mysqld] section in your my.cnf and please restart the MySQL server afterwards.
sq: Tani, shto linjat që vijojnë në fund të seksionit [mysqld] në my.cnf tuaj dhe ju lutem, rifillo serverin MySQL më pas.

en: Nowhere
sq: Askund

en: Number of columns
sq: Numri i kolonave

en: Number of columns for CHAR/VARCHAR textareas.
sq: Numri i kolonave për zonat e tekstit CHAR/VARCHAR.

en: Number of inserted rows
sq: Numri i radhëve të futura

en: Number of queries to skip from start.
sq: Numri i pyetsorëve që shmangen nga fillimi.

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, "Previous" and "Next" links will be shown.
sq: Numri i radhëve të shfaqura, kur shfleton një set rezultatesh. Nëse seti i rezultateve përmban më shumë radhë, lidhjet "Përpara " dhe "Tjetër" do të shfaqen.

en: Number of rows for CHAR/VARCHAR textareas.
sq: Numri i radhëve për zonat e tekstit CHAR/VARCHAR.

en: Number of rows per page
sq: Numri i radhëve për faqe

en: Number of rows:
sq: Numri i radhëve:

en: Number of tables:
sq: Numri i tabelave:

en: OFF
sq: hequr

en: ON
sq: PO

en: Object creation options
sq: Opsionet e krijimit të objektit

en: Object creation options (all are recommended)
sq: Opsionet e krijimit të objektit (të gjitha rekomandohen)

en: Oct
sq: Tet

en: October
sq: Tetor

en: Official Homepage
sq: Webfaqja zyrtare

en: On a busy server, the byte counters may overrun, so those statistics as reported by the MySQL server may be incorrect.
sq: Në një server të zënë, numruesit e bajtëve mund të tejkalojnë, kështu që ato statistika që raportohen nga serveri MySQL mund të jenë jokorrekte.

en: On completion preserve
sq: Në përfundim ruaj

en: Once you restarted MySQL server, please click on Go button. Afterwards, you should see a message informing you, that this server <b>is</b> configured as master.
sq: Pasi të keni rifilluar serverin MySQL, ju lutem, kliko butonin Shko. Më pas, do të shihni një mesazh, që ju informon, se ky server <b>është</b> konfiguruar si master.

en: One or more errors have occurred while processing your request:
sq: Një ose më shumë gabime kanë ndodhur gjatë proçesimit të kërkesës suaj:

en: Only INSERT, UPDATE, DELETE and REPLACE SQL queries containing transactional engine tables can be rolled back.
sq: Vetëm pyetsorët INSERT, UPDATE, DELETE dhe REPLACE SQL, që përmbajnë tabela të makinës transaksionale, mund të rikthehen.

en: Only columns with index will be displayed. You can define an index below.
sq: Vetëm kolonat me indeks do të shfaqet. Ju mund të përcaktoni një indeks më poshtë.

en: Only retrieve SELECT,INSERT,UPDATE and DELETE Statements
sq: Merrni vetëm deklaratat SELECT,INSERT,UPDATE dhe DELETE

en: Only show keys
sq: Vetëm shfaq çelësat

en: Only single-table UPDATE and DELETE queries can be simulated.
sq: Vetëm pyetsorët me tabelë të vetme UPDATE dhe DELETE mund të simulohen.

en: Only slaves started with the --report-host=host_name option are visible in this list.
sq: Vetëm skllavët që fillojnë me opsionin --report-host=host_name janë të dukshëm në listë.

en: Open
sq: Hapur

en: Open new phpMyAdmin window
sq: Hap një dritare të re phpMyAdmin

en: Open page
sq: Hap faqe

en: Open the linked page in the main window ([kbd]main[/kbd]) or in a new one ([kbd]new[/kbd]).
sq: Hap faqen e lidhur në dritaren kryesore ([kbd]kryesore[/kbd]) ose në një të re ([kbd]e re[/kbd]).

en: OpenDocument Spreadsheet
sq: HapDokument Excel

en: OpenDocument Text
sq: HapDokument Tekst

en: Opened files rate: %s, this value should be less than 5 per hour
sq: Norma e fileve të hapura: %s, kjo vlerë duhet të jetë më e vogël se 5 për orë

en: Opened table rate: %s, this value should be less than 10 per hour
sq: Norma e fileve të hapura: %s, kjo vlerë duhet të jetë më e vogël se 10 për orë

en: Opening tables requires disk I/O which is costly. Increasing {table_open_cache} might avoid this.
sq: Hapja e tabelave kërkon disk I/O, i cili është i kushtueshëm. Rritja e {table_open_cache} mund ta shmangë këtë.

en: Operations
sq: Veprime

en: Optimize
sq: Optimizo

en: Optimize queries and/or use InnoDB to reduce lock wait.
sq: Optimizo pyetsorët dhe/ose përdor InnoDB për të reduktuar pritjen e kyçjes.

en: Optimize table
sq: Optimizo tabelë

en: Options
sq: Opsionet

en: Or
sq: Ose

en: Or alternately go to 'Operations' tab of any database to set it up there.
sq: Ose në mënyrë alternative, shko në tabelorin 'Veprime', të ndonjë databaze dhe vendosi atje.

en: Or:
sq: Ose:

en: Order
sq: Renditja

en: Order by:
sq: Renditur sipas:

en: Order of the tables
sq: Renditja e tabelave

en: Order:
sq: Renditja:

en: Orientation
sq: Orientimi

en: Original length
sq: Gjatësi origjinale

en: Original position
sq: Pozicioni origjinal

en: Original string
sq: Varg (string) origjinal

en: Other
sq: Tjetër

en: Other core settings
sq: Rregullime tjera kryesore

en: Other options:
sq: Opsionet e tjera:

en: Outer ring
sq: Rrethi i jashtëm

en: Outer ring:
sq: Rrethi i jashtëm:

en: Output
sq: Rezultat

en: Output pretty-printed JSON (Use human-readable formatting)
sq: Produkti printuar-bukur JSON (Përdor formatim human-lexueshëm)

en: Output unicode characters unescaped
sq: Karakteret e Unicode të prodhimit janë të hapura

en: Output:
sq: Rezultat:

en: Overhead
sq: Ngarkesa

en: Overview
sq: Përmbledhje

en: Overwrite existing file(s)
sq: Mbishkruaj filin(et) ekzistues

en: PARTITION definition:
sq: PARTITION (ndarja) përkufizimi:

en: PDF export page
sq: PDF eksporto faqen

en: PDF schema: pages table
sq: PDF skema: tabela e faqeve

en: PHP Version:
sq: PHP Versioni:

en: PHP extension:
sq: Zgjerimi PHP:

en: PHP version:
sq: Versioni PHP:

en: Packed
sq: Paketuar

en: Page name
sq: Emri i faqes

en: Page number:
sq: Numri i faqes:

en: Page titles
sq: Titujt e faqes

en: Page to delete
sq: Faqe për të fshirë

en: Page to open
sq: Faqe për të hapur

en: Page-related settings
sq: Rregullimet faqe-relevante

en: Pages containing data
sq: Faqet përmbajnë të dhëna

en: Pages to be flushed
sq: Faqet që do të zbrazen

en: Paper size
sq: Madhësia e letrës

en: Parameters
sq: Parametrat

en: Partial import:
sq: Importim i pjesshëm:

en: Partial import: allow interrupt
sq: Importim pjesor: lejo ndërprerje

en: Partial import: skip queries
sq: Importim pjesor: shmang pyetsorët

en: Partial texts
sq: Tekste pjesore

en: Partition
sq: Copëzimi

en: Partition %s
sq: Pjesa %s

en: Partition by:
sq: Copëzuar nga:

en: Partition maintenance
sq: Mirëmbajtja e pjesës

en: Partition table
sq: Tabela e copëzimit

en: Partitioned by:
sq: Ndarë nga:

en: Partitions
sq: Pjesët

en: Partitions:
sq: Copëzimet:

en: Password
sq: Fjalëkalimi

en: Password Hashing Method
sq: Metoda e ngatërrimit të fjalëkalimit

en: Password Hashing:
sq: Ngatërrimi i fjalëkalimit:

en: Password for config auth
sq: Fjalëkalimi për konfig autent

en: Password is too long!
sq: Fjalëkalimi është shumë i gjatë!

en: Password:
sq: Fjalëkalimi:

en: Paste it to your config.inc.php
sq: Ngjiteni në config.inc.php

en: Pause monitor
sq: Monitori i pauzës

en: Pending log file writes.
sq: Fili pezull i regjistrit (log) shkruan.

en: Percentage of MyISAM key buffer used
sq: Përqindja e çelësit zbutës MyISAM të përdorur

en: Percentage of aborted clients
sq: Përqindja e klientëve të abortuar

en: Percentage of aborted connections
sq: Përqindja e lidhjeve të abortuara

en: Percentage of index reads from memory
sq: Përqindja e leximeve të indeksit nga kujtesa

en: Percentage of physical writes compared to write requests (calculated value)
sq: Përqindja e shkrimeve fizike të krahasuara me kërkesat e shkrimit (vlera e llogaritur)

en: Percentage of slow queries
sq: Përqindja e pyetsorëve të ngadalshëm

en: Percentage of sorts that cause temporary tables
sq: Përqindja e llojeve që shkaktojnë tabelat e përkohëshme

en: Percentage of temp tables on disk
sq: Përqindja e tabelave të përkohëshme në disk

en: Percentage of used connections
sq: Përqindja e lidhjeve të përdorura

en: Percentage of used key cache (calculated value)
sq: Përqindja e cache të çelësit të përdorur (vlera e llogaritur)

en: Percentage of used open files limit
sq: Përqindja e kufizimit të fileve të hapura të përdorur

en: Percona documentation is at <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>
sq: Dokumentacioni Percona gjendet në <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>

en: Permanent query history
sq: Historia e pyetsorit permanent

en: Persistent connections
sq: Lidhjet e vazhdueshme

en: Persistent favorite tables
sq: Tabelat e preferuara të përhershme

en: Persistent recently used tables
sq: Tabelat e përdorura së fundi të vazhdueshme

en: Persistent tables' UI preferences
sq: Preferencat UI të tabelave të vazhdueshme

en: Pick
sq: Zgjedh

en: Pick from Central Columns
sq: Zgjedh nga kolonat qendrore

en: Pin text
sq: Kap tekstin

en: Please add at least one variable to the series!
sq: Ju lutem, shtoni së paku një variabël në seri!

en: Please answer the following question(s) carefully to obtain a correct normalization.
sq: Ju lutem, përgjigju pyetjes(ve) së mëposhtme me kujdes, për të marrë një normalizimin e saktë.

en: Please be patient, the file is being uploaded. Details about the upload are not available.
sq: Ju lutem, tregoni durim, fili po ngarkohet. Detajet rreth ngarkimit nuk janë të vlefshme.

en: Please check privileges of directory containing database.
sq: Ju lutem, kontrollo privilegjet e drejtorisë që përmban databazën.

en: Please create web server writable folder [em]config[/em] in phpMyAdmin top level directory as described in [doc@setup_script]documentation[/doc]. Otherwise you will be only able to download or display it.
sq: Ju lutem, krijo dosjen e shkrueshme të ueb server [em]config[/em] në drejtorinë e nivelit më të lartë phpMyAdmin, siç përshkruhet në [doc@setup_script]documentation[/doc]. Përndryshe, ju do të jeni në gjendje vetëm ta shkarkoni dhe shfaqni atë.

en: Please enter a valid HEX input
sq: Ju lutem, fut një hyrje HEX të vlefshëm

en: Please enter a valid URL
sq: Ju lutem, fut një URL të vlefshme

en: Please enter a valid credit card number
sq: Ju lutem, fut një numër të vlefshëm karte krediti

en: Please enter a valid date
sq: Ju lutem, fut një datë të vlefshme

en: Please enter a valid date ( ISO )
sq: Ju lutem, fut një datë të vlefshme ( ISO )

en: Please enter a valid date or time
sq: Ju lutem, fut një datë ose kohë të vlefshme

en: Please enter a valid email address
sq: Ju lutem, fut një adresë të vlefshme email

en: Please enter a valid hexadecimal string. Valid characters are 0-9, A-F.
sq: Ju lutem, fut një varg të vlefshëm hekzadecimal. Karakteret e vlefshme janë 0-9, A-F.

en: Please enter a valid length!
sq: Ju lutem, fut një gjatësi të vlefshme!

en: Please enter a valid number
sq: Ju lutem, fut një numër të vlefshëm

en: Please enter a valid number!
sq: Ju lutem, fut një numër të vlefshëm!

en: Please enter a valid page name
sq: Ju lutem, fut një emër të vlefshëm faqeje

en: Please enter a value between {0} and {1}
sq: Ju lutem, fut një vlerë ndërmjet {0} dhe {1}

en: Please enter a value between {0} and {1} characters long
sq: Ju lutem, fut një vlerë të gjatë ndërmjet {0} dhe {1} karaktere

en: Please enter a value greater than or equal to {0}
sq: Ju lutem, fut një vlerë më të madhe ose të barabartë me {0}

en: Please enter a value less than or equal to {0}
sq: Ju lutem, fut një vlerë më të vogël ose të barabartë me {0}

en: Please enter at least {0} characters
sq: Ju lutem, fut së paku {0} karaktere

en: Please enter no more than {0} characters
sq: Ju lutem, mos fut më shumë se {0} karaktere

en: Please enter only digits
sq: Ju lutem, fut vetëm numra

en: Please enter the same value again
sq: Ju lutem, fut të njëjtën vlerë përsëri

en: Please fix this field
sq: Ju lutem, fiksoje këtë fushë

en: Please look at the bottom of this window.
sq: Ju lutem shiko në fund të kësaj dritareje.

en: Please note that enabling this has no effect with [kbd]config[/kbd] authentication mode because the password is hard coded in the configuration file; this does not limit the ability to execute the same command directly.
sq: Ju lutem, vini re se aftësimi i kësaj nuk ka efekt me mënyrën e autentifikimit të [kbd]konfig[/kbd] sepse fjalëkalimi është i koduar shumë në filin e konfigurimit; kjo nuk e kufizon aftësinë për të ekzekutuar të njëjtën komandë direkt.

en: Please note that phpMyAdmin is just a user interface and its features do not limit MySQL.
sq: Ju lutem, vini re se phpMyAdmin është vetëm një ndërfaqe e përdoruesit dhe karakteristikat e tij nuk e kufizojnë MySQL.

en: Please note:
sq: Ju lutem, shëno:

en: Please provide a name for this bookmarked search.
sq: Ju lutem, siguro një emër për këtë kërkim të faqeruajtësit.

en: Please see the documentation on how to update your column_info table.
sq: Ju lutem, shiko dokumentacionin mbi mënyrën se si aktualizohet tabela juaj column_info.

en: Please select a page to continue
sq: Ju lutem, zgjedh një faqe për të vazhduar

en: Please select column(s) for the index.
sq: Ju lutem zgjedh kolonën(at) për indeksin.

en: Please select databases:
sq: Ju lutem, zgjedh databazat:

en: Please select the file you want to import.
sq: Ju lutem, zgjedh filin që doni të importoni.

en: Please select the primary key or a unique key!
sq: Ju lutem, zgjedh çelësin primar ose një çelës unik!

en: Plugin
sq: Shtojcë (plugin)

en: Plugins
sq: Shtojcat (plugins)

en: Point
sq: Pikë

en: Point %d
sq: Pikë %d

en: Point:
sq: Pikë:

en: Polygon
sq: Poligon

en: Polygon %d:
sq: Poligon %d:

en: Port on which MySQL server is listening, leave empty for default.
sq: Porta në të cilën serveri MySQL është duke dëgjuar, lëre të zbrazët për standardin.

en: Port:
sq: Porta:

en: Portrait
sq: Vertikale

en: Position
sq: Pozicioni

en: Possible performance issues
sq: Çështje të mundshme performance

en: Prefix
sq: Prefiksi

en: Prepends and/or Appends text to a string. First option is text to be prepended, second is appended (enclosed in single quotes, default empty string).
sq: Parashtimi dhe/ose bashkëngjitja e tekstit në një varg. Opsioni i parë është tekst i paraprirë, i dyti është i bashkëngjitur (i mbyllur në thonjëza të vetme, varg standard i zbrazët).

en: Preset chart
sq: Grafik i paracaktuar

en: Press Ctrl+Enter to execute query
sq: Shtyp Ctrl+Enter për të ekzekutuar pyetsorin

en: Press Enter to execute query
sq: Shtyp Enter për të ekzekutuar pyetsorin

en: Press escape to cancel editing.
sq: Shtyp Esc (ik) për të anulluar korrigjimin.

en: Preview SQL
sq: Paraqit SQL

en: Previous import timed out, after resubmitting will continue from position %d.
sq: Importimi i mëparshëm jashtë kohe, më pas ri-dërgimi do të vazhdojë nga pozicioni %d.

[ctx: Previous month]
en: Prev
sq: Para

[ctx: Previous page]
en: Previous
sq: Përpara

en: Primary
sq: Primar

en: Primary key added.
sq: Çelësi primar u shtua.

en: Primary key already exists.
sq: Çelësi primar ekziston ndërkohë.

en: Primary key default sort order
sq: Renditja e paracaktuar e klasifikimit të çelësit primar

en: Print
sq: Printo

en: Print view
sq: Shfaq printimin

en: Prior to changing any of the configuration, be sure to know what you are changing (by reading the documentation) and how to undo the change. Wrong tuning can have a very negative effect on performance.
sq: Para ndryshimit të ndonjë konfigurimi, sigurohu që të dini se çfarë jeni duke ndryshuar (duke lexuar dokumentacionin) dhe se si ta riktheni ndryshimin. Rregullimi i gabuar mund të ketë një efekt shumë negativ në performancë.

en: Private key for reCaptcha
sq: Çelës privat për reCaptcha

en: Privileges
sq: Privilegjet

en: Privileges for %s
sq: Privilegjet për %s

en: Problems with indexes of table `%s`
sq: Problemet me indekset e tabelës `%s`

en: Procedure
sq: Proçedurë

en: Procedures
sq: Proçedurat

en: Procedures:
sq: Proçedurat:

en: Processes
sq: Proçeset

en: Processing request
sq: Proçeson kërkesën

en: Profiling
sq: Profilon

en: Profiling results
sq: Rezultatet e profilimit

en: Progress
sq: Progresi

en: Propose table structure
sq: Propozo strukturën e tabelës

en: Protect binary columns
sq: Mbro kolonat binare

en: Protocol version:
sq: Versioni i protokollit:

en: Proxy password
sq: Fjalëkalimi proksi

en: Proxy url
sq: URL proksi

en: Proxy username
sq: Emri i përdoruesit proksi

en: Public key for reCaptcha
sq: Çelës publik për reCaptcha

en: Purpose:
sq: Qëllimi:

en: Put columns names in the first row
sq: Vendos emrat e kolonave në radhë të parë

en: Put columns names in the first row:
sq: Vendos emrat e kolonave në radhë të parë:

en: QBE saved searches table
sq: QBE ruajti tabelën e kërkimit

en: Queried time
sq: Koha e pyetsorit

en: Queries are executed by pressing Enter (instead of Ctrl+Enter). New lines will be inserted with Shift+Enter.
sq: Pyetsorët ekzekutohen duke shtypur Enter (në vend të Ctrl+Enter). Linja të reja mund të futen me Shift+Enter.

en: Query
sq: Pyetsori

en: Query Cache usage
sq: Përdorimi Cache pyetsorit

en: Query analyzer
sq: Analizuesi i pyetsorit

en: Query cache
sq: Cache e pyetsorit

en: Query cache disabled
sq: Cache e pyetsorit pasive

en: Query cache efficiency
sq: Efiçienca e cache të pyetsorit

en: Query cache efficiency (%%)
sq: Efiçienca e cache të pyetsorit (%%)

en: Query cache fragmentation
sq: Fragmentimi cache  i pyetsorit

en: Query cache low memory prunes
sq: Shkurtimi i kujtesës së ulët cache të pyetsorit

en: Query cache max size
sq: Madhësia maksimale e cache të pyetsorit

en: Query cache min result size
sq: Madhësia minimale e rezultatit cache të pyetsorit

en: Query cache not running efficiently, it has a low hit rate.
sq: Cache e pyetsorit nuk funksionon me efektivitet, ajo ka një shkallë goditje të ulët.

en: Query cache usage
sq: Përdorimi cache i pyetsorit

en: Query cache used
sq: Cache e përdorur e pyetsorit

en: Query caching method
sq: Metoda caching e pyetsorit

en: Query error
sq: Gabim pyetsori

en: Query failed
sq: Pyetsori dështoi

en: Query history length
sq: Gjatësia e historisë së pyetsorit

en: Query results operations
sq: Veprimet e rezultatit të pyetsorit

en: Query statistics
sq: Statistikat e pyetsorit

en: Query took %01.4f seconds.
sq: Pyetsori mori %01.4f sekonda.

en: Query window
sq: Dritarja e pyetsorit

en: Questions
sq: Pyetjet

en: Questions below 1,000
sq: Pyetjet më poshtë 1,000

en: Questions since startup: %s
sq: Pyetjet që nga fillimi: %s

en: Quick
sq: Shpejt

en: Quick - display only the minimal options
sq: Shpejt - shfaq vetëm opsionet minimale

en: Quick - display only the minimal options to configure
sq: Shpejt - shfaq vetëm opsionet minimale për të konfiguruar

en: Quick steps to set up advanced features:
sq: Hapat e shpejtë për të rregulluar tiparet e avancuara:

en: RELATIONSHIPS FOR TABLE
sq: RELACIONET PËR TABELËN

en: Range search
sq: Kërkim i vargut

en: Rate of aborted clients
sq: Norma  e klientëve të abortuar

en: Rate of aborted connections
sq: Norma e lidhjeve të abortuar

en: Rate of joins without indexes
sq: Norma e bashkimeve pa indekset

en: Rate of open files
sq: Norma e fileve të hapura

en: Rate of reading first index entry
sq: Norma e hyrjes së indeksit të leximit të parë

en: Rate of reading fixed position
sq: Norma e pozicionit të fiksimeve të leximit

en: Rate of reading fixed position average: %s, this value should be less than 1 per hour
sq: Norma e pozicionit të fiksimeve të leximit mesatar: %s, kjo vlerë duhet të jetë më e vogël se 1 për orë

en: Rate of reading next table row
sq: Norma e leximit të radhës së tabelës tjetër

en: Rate of reading next table row: %s, this value should be less than 1 per hour
sq: Norma e leximit të radhës së tabelës tjetër: %s, kjo vlerë duhet të jetë më e vogël se 1 për orë

en: Rate of sorts that cause temporary tables
sq: Norma e llojeve që shkaktojnë tabelat e përkohëshme

en: Rate of table open
sq: Norma e hapjes së tabelës

en: Rate of temporary tables being written to disk: %s, this value should be less than 1 per hour
sq: Norma e tabelave të përkohëshme që shkruhen në disk: %s, kjo vlerë është më e vogël se 1 për orë

en: Re-login to phpMyAdmin to load the updated configuration file.
sq: Ri-hyj në phpMyAdmin, për të ngarkuar filin e aktualizuar të konfigurimit.

en: Re-type
sq: Ri-shkruaj

en: Re-type:
sq: Ri-shkruaj:

en: Read as multibytes
sq: Lexo si multibajt

en: Read misses
sq: Lexo mungesat

en: Read misses in %
sq: Lexo mungesat në %

en: Read requests
sq: Kërkesat e leximit

en: Reading of version failed. Maybe you're offline or the upgrade server does not respond.
sq: Leximi i versionit dështoi. Mundet që jeni jonëlijë ose serveri i aktualizuar nuk përgjigjet.

en: Rebuild
sq: Rindërto

en: Recall user name
sq: Ri-thirr emrin e përdoruesit

en: Received
sq: Marrë

en: Recent
sq: Të fundit

en: Recent tables
sq: Tabelat e fundit

en: Recently used table
sq: Tabela e përdorur së fundi

en: Recently used tables
sq: Tabelat e përdorura së fundi

en: Recoding engine
sq: Makinë regjistrimi

en: Recommendation
sq: Rekomandim

en: Record cache size
sq: Madhësia cache e regjistrimit

en: Referenced by %s.
sq: Referuar nga %s.

en: Refresh
sq: Rifresko

en: Refresh rate
sq: Rifresko normën

en: Related links:
sq: Lidhjet relevante:

en: Relation table
sq: Tabela e relacionit

en: Relation view
sq: Pamje e relacionit

en: Relational display
sq: Shfaqje relacionale

en: Relational key
sq: Çelësi relacional

en: Relational schema
sq: Skema relacionale

en: Relationship operator
sq: Operatori i relacionit

en: Relationships
sq: Relacionet

en: Release Series
sq: Lësho seritë

en: Reload
sq: Ringarko

en: Reload navigation panel
sq: Ringarko panelin e navigimit

en: Reload page
sq: Ringarko faqen

en: Reloading the privileges
sq: Ringarkon privilegjet

en: Remember file name template
sq: Kujto modelin e emrit të filit

en: Remember table's sorting
sq: Kujto klasifikimin e tabelës

en: Remembering Designer Settings
sq: Kujton rregullimet e dizajnerit

en: Remove
sq: Heq

en: Remove CRLF characters within columns
sq: Largo karakteret CRLF brenda kolonave

en: Remove carriage return/line feed characters within columns
sq: Largo transportin e karaktereve të furnizimit kthim/linjë brenda kolonave

en: Remove columns from central list
sq: Largo kolonat nga lista qendrore

en: Remove database
sq: Largo databazën

en: Remove from Favorites
sq: Largo nga preferencat

en: Remove from central columns
sq: Largo nga kolonat qendrore

en: Remove last parameter
sq: Largo parametrin e fundit

en: Remove partitioning
sq: Largo particionimin

en: Remove redundant columns
sq: Largo kolonat e tepërta

en: Remove selected
sq: Largo të zgjedhurat

en: Remove selected user accounts
sq: Largo llogaritë e zgjedhura të përdoruesve

en: Remove variable data in INSERT statements for better grouping
sq: Largo të dhënat variable në deklaratat INSERT për grupim më të mirë

en: Removing Selected Users
sq: Largon përdoruesit e zgjedhur

en: Rename database to
sq: Riemëro databazën në

en: Rename exported databases/tables/columns
sq: Riemëro databazat/tabelat/kolonat e eksportuara

en: Rename table to
sq: Riemëro tabelën në

en: Rename to
sq: Riemëro në

en: Rename view to
sq: Riemëro pamjen në

en: Renaming databases
sq: Riemëron databazën

en: Repair
sq: Riparo

en: Repair table
sq: Riparo tabelën

en: Repair threads
sq: Riparo rrjedhën

en: Repeat headers
sq: Përsërit kokat

en: Repeat the headers every X cells, [kbd]0[/kbd] deactivates this feature.
sq: Përsërit kokat për çdo X qeliza, [kbd]0[/kbd] e pasivizon këtë tipar.

en: Replace
sq: Zëvendëso

en: Replace NULL with
sq: Zëvendëso NULL nga

en: Replace NULL with:
sq: Zëvendëso NULL me:

en: Replace existing bookmark of same name
sq: Zëvendëso faqeruajtësin ekzistues me të njëjtin emër

en: Replace table prefix
sq: Zëvendëso prefiksin e tabelës

en: Replace table with prefix
sq: Zëvendëso tabelën me prefiksin

en: Replace with:
sq: Zëvendëso me:

en: Replaced string
sq: Varg (string) i zëvendësuar

en: Replicate all databases; Ignore:
sq: Zëvendëso të gjitha databazat; Injoro:

en: Replicated
sq: Replikuar

en: Replication
sq: Replikimi

en: Replication resetting successfully.
sq: Replikimi rivendoset me sukses.

en: Replication started successfully.
sq: Replikimi filloi me sukses.

en: Replication status
sq: Statusi i replikimit

en: Replication stopped successfully.
sq: Replikimi ndaloi me sukses.

en: Report
sq: Raporto

en: Report title:
sq: Titulli i raportit:

en: Requery
sq: Requery (kërkesë)

en: Request aborted!!
sq: Kërkesa u abortua!!

en: Request failed!!
sq: Kërkesa dështoi!!

en: Requires SSL-encrypted connections.
sq: Kërkon lidhje SSL-të kriptuara.

en: Requires a valid X509 certificate.
sq: Kërkon një çertifikatë të vlefshme X509.

en: Requires that a specific cipher method be used for a connection.
sq: Kërkon të përdoret një metodë specifike shifrore për një lidhje.

en: Requires that a valid X509 certificate issued by this CA be presented.
sq: Kërkon të paraqitet një çertifikatë e vlefshme X509 e lëshuar nga kjo CA.

en: Requires that a valid X509 certificate with this subject be presented.
sq: Kërkon të paraqitet një çertifikatë e vlefshme X509 me këtë temë.

en: Reset
sq: Rivendos

en: Reset all
sq: Rivendos të gjitha

en: Reset slave
sq: Rivendos skllavin

en: Reset to default
sq: Rivendos standardin

en: Reset zoom
sq: Rivendos dimensionimin

en: Resource limits
sq: Kufizimet e burimeve

en: Restore column order
sq: Rivendos renditjen e kolonës

en: Restore default value
sq: Rivendos vlerën standarde

en: Restrict login to MySQL server
sq: Kufizo hyrjen në serverin MySQL

en: Restricts the MySQL servers the user can enter when a login to an arbitrary MySQL server is enabled by matching the IP or hostname of the MySQL server to the given regular expression.
sq: Kufizon serverat MySQL, ku përdoruesi mund të hyjë, kur një hyrje për në një server arbitrar MySQL është aftësuar me anë të përkimeve të IP-së ose hostname të serverit MySQL për shprehjen e rregullt të dhënë.

en: Results are grouped by query text.
sq: Rezultatet janë grupuar nga teksti i pyetsorit.

en: Resume monitor
sq: Rifillo monitorin

en: Retain query box
sq: Mbaj kutinë e pyetsorit

en: Retry to connect
sq: Riprovo të lidhesh

en: Return length/values
sq: Kthe gjatësinë/verat

en: Return options
sq: Opsionet e kthimit

en: Return type
sq: Tipi i kthimit

en: Returns
sq: Kthimet

en: Revoke
sq: Tërhiq

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
sq: Tërhiqi të gjitha privilegjet aktive nga përdoruesit dhe fshij ato më pas.

en: Right
sq: Djathtas

en: Right-click the column name to copy it to your clipboard.
sq: Kliko me tastin e djathtë të miut emrin e kolonës për ta kopjuar atë në bordin e klipeve.

en: Rollback when finished
sq: Rikthe kur të përfundosh

en: Routine
sq: Rutina

en: Routine %1$s has been created.
sq: Rutina %1$s është krijuar.

en: Routine %1$s has been modified.
sq: Rutina %1$s është modifikuar.

en: Routine %1$s has been modified. Privileges have been adjusted.
sq: Rutina %1$s është modifikuar. Privilegjet janë përshtatur.

en: Routine name
sq: Emri rutinë

en: Routine parameters
sq: Parametrat rutinë

en: Routine-specific privileges
sq: Privilegjet specifike të rutinës

en: Routines
sq: Rutinat

en: Row file grow size
sq: Madhësia e rritjes së radhës së filit

en: Row length
sq: Gjatësia e radhës

en: Row marker
sq: Shënjuesi i radhës

en: Row size
sq: Madhësia e radhës

en: Row statistics
sq: Statistikat e radhës

en: Row to begin at:
sq: Radha fillon në:

en: Row: %1$s, Column: %2$s, Error: %3$s
sq: Radhë: %1$s, Kolonë: %2$s, Gabim: %3$s

en: Rows
sq: Radhët

en: Rows:
sq: Radhët:

en: Rule details
sq: Detajet e rregullit

en: Run SQL query/queries on database %s
sq: Ekzekuto pyetsorin/rët SQL në databazën %s

en: Run SQL query/queries on server “%s”
sq: Ekzekuto pyetsorin/rët SQL në serverin "%s"

en: Run SQL query/queries on table %s
sq: Ekzekuto pyetsorin/rët SQL në tabelën %s

en: SCHEMA ERROR:
sq: GABIM SKEME:

en: SHA256 password authentication
sq: Autentifikimi i fjalëkalimit SHA256

en: SQL Query Console
sq: Pyetsori konsole SQL

en: SQL Query box
sq: SQL kutia e pyetsorit

en: SQL compatibility mode
sq: SQL mënyrë e përshtatshme

en: SQL compatibility mode:
sq: SQL mënyrë e përshtatshme:

en: SQL data access
sq: SQL hyrje e të dhënave

en: SQL dump
sq: SQL zbraz

en: SQL dump (file download)
sq: SQL zbraz (shkarkim fili)

en: SQL execution
sq: SQL ekzekutim

en: SQL history
sq: SQL historia

en: SQL queries
sq: Pyetsorët SQL

en: SQL queries settings.
sq: Rregullimet e pyetsorëve SQL.

en: SQL query
sq: SQL pyetsor

en: SQL query history table
sq: SQL tabela e historisë së pyetsorit

en: SQL query on database <b>%s</b>:
sq: SQL pyetsori në databazë <b>%s</b>:

en: SQL query tracking table
sq: SQL tabela e gjurmimit të pyetsorit

en: SQL query:
sq: SQL pyetsor:

en: SQL statements executed.
sq: SQL deklarata të ekzekutuara.

en: SQL statements exported. Please copy the dump or execute it.
sq: SQL deklarata të eksportuara. Ju lutem, kopjo zbrazjen ose ekzekutoje atë.

en: SSL connection enforced by server, automatically enabling it.
sq: Lidhja SSL e imponuar nga serveri, duke mundësuar automatikisht atë.

en: SSL is not being used
sq: SSL nuk është duke u përdorur

en: SSL is used
sq: SSL është përdorur

en: SSL is used with disabled verification
sq: SSL përdoret me verifikim me aftësi të kufizuara

en: SSL is used without certification authority
sq: SSL përdoret pa autorizim të çertifikimit

en: Sa
sq: Sh

en: Same width for all tables
sq: Gjerësi e njëjtë me të gjitha tabelat

en: Sat
sq: Sht

en: Saturday
sq: E shtunë

en: Save
sq: Ruaj

en: Save & close
sq: Ruaj & mbyll

en: Save as PHP file
sq: Ruaj si skedar PHP

en: Save as file
sq: Ruaj si fil

en: Save chart as image
sq: Ruaj grafikun si imazh

en: Save directory
sq: Drejtoria e ruajtjes

en: Save edited data
sq: Ruaj të dhënat e korrigjuara

en: Save on server
sq: Ruaj në server

en: Save output to a file
sq: Ruaj rezultatin në një fil

en: Save page
sq: Ruaj faqen

en: Save page as
sq: Ruaj faqen si

en: Save to browser's storage
sq: Ruaj tek rezervat e shfletuesit

en: Save to selected page
sq: Ruaj në faqen e zgjedhur

en: Saved bookmarked search:
sq: Kërkim i ruajtur faqeruajtësish:

en: Saved on: @DATE@
sq: Ruajtur në: @DATE@

en: Saving Query-By-Example searches
sq: Ruan kërkimet Pyetsor-sipas-Shembullit

en: Saving export templates
sq: Shabllonet e eksportit të ruajtjes

en: Schema of the %s database
sq: Skema e databazës %s

en: Schema of the %s database - Page %s
sq: Skema e databazës %s - Faqe %s

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please %sresubmit the same file%s and import will resume.
sq: Koha e skadimit të skriptit kaloi, nëse doni të përfundoni importin, ju lutem %sri-dërgo të njëjtin fil%s dhe importimi do të rifillojë.

en: Scroll down to fill in the options for the selected format and ignore the options for other formats.
sq: Rrëshqit poshtë për të mbushur opsionet për formatin e zgjedhur dhe injoro opsionet për formatet e tjera.

en: Search
sq: Kërko

en: Search in database
sq: Kërko në databazë

en: Search this list
sq: Kërko këtë listë

en: Search this table
sq: Kërko këtë tabelë

en: Search:
sq: Kërko:

en: Searching
sq: Kërkon

en: Second
sq: Dytësor

en: Second step of normalization (1NF+2NF)
sq: Hapi i dytë i normalizimit (1NF+2NF)

en: Second step of normalization (2NF)
sq: Hapi i dytë i normalizimit (2NF)

en: Secret passphrase used for encrypting cookies in [kbd]cookie[/kbd] authentication.
sq: Fraza e kalimit sekrete përdoret për gatimet (cookies) e kriptuara në autentifikimin [kbd]cookie[/kbd].

en: Security
sq: Siguria

en: Security type
sq: Tipi i sigurisë

en: See %sour documentation%s for more information.
sq: Shiko %sdokumentacionin tonë%s për më tepër informacion.

en: See [doc@authentication-modes]authentication types[/doc] for an example.
sq: Shiko  [doc@authentication-modes]tipet e autentifikimit[/doc] për një shembull.

en: See more
sq: Shiko më shumë

en: See slave status table
sq: Shiko tabelën e statusit të skllavit

en: See table structure
sq: Shiko strukturën e tabelës

en: Select Export Relational Type
sq: Zgjedh tipin Eksport Relacional

en: Select Foreign Key
sq: Zgjedh çelësin e huaj

en: Select a column which can be split into more than one (on select of 'no such column', it'll move to next step).
sq: Zgjedh një kolonë, që mund të ndahet në më shumë se një (me zgjedhjen e 'nuk ka kolonë të tillë', kjo do të lëvizë në hapin tjetër).

en: Select a column.
sq: Zgjedh një kolonë.

en: Select a table
sq: Zgjedh një tabelë

en: Select a template
sq: Zgjedh një shabllon

en: Select all
sq: Zgjedh të gjitha

en: Select at least one of the options!
sq: Zgjedh së paku një nga opsionet!

en: Select binary log to view
sq: Zgjedh regjistrin (log) binar për të shfaqur

en: Select column:
sq: Zgjidh kolonën:

en: Select columns (at least one):
sq: Zgjedh kolonën (së paku një):

en: Select database first
sq: Zgjedh databazën së pari

en: Select database:
sq: Zgjidh bazën e të dhënave:

en: Select from the web server upload directory <b>%s</b>:
sq: Zgjedh nga drejtoria e ngarkimit <b>%s</b> të ueb serverit:

en: Select one…
sq: Zgjedh një…

en: Select page
sq: Zgjedh faqen

en: Select referenced key
sq: Zgjedh çelësin e referencës

en: Select series:
sq: Zgjedh seritë:

en: Select table:
sq: Zgjidh tabelën:

en: Select two columns
sq: Zgjedh dy kolona

en: Select two different columns
sq: Zgjedh dy kolona të ndryshme

en: Select up to what step you want to normalize
sq: Zgjedh deri në çfarë hapi doni të normalizoni

en: Select which functions will be used for character set conversion.
sq: Zgjedh cilat funksione do të përdoren për konvertimin e setit të karaktereve.

en: Selected dependencies are as follows:
sq: Varësitë e zgjedhura janë si vijon:

en: Selected partial dependencies are as follows:
sq: Varësitë e pjesëshme të zgjedhura janë si vijon:

en: Selected repeating group has been moved to the table '%s'
sq: Grupi i përsëritur i zgjedhur është zhvendosur në tabelën '%s'

en: Selected time range:
sq: Shtrirja kohore e zgjedhur:

en: Send error report
sq: Dërgo raportin e gabimit

en: Send error reports
sq: Dërgo raportet e gabimit

en: Sent
sq: Dërguar

en: Sep
sq: Sht

en: September
sq: Shtator

en: Series column:
sq: Kolona e serive:

en: Series in chart:
sq: Seritë në grafik:

en: Series names are in a column
sq: Emrat e serive janë në një kolonë

en: Series:
sq: Seritë:

en: Server
sq: Serveri

en: Server %d
sq: Serveri %d

en: Server Choice:
sq: Zgjedhja e serverit:

en: Server ID
sq: ID e serverit

en: Server charset:
sq: Seti i karaktereve të serverit:

en: Server configuration
sq: Konfigurimi i serverit

en: Server connection collation
sq: Përshtatja e lidhjes me serverin

en: Server connection:
sq: Lidhja e serverit:

en: Server default
sq: E paracaktuar nga serveri

en: Server hostname
sq: Emri i pritësit të serverit

en: Server is configured as slave in a replication process. Would you like to:
sq: Serveri është konfiguruar si skllav në një proçes replikimi. Doni që të:

en: Server level tabs
sq: Tabelat e nivelit të serverit

en: Server name template
sq: Modeli i emrit të serverit

en: Server port
sq: Porta e serverit

en: Server running with Suhosin. Please refer to %sdocumentation%s for possible issues.
sq: Serveri po punon me Suhosin. Ju lutem, refero %sdokumentacionin%s për çështje të mundshme.

en: Server socket
sq: Foleja e serverit

en: Server type:
sq: Tipi i serverit:

en: Server variables and settings
sq: Variablat dhe rregullimet e serverit

en: Server version:
sq: Versioni i serverit:

en: Server-level tabs
sq: Tabelat e nivelit të serverit

en: Server:
sq: Serveri:

en: Servers
sq: Serverat

en: Servers display options.
sq: Opsionet e shfaqjes së serverit.

en: Session timezone
sq: Zona kohore e sesionit

en: Session value
sq: Vlera e sesionit

en: Set default
sq: E paracaktuar

en: Set import and export directories and compression options.
sq: Vendos drejtoritë e importit dhe eksportit dhe opsionet kompresimit.

en: Set log_output to %s
sq: Vendos log_output në %s

en: Set long_query_time to %d seconds.
sq: Vendos long_query_time në %d sekonda.

en: Set some commonly used options.
sq: Vendos disa opsione të përdorura zakonisht.

en: Set the number of seconds a script is allowed to run ([kbd]0[/kbd] for no limit).
sq: Vendos numrin e sekondave, që një skript lejohet të ekzekutohet ([kbd]0[/kbd] për asnjë kufizim).

en: Set value: %s
sq: Vendos vlerën: %s

en: Set {key_buffer_size} depending on the size of your MyISAM indexes. 64M is a good start.
sq: Vendos {key_buffer_size} në varësi të madhësisë së indekseve MyISAM. 64M është një fillim i mirë.

en: Set {slow_launch_time} to 1s or 2s to correctly count threads that are slow to launch.
sq: Vendos {slow_launch_time} në 1s ose 2s për të numëruar saktë rrjedhat që janë të ngadalta në nisje.

en: Sets the effective timezone; possibly different than the one from your database server
sq: Vendos zonën kohore efektive; ndoshta të ndryshme me atë që jepet nga serveri i databazës suaj

en: Setting variable failed
sq: Vendosja e variablit dështoi

en: Setting {concurrent_insert} to 1 reduces contention between readers and writers for a given table. See also <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Documentation</a>
sq: Vendosja e {concurrent_insert} në 1 redukton lidhjen ndërmjet lexuesve dhe shkruesve për tabelën e dhënë. Shiko gjithashtu <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">Dokumentacioni MySQL</a>

en: Settings
sq: Konfigurimet

en: Settings for phpMyAdmin developers.
sq: Rregullimet për zhvilluesit phpMyAdmin.

en: Settings for the table structure (list of columns).
sq: Rregullimet për strukturën e tabelës (lista e kolonave).

en: Settings that didn't fit anywhere else.
sq: Rregullimet që nuk përshtaten diku tjetër.

en: Settings will be imported from your browser's local storage.
sq: Rregullimet do të importohen nga rezervat lokale të shfletuesit tuaj.

en: Settings will be saved in your browser's local storage.
sq: Rregullimet do të ruhen në rezervat lokale të shfletuesit tuaj.

en: Severe fragmentation is likely to (further) increase Qcache_lowmem_prunes. This might be caused by many Query cache low memory prunes due to {query_cache_size} being too small. For a immediate but short lived fix you can flush the query cache (might lock the query cache for a long time). Carefully adjusting {query_cache_min_res_unit} to a lower value might help too, e.g. you can set it to the average size of your queries in the cache using this formula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache
sq: Fragmentimet e rënda janë sikur rrisin (më tej) Qcache_lowmem_prunes. Kjo mund të shkaktohet nga shumë Query (pyetsori) cache shkurtime të kujtesës së ulët për shkak se {query_cache_size} është tepër e vogël. Për një fiksim të menjëhershëm por të shkurtër, ju mund të zbrazni cache të pyetsorit (mund të kyçë cache të pyetsorit për një kohë të gjatë). Rregullimi me kujdes {query_cache_min_res_unit} në një vlerë më të ulët mund të na ndihmojë gjithashtu, dmth. ju mund ta vendosni atë në madhësi mesatare për pyetsorët tuaj në cache me anë të kësaj formule: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache

en: Share this bookmark
sq: Ndan këtë faqeruajtës

en: Shift+Click to add this column to ORDER BY clause or to toggle ASC/DESC.<br />- Ctrl+Click or Alt+Click (Mac: Shift+Option+Click) to remove column from ORDER BY clause
sq: Shift+klikim për të shtuar këtë kolonë tek klauzola ORDER BY, ose për të bashkuar ASC/DESC.<br />- Ctrl+klikim ose Alt+klikim (Mac: Shift+Option+klikim), për të larguar kolonën nga klauzola ORDER BY

[ctx: Short month name]
en: May
sq: Maj

[ctx: Short week day name]
en: Sun
sq: Die

en: Show
sq: Shfaq

en: Show "Drop database" link to normal users
sq: Shfaq lidhjen "Fshij databazën" për përdoruesit normalë

en: Show %1$s with dates from %2$s to %3$s by user %4$s %5$s
sq: Shfaq %1$s me datat nga %2$s në %3$s nga përdoruesi %4$s %5$s

en: Show BLOB contents
sq: Shfaq përmbajtjen BLOB

en: Show Full Queries
sq: Shfaq pyetsorët e plotë

en: Show PHP information
sq: Shfaq informacionin PHP

en: Show SQL queries
sq: Shfaq pyetsorët SQL

en: Show all
sq: Shfaq të gjitha

en: Show arguments
sq: Shfaq argumentet

en: Show binary contents
sq: Shfaq përmbajtjen binare

en: Show color
sq: Shfaq ngjyrën

en: Show column comments
sq: Shfaq komentet e kolonës

en: Show connected slaves
sq: Shfaq skllavët e lidhur

en: Show create
sq: Shfaq krijo

en: Show create database form
sq: Shfaq formularin krijo databazë

en: Show creation timestamp
sq: Shfaq krijimin e vulës kohore (timestamp)

en: Show current browsing query
sq: Trego pyetjen aktuale të shfletimit

en: Show databases navigation as tree
sq: Shfaq navigimin e databazës si pemë

en: Show detailed MySQL server information
sq: Shfaq informacionin e detajuar të serverit MySQL

en: Show events in tree
sq: Shfaq ngjarjet në pemë

en: Show field types
sq: Shfaq tipet e fushave

en: Show find and replace criteria
sq: Shfaq gjej dhe zëvendëso kriteret

en: Show form
sq: Shfaq formularin

en: Show function fields
sq: Shfaq fushat e funksioneve

en: Show functions in tree
sq: Shfaq funksionet në pemë

en: Show grid
sq: Shfaq rrjetën

en: Show hidden items
sq: Shfaq njësitë e fshehta

en: Show hidden messages (#MSG_COUNT)
sq: Shfaq mesazhet e fshehta (#MSG_COUNT)

en: Show hidden navigation tree items.
sq: Shfaq njësitë e fshehta të pemës së navigimit.

en: Show hint
sq: Shfaq idenë (hint)

en: Show insert query
sq: Shfaq fut pyetsorin

en: Show last check timestamp
sq: Shfaq vulën kohore të kontrolluar së fundi

en: Show last update timestamp
sq: Shfaq vulën kohore të aktualizuar së fundi

en: Show logo in navigation panel.
sq: Shfaq logon në panelin e navigimit.

en: Show master status
sq: Shfaq statusin master

en: Show me the central list of columns that are not already in this table
sq: Shfaq listën qendrore të kolonave, që nuk janë tashmë në këtë tabelë

en: Show me the possible partial dependencies based on data in the table
sq: Shfaq varësitë e mundshme të pjesëshme në bazë të të dhënave në tabelë

en: Show only active
sq: Shfaq vetëm aktive

en: Show only alert values
sq: Shfaq vetëm vlerat e alarmit

en: Show only listed databases
sq: Shfaq vetëm databazat e renditura

en: Show open tables
sq: Shfaq tabelat e hapura

en: Show or hide a column displaying the Creation timestamp for all tables.
sq: Shfaq ose fsheh një kolonë nga shfaqja e Krijimit të vulës kohore për të gjitha tabelat.

en: Show or hide a column displaying the Last check timestamp for all tables.
sq: Shfaq ose fsheh një kolonë nga shfaqja e Kontrollit të fundit të vulës kohore për të gjithë tabelat.

en: Show or hide a column displaying the Last update timestamp for all tables.
sq: Shfaq ose fsheh një kolonë nga shfaqja e Aktualizimit të fundit të vulës kohore për të gjithë tabelat.

en: Show or hide a column displaying the charset for all tables.
sq: Trego ose fsheh një kolonë që shfaq pararojë për të gjitha tabelat.

en: Show or hide a column displaying the comments for all tables.
sq: Shfaq ose fsheh një kolonë nga shfaqja e komenteve për të gjitha tabelat.

en: Show panel
sq: Shfaq panelin

en: Show password change form
sq: Shfaq formularin e ndryshimit të fjalëkalimit

en: Show phpinfo() link
sq: Shfaq lidhjen phpinfo()

en: Show procedures in tree
sq: Shfaq procedurat në pemë

en: Show query box
sq: Shfaq kutinë e pyetsorit

en: Show query history at start
sq: Shfaq historinë e pyetsorit në fillim

en: Show report details
sq: Shfaq detajet e raportit

en: Show row links anyway
sq: Shfaq lidhjet e radhës megjithatë

en: Show search criteria
sq: Shfaq kriteret e kërkimit

en: Show search results
sq: Shfaq rezultatet e kërkimit

en: Show server listing as a list instead of a drop down.
sq: Shfaq listën e serverit, si listë në vend të lësho-poshtë.

en: Show slave hosts
sq: Shfaq pritësit (hosts) skllavë

en: Show slave status
sq: Shfaq statusin skllav

en: Show statistics
sq: Shfaq statistikat

en: Show table charset
sq: Shfaq karakteret e tabelës

en: Show table comments
sq: Shfaq komentet e tabelës

en: Show tables in tree
sq: Shfaq tabelën në pemë

en: Show this query here again
sq: Shfaq këtë pyetsor përsëri këtu

en: Show trace
sq: Shfaq gjurmën

en: Show unformatted values
sq: Shfaq vlerat e paformatuara

en: Show views in tree
sq: Shfaq pamjet në pemë

en: Show/Hide tables list
sq: Shfaq/fsheh listën e tabelave

en: Show/hide columns
sq: Shfaq/fsheh kolonat

en: Show:
sq: Shfaq:

en: Showing %1$d bookmark (both private and shared) | Showing %1$d bookmarks (both private and shared)
sq[0]: Shfaq %1$d faqeruajtës (të dyja, private dhe të ndara)
sq[1]: Shfaq %1$d faqeruajtës (të dyja, private dhe të ndara)

en: Showing SQL query
sq: Shfaqën pyetsorin SQL

en: Showing as PHP code
sq: Shfaqën si kod PHP

en: Showing bookmark
sq: Shfaqën faqeruajtësin

en: Showing create queries
sq: Shfaqën krijo pyetsorët

en: Showing rows %1$s - %2$s.
sq: Shfaqën radhët %1$s - %2$s.

en: Showing rows %1s - %2s
sq: Shfaqën radhët %1s - %2s

en: Shows link to [a@https://php.net/manual/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a] output.
sq: Shfaq lidhjen tek rezultati i [a@https://php.net/manual/function.phpinfo.php] [/a].

en: Signon URL
sq: URL e hyrjes

en: Signon authentication
sq: Autentifikimi i hyrjes

en: Signon session name
sq: Emri i sesionit të hyrjes

en: Similar to the CHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
sq: Ngjashëm me tipin CHAR, por ruan vargje bajtësh binare, më mirë se vargje karakteresh jo-binare

en: Similar to the VARCHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
sq: Ngjashëm me tipin VARCHAR, por ruan vargje bajtësh binare, më mirë se vargje karakteresh jo-binare

en: Simulate query
sq: Simulo pyetsor

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
sq: Që nga zgjedhja e grupimit të pyetsorëve INSERT, pyetsorët INSERT në të njëjtën tabelë grupohen gjithashtu bashkë, pa marrë parasysh të dhënave të futura.

en: Sit tight! It may take few seconds depending on data size and column count of the table.
sq: Trego durim! Mund të marrë disa sekonda, në varësi të madhësisë së të dhënave dhe numrit të kolonave të tabelës.

en: Size
sq: Madhësia

en: Skip Explain SQL
sq: Shmang sqarimin SQL

en: Skip current error
sq: Shmang gabimin aktual

en: Skip locked tables
sq: Shmang tabelat e kyçura

en: Skip next %s errors.
sq: Shmang %s gabimet e tjera.

en: Skip this number of queries (for SQL) starting from the first one:
sq: Shmang këtë numër të pyetësorëve (për SQL), duke filluar nga i pari:

en: Skipping errors might lead into unsynchronized master and slave!
sq: Shmangia e gabimeve mund të çojë në master dhe skllavë të pasinkronizuar!

en: Slave IO Thread not running!
sq: Rrjedha skllave IO nuk funksionon!

en: Slave SQL Thread not running!
sq: Rrjedha skllave SQL nuk funksionon!

en: Slave configuration
sq: Konfigurimi skllav

en: Slave replication
sq: Replikimi skllav (slave)

en: Slave status
sq: Statusi skllav

en: Slow launch time
sq: Koha e lëshimit e ngadaltë

en: Slow query logging
sq: Regjistrim i ngadaltë i pyetsorit

en: Slow query rate
sq: Normë e ngadaltë pyetsori

en: Slow_launch_time is above 2s.
sq: Slow_launch_time është mbi 2s.

en: Small/Big All
sq: Të gjitha E vogël/E madhe

en: Snap to grid
sq: Kërcet tek rrjeta

en: Socket on which MySQL server is listening, leave empty for default.
sq: Fole në të cilën serveri MySQL është duke dëgjuar, lëre të zbrazët për standard.

en: Some error occurred while getting SQL debug info.
sq: Disa gabime knë ndodhur, ndërsa merr informacion për SQL debug.

en: Some errors have been detected on the server!
sq: Disa gabime janë zbuluar në server!

en: Sorry, we failed to restore the dropped event.
sq: Na vjen keq, dështuam në rikthimin e ngjarjes së fshirë.

en: Sorry, we failed to restore the dropped routine.
sq: Na vjen keq, dështuam në rikthimin e rutinës së fshirë.

en: Sorry, we failed to restore the dropped trigger.
sq: Na vjen keq, dështuam në rikthimin e shkrehësit të fshirë.

en: Sort
sq: Klasifikim

en: Sort buffer size
sq: Madhësia e klasifikimit të zbutësit

en: Sort by key
sq: Klasifiko sipas çelësit

en: Sort order for items in a foreign-key dropdown box; [kbd]content[/kbd] is the referenced data, [kbd]id[/kbd] is the key value.
sq: Lloji i renditjes për njësitë në një kuti çelës-të-huaj lësho-poshtë; [kbd]përmbajtja[/kbd] janë të dhënat e referencës, [kbd]id[/kbd] është vlera e çelësit.

en: Sort order:
sq: Renditja:

en: Sort rows
sq: Klasifiko radhët

en: Sort:
sq: Klasifiko:

en: Sorted rows average: %s
sq: Mesatarja e radhëve të klasifikuara: %s

en: Sorting
sq: Klasifikim

en: Source database `%s` was not found!
sq: Databaza e burimit `%s` nuk gjendet!

en: Space usage
sq: Përdorimi i hapësirës

en: Spatial
sq: Spacial (hapësinor)

en: Spatial column
sq: Kolonë spaciale

en: Specify browser's title bar text. Refer to [doc@faq6-27]documentation[/doc] for magic strings that can be used to get special values.
sq: Specifiko tekstin e linjës së titullit të shfletuesit. Refero [doc@faq6-27]dokumentacionin[/doc] për vargjet magjike, që mund të përdoren për të marrë vlera të veçanta.

en: Stacked
sq: Grumbulluar

en: Stand in
sq: Qëndro në

en: Stand-in structure for view
sq: Struktura zëvendësuese për pamjen

en: Start IO Thread only
sq: Fillo vetëm rrjedhën IO

en: Start Monitor
sq: Monitori i fillimit

en: Start SQL Thread only
sq: Fillo vetëm rrjedhën SQL

en: Start auto refresh
sq: Fillo auto rifreskim

[ctx: Start of recurring event]
en: Start
sq: Fillo

en: Start row:
sq: Radha e fillimit:

en: Startup
sq: Fillimi

en: State
sq: Gjendja

en: Statements
sq: Deklaratat

en: Statements to track
sq: Deklaratat që gjurmohen

en: Static analysis:
sq: Analizat statike:

en: Status
sq: Statusi

en: Status variable(s)
sq: Variablat e statusit

en: Step
sq: Hapi

en: Step 1.
sq: Hapi 1.

en: Step 2.
sq: Hapi 2.

en: Step 3.
sq: Hapi 3.

en: Stop IO Thread only
sq: Ndalo vetëm rrjedhat IO

en: Stop SQL Thread only
sq: Ndalo vetëm rrjedhat SQL

en: Stop auto refresh
sq: Ndalo auto rifreskim

en: Storage Engine
sq: Makinat e ruajtjes

en: Storage Engine:
sq: Makina e ruajtjes:

en: Stores and enables efficient access to data in JSON (JavaScript Object Notation) documents
sq: Ruan dhe aftëson hyrjen efiçiente në të dhënat në dokumentet JSON (JavaScript Object Notation)

en: String that separates databases into different tree levels.
sq: Vargu që ndan databazat në nivele të ndryshme të pemës.

en: String that separates tables into different tree levels.
sq: Vargu që ndan tabelat në nivele të ndryshme të pemës.

en: Strong
sq: Forte

en: Structure
sq: Struktura

en: Structure and data
sq: Struktura dhe të dhënat

en: Structure for view
sq: Struktura për pamjen

en: Structure for view %s exported as a table
sq: Struktura për pamjen %s eksportuar si një tabelë

en: Structure of %s
sq: Struktura e %s

en: Structure of table @TABLE@
sq: Struktura e tabelës @TABLE@

en: Structure only
sq: Struktura vetëm

en: Structure snapshot
sq: Struktura foto e çastit

en: Structure:
sq: Struktura:

en: Su
sq: Di

en: Sub partitioned by:
sq: Nën-ndarë nga:

en: Submit
sq: Dërgo

en: Submit Query
sq: Dërgo pyetsor

en: Submit error report
sq: Dërgo raportin e gabimit

en: Submit query
sq: Dërgo pyetsor

en: Submitted form contains errors
sq: Formulari i dërgimit përmban gabime

en: Suboptimal caching method.
sq: Metodë nënoptimale caching.

en: Subpartition
sq: Nën-copëzimi

en: Subpartition by:
sq: Nën-copëzimet nga:

en: Subpartitions:
sq: Nën-copëzimet:

en: Succeeded
sq: Me sukses

en: Success
sq: Sukses

en: Success!
sq: Sukses!

en: Success.
sq: Sukses.

en: Successfully deleted the page
sq: Faqja u fshi me sukses

en: Suhosin warning
sq: Suhosin paralajmërim

en: Sum
sq: Shuma

en: Sum of grouped rows:
sq: Shuma e radhëve të grupuara:

en: Summary by state
sq: Përmbledhje sipas gjendjes

en: Sun
sq: Die

en: Sunday
sq: Dielë

en: Switch to %svisual builder%s
sq: Kalo tek %sndërtuesi vizual%s

en: Switch to copied database
sq: Kalo në databazën e kopjuar

en: Switch to copied table
sq: Kalo tek tabela e kopjuar

en: Switch to dark theme
sq: Kalo tek modeli i errët

en: Synonym for DOUBLE (exception: in REAL_AS_FLOAT SQL mode it is a synonym for FLOAT)
sq: Sinonimi për DOUBLE (përjashtim: në mënyrën REAL_AS_FLOAT SQL është një sinonim për FLOAT)

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for JSON.
sq: Sintaksa thesoi editorin CodeMirror për JSON.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for SQL.
sq: Sintaksa theksoi editorin CodeMirror për SQL.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for XML (and HTML).
sq: Sintaksa theksoi editorin CodeMirror për XML (dhe HTML).

en: Syntax to use when inserting data
sq: Sintaksa që përdoret kur fut të dhënat

en: Syntax to use when inserting data:
sq: Sintaksa që përdoret kur fut të dhënat:

en: System CPU usage
sq: Përdorimi CPU i sistemit

en: System memory
sq: Kujtesa e sistemit

en: System swap
sq: Shkëmbimi i sistemit

en: Tab that is displayed when entering a database.
sq: Tabelori që shfaqet kur hyn në një databazë.

en: Tab that is displayed when entering a server.
sq: Tabelori që shfaqet kur hyn në një server.

en: Tab that is displayed when entering a table.
sq: Tabelori që shfaqet kur hyn në një tabelë.

en: Table
sq: Tabela

en: Table %1$s has been altered successfully.
sq: Tabela %1$s është alternuar me sukses.

en: Table %1$s has been altered successfully. Privileges have been adjusted.
sq: Tabela %1$s është alternuar me sukses. Privilegjet janë përshtatur.

en: Table %1$s has been renamed to %2$s.
sq: Tabela %1$s është riemëruar në %2$s.

en: Table %s already exists!
sq: Tabela %s ekziston ndërkohë!

en: Table %s has been copied to %s.
sq: Tabela %s është kopjuar tek %s.

en: Table %s has been copied to %s. Privileges have been adjusted.
sq: Tabela %s është kopjuar tek %s. Privilegjet janë përshtatur.

en: Table %s has been dropped.
sq: Tabela %s është fshirë.

en: Table %s has been emptied.
sq: Tabela %s është zbrazur.

en: Table %s has been flushed.
sq: Tabela %s është pastruar.

en: Table %s has been moved to %s.
sq: Tabela %s ka lëvizur tek %s.

en: Table %s has been moved to %s. Privileges have been adjusted.
sq: Tabela %s ka lëvizur tek %s. Privilegjet janë përshtatur.

en: Table caption
sq: Titulli i tabelës

en: Table caption (continued):
sq: Emri i tabelës (vazhdon):

en: Table caption:
sq: Emri i tabelës:

en: Table comments
sq: Komentet e tabelës

en: Table comments:
sq: Komentet e tabelës:

en: Table is already in Third normal form!
sq: Tabela është ndërkohë në formën normale të tretë!

en: Table is already in second normal form.
sq: Tabela është ndërkohë në formën normale të dytë.

en: Table joins average: %s, this value should be less than 1 per hour
sq: Mesatarja e lidhjeve të tabelës: %s, kjo vlerë duhet të jetë më e vogël se 1 për orë

en: Table level tabs
sq: Tabelori i nivelit të tabelës

en: Table lock wait rate
sq: Shkalla e pritjes së kyçjes së tabelës

en: Table lock wait rate: %s, this value should be less than 1 per hour
sq: Norma e kyçjes së pritjes së tabelës: %s, kjo vlerë duhet të jetë më e vogël se 1 për orë

en: Table maintenance
sq: Mirëmbajta e tabelës

en: Table name
sq: Emri i tabelës

en: Table name template
sq: Modeli i emrit të tabelës

en: Table navigation bar
sq: Linja e navigimit të tabelës

en: Table of contents
sq: Tabela e përmajtjes

en: Table options
sq: Opsionet e tabelës

en: Table search
sq: Kërko tabelën

en: Table space
sq: Hapësira e tabelës

en: Table structure
sq: Struktura e tabelës

en: Table structure for table
sq: Struktura e tabelës për tabelën

en: Table to describe the display columns, leave blank for no support; suggested: [kbd]pma__table_info[/kbd].
sq: Tabela që përshkruan kolonat e shfaqjes, lëre të zbrazët për asnjë mbështetje; sugjerohet: [kbd]pma__table_info[/kbd].

en: Table tree separator
sq: Ndarësi i pemës së tabelës

en: Table-level tabs
sq: Tabelori i nivelit të tabelës

en: Table-specific privileges
sq: Privilegjet specifike të tabelës

en: Table:
sq: Tabela:

en: Tables
sq: Tabela

en: Tables display options.
sq: Opsionet e shfaqjes së tabelës.

en: Tables:
sq: Tabelat:

en: Tabs
sq: Tabelorët

en: Taking you to next step…
sq: Po kalon në hapin tjetër…

en: Taking you to the target site.
sq: Po kalon në faqen e objektivit.

en: Target database
sq: Databaza e objektivit

en: Target database `%s` was not found!
sq: Databaza e objektivit `%s` nuk u gjend!

en: Target for quick access icon
sq: Objektivi për ikonën e hyrjes së shpejtë

en: Target for second quick access icon
sq: Objektivi për ikonën e dytë të hyrjes së shpejtë

en: Temp disk rate
sq: Shkalla e diskut të përkohshëm

en: Template name
sq: Emri i shabllonit

en: Template was created.
sq: Shablloni është krijuar.

en: Template was deleted.
sq: Shablloni është fshirë.

en: Template was loaded.
sq: Shablloni është lokalizuar.

en: Template was updated.
sq: Shablloni është aktualizuar.

en: Template:
sq: Shablloni:

en: Temporary data
sq: Të dhëna të përkohëshme

en: Temporary tables average: %s, this value should be less than 1 per hour.
sq: Mesatarja e tabelave të përkohëshme: %s, kjo vlerë duhet të jetë më e vogël se 1 për orë.

en: Test
sq: Testi

en: Text
sq: Tekst

en: Text fields
sq: Fushat e tekstit

en: Textarea columns
sq: Kolonat e zonës së tekstit

en: Textarea rows
sq: Radhët e zonës së tekstit

en: Textarea size (columns) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
sq: Madhësia e zonës së tekstit (kolonave) në mënyrën e korrigjimit, kjo vlerë do të theksohet për zonat e tekstit të pyetsorit SQL (*2).

en: Textarea size (rows) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
sq: Madhësia e zonës së tekstit (radhët) në mënyrën e korrigjimit, kjo vlerë është e theksuar për zonat e tekstit të pyetsorit SQL (*2).

en: Texy! text
sq: Texy! tekst

en: Th
sq: Enj

en: Thank you for submitting this report.
sq: Faleminderit për dërgimin e këtij raporti.

en: The $cfg['TempDir'] (%s) is not accessible. phpMyAdmin is not able to cache templates and will be slow because of this.
sq: $cfg['TempDir'] (%s) nuk është i arritshëm. phpMyAdmin nuk është në gjendje të cache templates dhe do të jetë i ngadalshëm për shkak të kësaj.

en: The %% of indexes that use the MyISAM key buffer is low.
sq: %% e indekseve përdor MyISAM zbutësi i çelësit është i ulët.

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
sq: Zgjerimi %s mungon. Ju lutem, kontrollo konfigurimin tuaj PHP.

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
sq: Skedari %s nuk është i vlefshëm në këtë sistem, ju lutem vizitoni %s për më shumë informacion.

en: The %s functionality is affected by a known bug, see %s
sq: Funksionaliteti %s është ndikuar nga një defekt i njohur, shiko %s

en: The %s table doesn't exist!
sq: Tabela %s nuk ekziston!

en: The Advisor system can provide recommendations on server variables by analyzing the server status variables.
sq: Sistemi këshillues mund të sigurojë rekomandime në variablat e serverit, duke analizuar variablat e statusit të serverit.

en: The InnoDB buffer pool has a profound impact on performance for InnoDB tables. Assign all your remaining memory to this buffer. For database servers that use solely InnoDB as storage engine and have no other services (e.g. a web server) running, you may set this as high as 80%% of your available memory. If that is not the case, you need to carefully assess the memory consumption of your other services and non-InnoDB-Tables and set this variable accordingly. If it is set too high, your system will start swapping, which decreases performance significantly. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">this article</a>
sq: Pellgu zbutës InnoDB ka një impakt të thellë në performancë për tabelat InnoDB. Cakto të gjithë kujtesën e mbetur të këtij zbutësi. Për serverat e databazës që përdorin vetëm InnoDB si motor të magazinimit dhe nuk kanë shërbime të tjera (psh. një ueb server) që funksionon, ju mund ta vendosni këtë lart deri në 80 %% të kujtesës suaj në dispozicion. Nëse nuk është ky rasti, duhet të vlerësoni me kujdes kujtesën e konsumit të shërbimeve tuaja të tjera dhe jo InnoDB-tabelave dhe vendoseni këtë variabël ashtu siç duhet. Nëse është vendosur shumë lart, sistemi juaj do të fillojë shkëmbimin, i cili ul ndjeshëm performancën. Shiko gjithashtu <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">këtë artikull</a>

en: The InnoDB log file size is inadequately large.
sq: Madhësia e filit të regjistrit (log) InnoDB është joadekuate e madhe.

en: The InnoDB log file size is not an appropriate size, in relation to the InnoDB buffer pool.
sq: Madhësia e filit të regjistrit (log) InnoDB nuk është madhësia e duhur, në relacion me pellgun zbutës InnoDB.

en: The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries.
sq: MySQL manual është vetëm e saktë për MySQL binare zyrtare.

en: The MySQL server can ask the NDB Cluster storage engine if it knows about a table with a given name. This is called discovery. Handler_discover indicates the number of time tables have been discovered.
sq: MySQL server mund të pyesë makinën e ruajtjes NDB Cluster (grup) nëse ajo ka njohuri rreth një tabele me emrin e dhënë. Kjo quhet zbulim. Handler_discover indikon numrin e tabelave të kohës që janë zbuluar.

en: The MySQL server version less than 5.1.
sq: Versioni MySQL server më i vogël se 5.1.

en: The XML file specified was either malformed or incomplete. Please correct the issue and try again.
sq: Fili XML i specifikuar ishte ose i formuar keq ose jo i plotë. Ju lutem, korrekto problemin dhe provo përsëri.

en: The amount of data read so far, in bytes.
sq: Sasia e të dhënave të lexuara deri tani, në bajt.

en: The amount of data written so far, in bytes.
sq: Sasia e të dhënave të shkruara deri tani, në bajt.

en: The amount of data written to the transaction log before a checkpoint is performed. The default value is 24MB.
sq: Sasia e të dhënave të shkruara në regjistrin (log) të transaksionit para se një pikëkontrolli ka përfunduar. Vlera standarde është 24MB.

en: The amount of free memory for query cache.
sq: Sasia e kujtesës së lirë për cache të pyetsorit.

en: The amount of memory allocated to the transaction log cache used to cache on transaction log data. The default is 16MB.
sq: Sasia e kujtesës së ndarë për cache të regjistrit (log) të transaksionit e përdorur për cache në të dhënat e regjistrit (log) të transaksionit. E paracaktuar është 16MB.

en: The arrangement of the charts is stored to the browsers local storage. You may want to export it if you have a complicated set up.
sq: Marrëveshja e grafikëve është ruajtur në ruajtjen e shfletuesve lokalë. Mund të doni ta eksportoni atë, nëse keni një rregullim të komplikuar.

en: The average time to acquire a row lock, in milliseconds.
sq: Koha mesatare për të marrë një kyçje rreshti, në milisekonda.

en: The backed up query was:
sq: Pyetsori i ruajtur ishte:

en: The best way to tune your system would be to change only one setting at a time, observe or benchmark your database, and undo the change if there was no clearly measurable improvement.
sq: Mënyra më e mirë për të akorduar sistemin tuaj do të jetë ndryshimi i vetëm një rregullimi në një kohë, vëzhgo ose benchmark (kontrollo) databazën tuaj, dhe mosbëj nëse nuk ka përmirësim të matshëm të qartë.

en: The bookmark has been deleted.
sq: Faqeruajtësi është fshirë.

en: The buffer that is allocated when sorting MyISAM indexes during a REPAIR TABLE or when creating indexes with CREATE INDEX or ALTER TABLE.
sq: Zbutësi që është ndarë kur klasifikon indekset MyISAM gjatë një REPAIR TABLE (riparo tabelë) ose kur krijon indekse me CREATE INDEX (krijo indeks) ose ALTER TABLE (alterno tabelë).

en: The cache is currently fragmented by %s%% , with 100%% fragmentation meaning that the query cache is an alternating pattern of free and used blocks. This value should be below 20%%.
sq: Cache është fragmentuar aktualisht nga %s%% , me fragmentim 100%% do të thotë se cache e pyetsorit është një model alternues i blloqeve të lira dhe të përdorura. Kjo vlerë duhet të jetë më e ulët se 20%%.

en: The central list of columns for the current database is empty.
sq: Lista qendrore e kolonave për bazën e të dhënave aktuale është e zbrazët.

en: The chart arrangement configuration in your browsers local storage is not compatible anymore to the newer version of the monitor dialog. It is very likely that your current configuration will not work anymore. Please reset your configuration to default in the <i>Settings</i> menu.
sq: Konfigurimi i marrëveshjes së grafikut në ruajtjen e shfletuesve tuaj lokalë nuk është më në përputhje me versionin më të ri të dialogut të monitorit. Është shumë e mundshme, që konfigurimi aktual nuk do të punojë më. Ju lutem rivendos konfigurimin në vlerën e parazgjedhur në menynë <i>Rregullimet</i>.

en: The columns have been moved successfully.
sq: Kolonat kanë lëvizur me sukses.

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
sq: Pjesa e zakonshme e rrugës së drejtorisë për të gjithë filet e të dhënave InnoDB.

en: The compiled-in InnoDB page size (default 16KB). Many values are counted in pages; the page size allows them to be easily converted to bytes.
sq: Madhësia e faqes së kompiluar InnoDB (parazgjedhur 16KB). Shumë vlera janë numëruar në faqe; madhësia e faqes i lejon ato të konvertohen me lehtësi në bajt.

en: The configuration file now needs a secret passphrase (blowfish_secret).
sq: Fili i konfigurimit ka nevojë tani për një frazë kalimi sekrete (blowfish_secret).

en: The configuration storage is not ready for the central list of columns feature.
sq: Ruajtja e konfigurimit nuk është e gatshme për listën qendrore të tiparit të kolonave.

en: The curl extension was not found and allow_url_fopen is disabled. Due to this some features such as error reporting or version check are disabled.
sq: Zgjerimi curl nuk gjendet dhe allow_url_fopen është pasifizuar. Për shkak të kësaj, disa tipare të tilla si raportimi gabim ose kontrolli i versionit janë pasifizuar.

en: The current number of pending fsync() operations.
sq: Numri aktual i veprimeve pezull fsync().

en: The current number of pending reads.
sq: Numri aktual i leximeve pezull.

en: The current number of pending writes.
sq: Numri aktual i shkrimeve pezull.

en: The current query cache hit rate of %s%% is below 20%%
sq: Norma e goditjeve të cache për pyetsorin aktual prej %s%% është poshtë 20%%

en: The current ratio of free query cache memory to total query cache size is %s%%. It should be above 80%%
sq: Raporti aktual i kujtesës cache të pyetsorit të lirë në krahasim me madhësinë e përgjithshme cache të pyetsorit është %s%%. Duhet të jetë më lart se 80%%

en: The database name is empty!
sq: Emri i databazës është i zbrazët!

en: The database name is not known for this query in the server's logs.
sq: Emri i databazës nuk është i njohur për këtë pyetsor në regjistrat (logs) e serverit.

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
sq: Madhësia e treguesit të parazgjedhur në bajt, që do të përdoret nga CREATE TABLE për tabelat MyISAM, kur asnjë opsion MAX_ROWS nuk është specifikuar.

en: The definer must be in the "username@hostname" format!
sq: Përcaktuesi duhet të jetë në formatin "username@hostname"!

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
sq: Përkufizimi i një funksioni të ruajtur duhet të përmbajë një deklaratë RETURN!

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
sq: Dosja që keni zgjedhur për ngarkim nuk mund të arrihet.

en: The file being uploaded is probably larger than the maximum allowed size or this is a known bug in webkit based (Safari, Google Chrome, Arora etc.) browsers.
sq: Fili që ngarkohet ka mundësi të jetë më i madh se madhësia maksimale e lejuar, ose kjo është një defekt i njohur në bazën webkit të shfletuesve  (Safari, Google Chrome, Arora etj.).

en: The file is being processed, please be patient.
sq: Fili po proçesohet, ju lutem, tregoni durim.

en: The first line of the file contains the table column names <i>(if this is unchecked, the first line will become part of the data)</i>
sq: Linja e parë e filit përmban emrat kolonës së tabelës <i>(nëse kjo është e pashënjuar, linja e parë do të bëhet pjesë e të dhënave)</i>

en: The first step of normalization is complete for table '%s'.
sq: Hapi i parë i normalizimit është i plotë për tabelën '%s'.

en: The following actions will be performed:
sq: Veprimet që vijojnë do të kryhen:

en: The following query has failed: "%s"
sq: Pyetsori që vijon, ka dështuar: "%s"

en: The following structures have either been created or altered. Here you can:
sq: Strukturat e mëposhtme janë krijuar ose ndryshuar. Këtu ju mund të:

en: The grow size of the handle data (.xtd) files.
sq: Madhësia e rritur e trajtimit të fileve (.xtd) për të dhënat.

en: The grow size of the row pointer (.xtr) files.
sq: Madhësia e rritur e fileve (.xtr) të treguesit të radhës.

en: The host name is empty!
sq: Emri host (pritësit) është i zbrazët!

en: The imported file does not contain any data!
sq: Fili i importuar nuk përmban ndonjë të dhënë!

en: The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
sq: Madhësia e rritjes për zgjerimin e madhësisë së një hapësire tabele autozgjeruese, kur ajo mbushet plot.

en: The indexes %1$s and %2$s seem to be equal and one of them could possibly be removed.
sq: Indekset %1$s dhe %2$s duket se janë të barabarta dhe një prej tyre mund të hiqet.

en: The max size of the result set in the query cache is the default of 1 MiB.
sq: Madhësia maks e rezultatit të vendosur në cache të pyetsorit është e parazgjedhur prej 1 MiB.

en: The maximum amount of used connections is getting close to the value of {max_connections}.
sq: Shuma maksimale e lidhjeve të përdorura është duke u mbyllur në vlerën {max_connections}.

en: The maximum number of connections that have been in use simultaneously since the server started.
sq: Numri maksimal i lidhjeve që kanë qenë në përdorim në të njëjtën kohë, që nga fillimi i serverit.

en: The maximum size of a data log file. The default value is 64MB. PBXT can create a maximum of 32000 data logs, which are used by all tables. So the value of this variable can be increased to increase the total amount of data that can be stored in the database.
sq: Madhësia maksimale e një fili regjistri (log) të dhënash. Vlera e paracaktuar është 64MB. PBXT mund të krijojë një maksimum regjistrash (logs) të dhënash prej 32.000, të cilat përdoren nga të gjitha tabelat. Pra, vlera e këtij variabli mund të rritet për të rritur shumën totale të të dhënave, që mund të ruhen në databazë.

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
sq: Madhësia maksimale, që një fil i përkohshëm MySQL lejon të përdorë, ndërsa ri-krijon një indeks MyISAM (gjatë REPAIR TABLE, ALTER TABLE, ose LOAD DATA INFILE).

en: The maximum time to acquire a row lock, in milliseconds.
sq: Koha maksimale për të marrë një kyçje radhe, në milisekonda.

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
sq: Zgjerimi PHP mbstring nuk gjendet dhe duket se është duke përdorur një charset (set karakteresh) multibajt. Pa zgjerimin mbstring phpMyAdmin nuk është në gjendje të ndajë vargjet si duhet dhe kjo mund të rezultojë në rezultate të papritura.

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
sq: Mënyra për riparim automatik të tabelave të dëmtuara MyISAM, të vendosur përmes opsionit të fillimit të serverit --myisam-recover.

en: The name '%s' is a MySQL reserved keyword. | The names '%s' are MySQL reserved keywords.
sq[0]: Emri '%s' është një fjalë kyçe e rezervuar MySQL.
sq[1]: Emrat '%s' janë fjalë kyçe të rezervuara MySQL.

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
sq: Emri i çelësit primar duhet të jetë "PRIMARY"!

en: The number of "random" read-aheads InnoDB initiated. This happens when a query is to scan a large portion of a table but in random order.
sq: Numri i lexo-përpara "random" (rastit) InnoDB të inicuara. Kjo ndodh kur një pyetsor është për të skanuar një porcion të madh të një tabele, por në renditje të rastësishme.

en: The number of INSERT DELAYED handler threads in use. Every different table on which one uses INSERT DELAYED gets its own thread.
sq: Numri i rrjedhave të trajtuesit INSERT DELAYED në përdorim. Çdo tabelë e ndryshme në të cilën dikush përdor INSERT DELAYED merr rrjedhën e vet.

en: The number of INSERT DELAYED rows written.
sq: Numri i radhëve INSERT DELAYED të shkruara.

en: The number of buffer pool pages that have been requested to be flushed.
sq: Numri i faqeve të pellgut zbutës, që janë kërkuar të zbrazen.

en: The number of bytes a script is allowed to allocate, eg. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] for no limit and [kbd]0[/kbd] for no change).
sq: Numri i bajtëve, që një skript është i lejuar të ndajë, psh. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] për jo limit dhe [kbd]0[/kbd] për jo ndryshim).

en: The number of bytes written to the log file.
sq: Numri i bajtëve të shkruara në një fil regjistri (log).

en: The number of cache hits.
sq: Numri i goditjeve cache.

en: The number of connection attempts (successful or not) to the MySQL server.
sq: Numri i përpjekjeve të lidhjeve (të sukseshme ose jo) në MySQL server.

en: The number of connections that were aborted because the client died without closing the connection properly.
sq: Numri i lidhjeve që u abortuan për shkak se klienti vdiq, pa mbyllur lidhjen si duhet.

en: The number of currently open connections.
sq: Numri i lidhjeve të hapura aktualisht.

en: The number of doublewrite operations that have been performed.
sq: Numri i veprimeve të shkruara dyfish që janë kryer.

en: The number of executed FLUSH statements.
sq: Numri i deklaratave FLUSH që janë ekzekutuar.

en: The number of failed attempts to connect to the MySQL server.
sq: Numri i përpjekjeve që dështuan në lidhjen me MySQL server.

en: The number of files that are open.
sq: Numri i fileve që janë hapur.

en: The number of free memory blocks in query cache. High numbers can indicate fragmentation issues, which may be solved by issuing a FLUSH QUERY CACHE statement.
sq: Numri i blloqeve të kujtesës së lirë në cache të pyetsorit. Numrat e mëdhenj mund të tregojnë probleme të fragmentimit, të cilat mund të zgjidhen duke nxjerrë një derklaratë FLUSH QUERY CACHE (cache e zbrazjes së pyetsorit).

en: The number of free pages.
sq: Numri i faqeve të lira.

en: The number of fsync() operations so far.
sq: Numri i veprimeve fsync() deri tani.

en: The number of fsync() writes done to the log file.
sq: Numri i shkrimeve fsync() të bëra në filin e regjistrit (log).

en: The number of in-memory temporary tables created automatically by the server while executing statements.
sq: Numri i tabelave të përkohshme në-kujtesë, të krijuara automatikisht nga serveri, ndërsa deklaratat ekzekutoheshin.

en: The number of internal COMMIT statements.
sq: Numri i deklaratave të brendshme COMMIT.

en: The number of internal ROLLBACK statements.
sq: Numri i deklaratave të brendshme ROLLBACK.

en: The number of items that can be displayed on each page of the navigation tree.
sq: Numri i njësive që mund të shfaqet në çdo faqe të pemës së navigimit.

en: The number of items that can be displayed on each page on the first level of the navigation tree.
sq: Numri i njësive që mund të shfaqet në çdo faqe të nivelit të parë të pemës së navigimit.

en: The number of joins that did a full scan of the first table.
sq: Numri i bashkimeve, që bënë një skanim të plotë të tabelës së parë.

en: The number of joins that do not use indexes. If this value is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.
sq: Numri i bashkimeve, që nuk përdorin indekse. Nëse kjo vlerë nuk është 0, ju duhet të kontrolloni me kujdes treguesit e tabelave tuaja.

en: The number of joins that used a range search on a reference table.
sq: Numri i bashkimeve që përdor një kërkim serie, në një tabelë reference.

en: The number of joins that used ranges on the first table. (It's normally not critical even if this is big.)
sq: Numri i bashkimeve që përdorin seritë në tabelën e parë. (Kjo normalisht nuk është  kritike edhe nëse kjo është e madhe.)

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row. (If this is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.)
sq: Numri i bashkimeve pa çelësat, që kontrollojnë për përdorimin e çelësit pas çdo radhe. (Nëse kjo nuk është 0, duhet të kontrolloni me kujdes treguesit e tabelave tuaja.)

en: The number of key blocks in the key cache that have changed but haven't yet been flushed to disk. It used to be known as Not_flushed_key_blocks.
sq: Numri i blloqeve kryesore në cachen çelës, që kanë ndryshuar, por ende nuk janë zbrazur në disk. Ajo njihet si Not_flushed_key_blocks.

en: The number of latched pages in InnoDB buffer pool. These are pages currently being read or written or that can't be flushed or removed for some other reason.
sq: Numri i faqeve të mbyllura në pellgun zbutës InnoDB. Këto janë faqet që aktualisht lexohen ose shkruhen ose që nuk mund të zbrazen apo të hiqen për disa arsye të tjera.

en: The number of log write requests.
sq: Numri i kërkesave të regjistrit (log) të shkrimit.

en: The number of logical read requests InnoDB has done.
sq: Numri i kërkesave të leximit logjik, që InnoDB ka bërë.

en: The number of logical reads that InnoDB could not satisfy from buffer pool and had to do a single-page read.
sq: Numri i leximeve logjike që InnoDB nuk mund të kënaqë nga pellgu zbutës dhe kishte për të bërë një lexim faqe-të-vetme.

en: The number of merge passes the sort algorithm has had to do. If this value is large, you should consider increasing the value of the sort_buffer_size system variable.
sq: Numri i kalimeve të bashkimit, që lloji i algoritmit duhej të bënte. Nëse kjo vlerë është e madhe, duhet të konsideroni rritjen e vlerës së variablit të sistemit sort_buffer_size.

en: The number of non-cached queries (not cachable, or not cached due to the query_cache_type setting).
sq: Numri i pyetsorëve jo-cache (jo cachable, apo jo cached për shkak të rregullimit query_cache_type).

en: The number of open files is approaching the max number of open files.  You may get a "Too many open files" error.
sq: Numri i fileve të hapur po i afrohet numrit maks të fileve të hapura. Mund të merrni një gabim "Too many open files" (shumë file të hapura).

en: The number of opened files is at %s%% of the limit. It should be below 85%%
sq: Numri i fileve të hapura është në %s%% të limitit. Duhet të jetë poshtë 85%%

en: The number of pages busy because they have been allocated for administrative overhead such as row locks or the adaptive hash index. This value can also be calculated as Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.
sq: Numri i faqeve të zëna për shkak se ato kanë qenë të ndara për administrimin e ngarkesës, të tilla si kyçet e radhëve, ose indeksin adaptiv hash. Kjo vlerë mund të llogaritet gjithashtu si Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.

en: The number of pages containing data (dirty or clean).
sq: Numri i faqeve që përmbajnë të dhëna (të pista ose të pastra).

en: The number of pages created.
sq: Numri i faqeve të krijuara.

en: The number of pages currently dirty.
sq: Numri i faqeve aktualisht pista.

en: The number of pages read.
sq: Numri i faqeve të lexuara.

en: The number of pages that have been written for doublewrite operations.
sq: Numri i faqeve që janë shkruar për veprimet doublewrite (shkrim i dyfishtë).

en: The number of pages written.
sq: Numri i faqeve të shkruara.

en: The number of pending log file fsyncs.
sq: Numri i filit të regjistrit (log) në pritje fsyncs.

en: The number of physical reads of a key block from disk. If Key_reads is big, then your key_buffer_size value is probably too small. The cache miss rate can be calculated as Key_reads/Key_read_requests.
sq: Numri i leximeve fizike të një blloku çelësash nga disku. Nëse Key_reads është i madh, atëherë vlera juaj e key_buffer_size është ndoshta shumë e vogël. Norma e mungesës cache mund të llogaritet si Key_reads/Key_read_requests.

en: The number of physical writes of a key block to disk.
sq: Numri i shkrimeve fizike të një blloku çelësash në disk.

en: The number of physical writes to the log file.
sq: Numri i shkrimeve fizike në filin e regjistrit (log).

en: The number of queries added to the cache.
sq: Numri i pyetsorëve të shtuar në cache.

en: The number of queries registered in the cache.
sq: Numri i pyetsorëve të regjistruar në cache.

en: The number of queries that have been removed from the cache to free up memory for caching new queries. This information can help you tune the query cache size. The query cache uses a least recently used (LRU) strategy to decide which queries to remove from the cache.
sq: Numri i pyetsorëve të cilët janë hequr nga cache për të liruar kujtesën për caching (ruajtur) pyetsorë të rinj. Ky informacion mund të ndihmojë në akordimin e madhësisë së cache të pyetsorit. Cache e pyetsorit përdor një strategji (LRU) të përdorur së paku kohët e fundit, për të vendosur se cili pyetsor duhet hequr nga cache.

en: The number of queries that have taken more than long_query_time seconds.
sq: Numri i pyetsorëve që kanë marrë më shumë se long_query_time sekonda.

en: The number of requests to insert a row in a table.
sq: Numri i kërkesave për të futur një radhë në një tabelë.

en: The number of requests to read a key block from the cache.
sq: Numri i kërkesave për të lexuar një bllok çelësazh nga cache.

en: The number of requests to read a row based on a fixed position. This is high if you are doing a lot of queries that require sorting of the result. You probably have a lot of queries that require MySQL to scan whole tables or you have joins that don't use keys properly.
sq: Numri i kërkesave për të lexuar një radhë, të bazuar në një pozicion të caktuar. Kjo është e lartë, nëse jeni duke bërë shumë pyetsorë, që kërkojnë klasifikim të rezultatit. Ndoshta keni shumë pyetje që kërkojnë MySQL të skanojë tabela të tëra ose keni bashkime që nuk i përdorin çelësat si duhet.

en: The number of requests to read a row based on a key. If this is high, it is a good indication that your queries and tables are properly indexed.
sq: Numri i kërkesave për të lexuar një radhë, të bazuar në një çelës. Nëse kjo është e lartë, është një tregues i mirë që pyetjet tuaja dhe tabelat janë indeksuar si duhet.

en: The number of requests to read the next row in key order. This is incremented if you are querying an index column with a range constraint or if you are doing an index scan.
sq: Numri i kërkesave për të lexuar radhën tjetër në renditjen e çelësit. Kjo është rritur, nëse jeni duke pyetur në një kolonë indeksi, me një pengesë serie, ose nëse jeni duke bërë një skanim indeksi.

en: The number of requests to read the next row in the data file. This is high if you are doing a lot of table scans. Generally this suggests that your tables are not properly indexed or that your queries are not written to take advantage of the indexes you have.
sq: Numri i kërkesave për të lexuar radhën tjetër në filin e të dhënave. Kjo është e lartë, nëse jeni duke bërë një shumë të skanimeve të tabelës. Në përgjithësi, kjo sugjeron që tabelat tuaja të mos jenë indeksuar si duhet, ose pyetsorët tuaj nuk janë shkruar për të përfituar nga indekset që keni.

en: The number of requests to read the previous row in key order. This read method is mainly used to optimize ORDER BY … DESC.
sq: Numri i kërkesave për të lexuar të radhës së mëparshme, në renditjen e çelësit. Kjo metodë leximi është përdorur kryesisht për të optimizuar ORDER BY … DESC.

en: The number of requests to update a row in a table.
sq: Numri i kërkesave për të aktualizuar një radhë në një tabelë.

en: The number of requests to write a key block to the cache.
sq: Numri i kërkesave për të shkruar një bllok çelësash në cache.

en: The number of row locks currently being waited for.
sq: Numri i kyçeve të radhës, që presin aktualisht.

en: The number of rows deleted from InnoDB tables.
sq: Numri i radhëve që fshihen nga tabela InnoDB.

en: The number of rows inserted in InnoDB tables.
sq: Numri i radhëve që futen nga tabela InnoDB.

en: The number of rows read from InnoDB tables.
sq: Numri i radhëve që lexohen nga tabela InnoDB.

en: The number of rows updated in InnoDB tables.
sq: Numri i radhëve që aktualizohen nga tabela InnoDB.

en: The number of rows waiting to be written in INSERT DELAYED queues.
sq: Numri i radhëve që presin të shkruhen në pyetsorët INSERT DELAYED  (fut të vonuarat).

en: The number of rows written with INSERT DELAYED for which some error occurred (probably duplicate key).
sq: Numri i radhëve të shkruara me INSERT DELAYED (fut të vonuarat), për të cilat disa gabime shfaqen (ka mundësi çelës i dyfishtë).

en: The number of sequential read-aheads InnoDB initiated. This happens when InnoDB does a sequential full table scan.
sq: Numri i leximeve-përpara të vazhdueshme InnoDB të iniciuara. Kjo ndodh kur InnoDB bën një skanim të plotë tabele të vazhdueshëm.

en: The number of sorted rows.
sq: Numri i radhëve të klasifikuara.

en: The number of sorts that were done by scanning the table.
sq: Numri i klasifikimeve, që janë bërë nga skanimi tabelës.

en: The number of sorts that were done with ranges.
sq: Numri i klasifikimeve, që janë bërë me normat.

en: The number of streams that are open (used mainly for logging).
sq: Numri i rrjedhave që janë hapur (përdorur kryesisht për prerjet).

en: The number of tables that are open.
sq: Numri i tabelave që janë hapur.

en: The number of tables that have been opened. If opened tables is big, your table cache value is probably too small.
sq: Numri i tabelave që janë hapur. Nëse tabelat e hapura janë të mëdha, vlera cache e tabelës suaj është ndoshta shumë e vogël.

en: The number of temporary tables currently open by the slave SQL thread.
sq: Numri i tabelave të përkohshme aktualisht të hapura nga rrjedha SQL skllave.

en: The number of temporary tables on disk created automatically by the server while executing statements. If Created_tmp_disk_tables is big, you may want to increase the tmp_table_size  value to cause temporary tables to be memory-based instead of disk-based.
sq: Numri i tabelave të përkohshme në disk të krijuara automatikisht nga serveri, ndërsa ekzekuton deklaratat. Nëse Created_tmp_disk_tables është e madhe, mund të doni të rrisni vlerën tmp_table_size për të shkaktuar tabelat e përkohëshme që të jenë të bazuara në kujtesë, në vend se të bazuara në disk.

en: The number of threads created to handle connections. If Threads_created is big, you may want to increase the thread_cache_size value. (Normally this doesn't give a notable performance improvement if you have a good thread implementation.)
sq: Numri i rrjedhave të krijuara për të trajtuar lidhjet. Nëse Threads_created është e madhe, mund të doni të rrisni vlerën thread_cache_size. (Normalisht kjo nuk do të japë një përmirësim të dukshëm të performancës, nëse keni zbatim të mirë të rrjedhave.)

en: The number of threads in the thread cache. The cache hit rate can be calculated as Threads_created/Connections. If this value is red you should raise your thread_cache_size.
sq: Numri i rrjedhave në cache të rrjedhës. Norma e goditjeve cache mund të llogaritet si Threads_created/Lidhjet. Nëse kjo vlerë është e kuqe, duhet të ngrini thread_cache_size tuaj.

en: The number of threads that are not sleeping.
sq: Numri i rrjedhave, që nuk janë duke fjetur.

en: The number of threads that have taken more than slow_launch_time seconds to create.
sq: Numri i rrjedhave që kanë marrë më shumë se slow_launch_time sekonda për të krijuar.

en: The number of times a row lock had to be waited for.
sq: Numri i herëve, që një kyç i radhës duhej të priste.

en: The number of times a row was deleted from a table.
sq: Numri i herëve, që një radhë është fshirë nga një tabelë.

en: The number of times that a table lock could not be acquired immediately and a wait was needed. If this is high, and you have performance problems, you should first optimize your queries, and then either split your table or tables or use replication.
sq: Numri i herëve që një kyç tabele nuk mund të jetë siguruar menjëherë dhe kërkohet të prisni. Nëse kjo është e lartë, dhe ju keni probleme me performancën, duhet së pari të optimizoni pyetsorët tuaj dhe pastaj të ndani tabelën ose tabelat, ose të përdorni replikim (përsëritje).

en: The number of times that a table lock was acquired immediately.
sq: Numri i herëve, që një kyç tabele është siguruar menjëherë.

en: The number of times the first entry was read from an index. If this is high, it suggests that the server is doing a lot of full index scans; for example, SELECT col1 FROM foo, assuming that col1 is indexed.
sq: Numri i herëve që lexohet hyrja e parë nga një indeks. Nëse kjo është e lartë, ajo sugjeron që serveri është duke bërë shumë skanime të plota të indeksit; për shembull, SELECT col1 FROM foo, duke nënkuptuar se col1 është indeksuar.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache but that exceeded the value of binlog_cache_size and used a temporary file to store statements from the transaction.
sq: Numri i transaksioneve që përdorën cache binare të përkohshme të regjistrit (log), që tejkalon vlerën e binlog_cache_size dhe përdor një fil të përkohshëm, për të ruajtur deklaratat nga transaksioni.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache.
sq: Numri i transaksioneve që përdorën cache binare të përkohshëm të regjistrit (log).

en: The number of unused blocks in the key cache. You can use this value to determine how much of the key cache is in use.
sq: Numri i blloqeve të papërdorura në cache të çelësit. Mund ta përdorni këtë vlerë, për të përcaktuar se sa është në përdorim një cache e çelësit.

en: The number of used blocks in the key cache. This value is a high-water mark that indicates the maximum number of blocks that have ever been in use at one time.
sq: Numri i blloqeve të përdorura në cache të çelësit. Kjo vlerë është një shenjë e lartë uji, që tregon numrin maksimal të blloqeve, që kanë qenë ndonjëherë në përdorim në të njëjtën kohë.

en: The number of waits we had because log buffer was too small and we had to wait for it to be flushed before continuing.
sq: Numri i pritjeve që kishim, sepse zbutësi i regjistrit (log) ishte shumë i vogël dhe na u desh të presim, që ajo të jetë zbrazur, para se të vazhdonim.

en: The number writes done to the InnoDB buffer pool.
sq: Numri i shkrimeve të bëra në pellgun e zbutësit InnoDB.

en: The password for %s was changed successfully.
sq: Fjalëkalimi për %s u ndryshua me sukses.

en: The password for authenticating with the proxy.
sq: Fjalëkalimi për autentifikimin (vërtetimin) me proksi (prokurë).

en: The password is empty!
sq: Fjalëkalimi është i zbrazët!

en: The passwords aren't the same!
sq: Fjalëkalimet nuk janë të njëjtë!

en: The percentage of garbage in a data log file before it is compacted. This is a value between 1 and 99. The default is 50.
sq: Përqindja e mbeturinave në një regjistër (log) fili të dhënash, para se të jetë kompakte. Kjo është një vlerë ndërmjet 1 dhe 99. E paracaktuar është 50.

en: The phpMyAdmin Monitor can assist you in optimizing the server configuration and track down time intensive queries. For the latter you will need to set log_output to 'TABLE' and have either the slow_query_log or general_log enabled. Note however, that the general_log produces a lot of data and increases server load by up to 15%.
sq: Monitori phpMyAdmin mund t'ju ndihmojë për të optimizuar konfigurimin e serverit dhe për të gjetur pyetësorët intensivë kohorë. Për këtë të fundit, do ju duhet të vendosni log_output në 'TABLE' dhe të keni slow_query_log ose general_log të aktivizuar. Vini re megjithatë, se general_log prodhon një sasi të dhënash dhe rrit ngarkesën e serverit deri në 15%.

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
sq: Ruajtja e konfigurimit phpMyAdmin është pasivizuar. %sGjej arsyen pse%s.

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
sq: Ruajtja e konfigurimit phpMyAdmin nuk është konfiguruar plotësisht, disa tipare të zgjeruara janë pasivizuar. %sGjej arsyen pse%s.

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
sq: Komploti mund të ndryshojë madhësi, duke u zvarritur përgjatë qoshes së djathtë në fund.

en: The primary key ( %1$s ) consists of more than one column so we need to find the partial dependencies.
sq: Çelësi primar ( %1$s ) përbëhet prej më shumë se një kolone, kështu që kemi nevojë të gjejmë varësi të pjesëshme.

en: The primary key has been dropped.
sq: Çelësi primar është fshirë.

en: The privileges were reloaded successfully.
sq: Privilegjet u ri-ngarkuan me sukses.

en: The profile has been updated.
sq: Profili është aktualizuar.

en: The query cache is considerably fragmented.
sq: Cache e pyetsorit është e fragmentuar në mënyrë të konsiderueshme.

en: The query cache is enabled and the server receives %d queries per second. This rule fires if there is more than 100 queries per second.
sq: Cache e pyetsorit është aftësuar dhe serveri merr %d pyetsorë për sekondë. Ky rregull merr zjarr, nëse ka më shumë se 100 pyetsorë për sekondë.

en: The query cache is known to greatly improve performance if configured correctly. Enable it by setting {query_cache_size} to a 2 digit MiB value and setting {query_cache_type} to 'ON'. <b>Note:</b> If you are using memcached, ignore this recommendation.
sq: Cache e pyetsorit është e njohur për të përmirësuar në masë të madhe punën, nëse është konfiguruar saktë. Aftësoje atë duke vendosur {query_cache_size} në vlerë 2 shifra MiB dhe vendos {query_cache_type} në 'ON' (po). <b>Shënim:</b> Nëse përdorni memcached, injoroje këtë rekomandim.

en: The query cache is not enabled.
sq: Cache e pyetsorit nuk është aftësuar.

en: The query cache size is above 128 MiB. Big query caches may cause significant overhead that is required to maintain the cache.
sq: Madhësia cache e pyetsorit është mbi 128 MiB. Cache e pyetsorëve të mëdhenj mund të shkaktojë ngarkesë të konsiderueshme, që kërkohet pë të mbajtur cachen.

en: The rate of opening files is high.
sq: Shkalla e skedareve që hapen është e lartë.

en: The rate of opening tables is high.
sq: Shkalla e tabelave që hapen është e lartë.

en: The rate of reading data from a fixed position is high.
sq: Shkalla e leximit të të dhënave nga një pozicion icaktuar është e lartë.

en: The rate of reading the first index entry is high.
sq: Shkalla e leximit të hyrjes së parë të indeksit është i lartë.

en: The rate of reading the next table row is high.
sq: Shkalla e leximit të radhës tjetër të tabelës është e lartë.

en: The ratio of removed queries to inserted queries is %s%%. The lower this value is, the better (This rules firing limit: 0.1%%)
sq: Raporti i pyetjeve të mënjanuara për të futur pyetsorë është %s%%. Sa më e ulët vlera e kësaj, aq më mirë (Kjo drejton kufirin e qitjes: 0.1%%)

en: The requested page was not found in the history, it may have expired.
sq: Faqja e kërkuar nuk gjendet në histori, ajo mund të ketë skaduar.

en: The row has been deleted.
sq: Radha është fshirë.

en: The second step of normalization is complete for table '%1$s'.
sq: Hapi i dytë i normalizimit është i plotë për tabelën '%1$s'.

en: The secret passphrase in configuration (blowfish_secret) is too short.
sq: Shprehja e kalimit sekret në konfigurimin (blowfish_secret) është shumë e shkurtër.

en: The selected user was not found in the privilege table.
sq: Përdoruesi i zgjedhur nuk gjendet në tabelën e të drejtave.

en: The selected users have been deleted successfully.
sq: Përdoruesit e zgjedhur u fshinë me sukses.

en: The server is not responding (or the local server's socket is not correctly configured).
sq: Serveri nuk përgjigjet (ose foleja e serverit lokal nuk është konfiguruar saktë).

en: The server is not responding.
sq: Serveri nuk përgjigjet.

en: The size of a transaction log before rollover, and a new log is created. The default value is 16MB.
sq: Madhësia e një regjistri (log) transaksioni para përmbysjes, dhe një regjistër (log) i ri është krijuar. Vlera e parazgjedhur është 16MB.

en: The size of the buffer used when writing a data log. The default is 256MB. The engine allocates one buffer per thread, but only if the thread is required to write a data log.
sq: Madhësia e një zbutësi të përdorur kur shkruan regjistrin (log) e të dhënave. E paracaktuar është 256MB. Motori cakton një zbutës për rrjedhë, por vetëm nëse rrjadha kërkohet në shkrimin e regjistrit (log) të të dhënave.

en: The size of the global transaction log buffer (the engine allocates 2 buffers of this size). The default is 1MB.
sq: Madhësia e zbutësit të regjistrit (log) të transaksionit global (motori cakton 2 zbutës të kësaj madhësie). E paracaktuar është 1MB.

en: The size of the memory buffer InnoDB uses to cache data and indexes of its tables.
sq: Madhësia e kujtesës së zbutësit InnoDB përdoret për të cache (ruajtur) të dhënat dhe indekset e tabelave të saj.

en: The slow query log is disabled.
sq: Regjistri i pyetsorit të ngadalshëm është pasivizuar.

en: The slow query rate should be below 5%%, your value is %s%%.
sq: Norma e pyetsorit të ngadalshëm duhet të jetë poshtë 5%%, vlera juaj është %s%%.

en: The status of failsafe replication (not yet implemented).
sq: Statusi i replikimit të sigurisë së dështimit (nuk është implementuar akoma).

en: The table name is empty!
sq: Emri i tabelës është i zbrazët!

en: The third step of normalization is complete.
sq: Hapi i tretë i normalizimit është kryer.

en: The thread cache is set to 0
sq: Cache e rrjedhës është vendosur në 0

en: The total cost of the last compiled query as computed by the query optimizer. Useful for comparing the cost of different query plans for the same query. The default value of 0 means that no query has been compiled yet.
sq: Kostoja e përgjithshme e pyetsorit të fundit të kompiluar nga optimizuesi i pyetsorit. I dobishëm për krahasimin e kostos së planeve të ndryshme të pyetsorit për të njëjtin pyetsor. Vlera e paracaktuar 0, do të thotë se nuk ka pyetsor të kompiluar ende.

en: The total number of blocks in the query cache.
sq: Numri i përgjithshëm i blloqeve në cache të pyetsorit.

en: The total number of data reads.
sq: Numri total i të dhënave të lexuara.

en: The total number of data writes.
sq: Numri total i të dhënave të shkruara.

en: The total time spent in acquiring row locks, in milliseconds.
sq: Koha totale e shpenzuar në marrjen e kçeve të radhës, në milisekonda.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
sq: Fili i ngarkuar e tejkalon direktivën MAX_FILE_SIZE, që është specifikuar në formularin HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
sq: Fili i ngarkuar e tejkalon direktivën upload_max_filesize në php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
sq: Fili i ngarkuar së fundi u ngarkua vetëm pjesërisht.

en: The uptime is only %s
sq: Koha e ngarkimit është vetëm %s

en: The url of the proxy to be used when retrieving the information about the latest version of phpMyAdmin or when submitting error reports. You need this if the server where phpMyAdmin is installed does not have direct access to the internet. The format is: "hostname:portnumber".
sq: Url e proksit, që do të përdoret kur të merrni informacioni rreth versionit të fundit të phpMyAdmin, ose kur të paraqitni raportet e gabimeve. Ju duhet kjo, nëse serveri ku është instaluar phpMyAdmin nuk ka hyrje direkte në internet. Formati është: "hostname:portnumber".

en: The user %s already exists!
sq: Përdoruesi %s ekziston ndërkohë!

en: The user name is empty!
sq: Emri i përdoruesit është i zbrazët!

en: The username for authenticating with the proxy. By default, no authentication is performed. If a username is supplied, Basic Authentication will be performed. No other types of authentication are currently supported.
sq: Emri i përdoruesit për autentifikimin me prokxy. Si standard, nuk është kryer autentifikimi. Nëse një emër nuk mbështetet,  Autentifikimi bazë do të kryhet. Asnjë lloj tjetër  autentifikimi nuk mbështetet aktualisht.

en: The web server does not have permission to save the file %s.
sq: Ueb serveri nuk ka lejimet e duhura për të ruajtur filin %s.

en: Theme
sq: Modeli

en: Theme %s not found!
sq: Modeli %s nuk gjendet!

en: Theme path not found for theme %s!
sq: Rruga e modelit nuk gjendet për modelin %s!

en: Theme:
sq: Modeli:

en: There are large item groups in navigation panel which may affect the performance. Consider disabling item grouping in the navigation panel.
sq: Nuk janë grupe të mëdha njësish në panelin e navigimit, që mund të ndikojnë në performancë. Konsidero pasivizimin e grupimit të njësive në panelin e navigimit.

en: There are lots of rows being sorted.
sq: Ka shumë radhë që janë klasifikuar.

en: There are no configured servers
sq: Nuk ka servera të konfiguruar

en: There are no events to display.
sq: Nuk ka ngjarje për t'u shfaqur.

en: There are no favorite tables.
sq: Nuk ka tabela të preferuara.

en: There are no files to upload!
sq: Nuk ka file për ngarkim!

en: There are no recent tables.
sq: Nuk ka tabela të fundit.

en: There are no routines to display.
sq: Nuk ka rutina për t'u shfaqur.

en: There are no triggers to display.
sq: Nuk ka shkrehës për t'u shfaqur.

en: There are too many joins without indexes.
sq: Ka shumë bashkime pa indekse.

en: There are too many threads that are slow to launch.
sq: Ka shumë rrjedha, që janë të ngadalshme në nisje.

en: There is a high percentage of slow queries compared to the server uptime.
sq: Ka një përqindje të lartë të pyetsorëve të ngadaltë, në krahasim me kohën e nisjes së serverit.

en: There is a lot of slow queries compared to the overall amount of Queries.
sq: Ka shumë pyetsorë të ngadaltë, në krahasim me sasinë e përgjithshme të Pyetsorëve.

en: There is mismatch between HTTPS indicated on the server and client. This can lead to non working phpMyAdmin or a security risk. Please fix your server configuration to indicate HTTPS properly.
sq: Ka mospërputhje mes HTTPS që tregohet në server dhe klient. Kjo mund të çojë në phpMyAdmin jo të punueshme ose në një rrezik sigurie. Konfiguro konfigurimin e serverit për të treguar HTTPS si duhet.

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
sq: Nuk ka informacion të detajuar statusi të vlefshëm për këtë motor ruajtje.

en: There is no primary key; please add one.<br/>Hint: A primary key is a column (or combination of columns) that uniquely identify all rows.
sq: Nuk ka asnjë çelës primar; ju lutem shtoni një.<br/>Ide: Një çelës primar është një kolonë (ose kombinim i kolonave), që në mënyrë unike identifikon të gjitha radhët.

en: There was a problem accessing your browser storage, some features may not work properly for you. It is likely that the browser doesn't support storage or the quota limit has been reached. In Firefox, corrupted storage can also cause such a problem, clearing your "Offline Website Data" might help. In Safari, such problem is commonly caused by "Private Mode Browsing".
sq: Ka pasur një problem për të hyrë në depozitën e shfletuesit tuaj, disa tipare mund të mos punojnë si duhet për ju. Është e mundshme që shfletuesi nuk ka mbështetjen e magazinimit ose është arritur kuota e kufirit. Në Firefox, magazinimi i korruptuar mund të shkaktojë gjithashtu një problem të tillë, pastrimi i "Offline Website Data" mund të ndihmojë. Në Safari, probleme të tilla zakonisht shkaktohen nga "Private Mode Browsing".

en: There was an error importing the ESRI shape file: "%s".
sq: Ka një gabim në importimin e filit të formës ESRI: "%s".

en: These are Edit, Copy and Delete links.
sq: Këto janë lidhjet për redaktim, kopjim dhe fshirje.

en: Third step of normalization (1NF+2NF+3NF)
sq: Hapi i tretë i normalizimit (1NF+2NF+3NF)

en: Third step of normalization (3NF)
sq: Hapi i tretë i normalizimit (3NF)

en: This %soption%s should be disabled as it allows attackers to bruteforce login to any MySQL server. If you feel this is necessary, use %srestrict login to MySQL server%s or %strusted proxies list%s. However, IP-based protection with trusted proxies list may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
sq: Ky %sopsion%s duhet të pasivizohet, pasi i lejon sulmuesit të hyjnë me forcë brutale (bruteforce) në çdo server MySQL. Nëse kjo ju duket e nevojshme, përdor %shyrjen e kufizuar në serverin MySQL%s ose %slistën e besuar të proxies%s. Megjithatë, mbrojtja me bazë IP nuk mund të jetë e besueshme, nëse IP e juaj i përket një ISP, ku mijëra përdorues, përfshirë edhe ju, janë të lidhur aty.

en: This Host
sq: Ky host (pritës)

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
sq: Ky MySQL server nuk e mbështet motorin e ruajtjes %s.

en: This MySQL server has been running for %1$s. It started up on %2$s.
sq: Ky MySQL server ka qenë në punë për %1$s. Ka filluar më %2$s.

en: This MySQL server works as <b>master</b> and <b>slave</b> in <b>replication</b> process.
sq: Ky MySQL server punon si <b>master</b> dhe <b>slave</b> në procesin e <b>replikimit</b>.

en: This MySQL server works as <b>master</b> in <b>replication</b> process.
sq: Ky MySQL server punon si <b>master</b> në procesin e <b>replikimit</b>.

en: This MySQL server works as <b>slave</b> in <b>replication</b> process.
sq: Ky MySQL server punon si <b>slave</b> në procesin e <b>replikimit</b>.

en: This action may change some of the columns definition.<br/>Are you sure you want to continue?
sq: Ky veprim mund të ndryshojë disa nga përkufizimet e kolonave. <br/> Jeni i sigurtë, qe doni te vazhdoni?

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
sq: Kjo kolonë tregon sasinë e pyetsorëve të njëjtë, që janë grupuar së bashku. Megjithatë, vetëm pyetsori SQL vetë, është përdorur si kriter grupimi, kështu që atributet e tjera të pyetsorëve, të tilla si koha e fillimit, mund të ndryshojnë.

en: This feature is not supported by your web browser
sq: Ky tipar nuk është i mbështetur nga shfletuesit ueb i juaj

en: This field is required
sq: Kjo fushë kërkohet

en: This format has no options
sq: Ky format nuk ka opsione

en: This generally happens in case of general system overload as it is pretty simple operations. You might want to monitor your system load carefully.
sq: Kjo përgjithësisht ndodh në rastin e mbingarkesës së përgjithshme të sistemit, pasi janë veprime mjaft të thjeshta. Mund të doni të monitoroni ngarkesën e sistemit tuaj me kujdes.

en: This indicates that many queries are doing full table scans. Add indexes where applicable.
sq: Kjo tregon se shumë pyetsorë janë duke bërë skanime të plota të tabelës. Shto indekse, ku është e aplikueshme.

en: This indicates that many queries need to sort results and/or do a full table scan, including join queries that do not use indexes. Add indexes where applicable.
sq: Kjo tregon se shumë pyetsorë kanë nevojë për të klasifikuar rezultatet dhe/ose të bëjnë një skanim të plotë të tabelës, duke përfshirë pyetsorët e bashkuar, që nuk përdorin indekse. Shto indekse, ku është e aplikueshme.

en: This is ON if this server is a slave that is connected to a master.
sq: Kjo është ON (po), nëse ky server është një skllav (slave), që është lidhur me një master.

en: This is a read-only variable and can not be edited
sq: Ky është një variabël vetëm-lexo dhe nuk mund të korrigjohet

en: This is the amount of memory allocated to the index cache. Default value is 32MB. The memory allocated here is used only for caching index pages.
sq: Kjo është sasia e kujtesës së caktuar për cache të indeksit. Vlera e paracaktuar është 32MB. Kujtesa e caktuar këtu përdoret vetëm për caching të faqeve të indeksit.

en: This is the amount of memory allocated to the record cache used to cache table data. The default value is 32MB. This memory is used to cache changes to the handle data (.xtd) and row pointer (.xtr) files.
sq: Kjo është sasia e kujtesës së caktuar për cache të regjistrimit të përdorur për cache të dhënat e tabelës. Vlera e paracaktuar është 32MB. Kjo kujtesë përdoret për ndryshime cache, për të trajtuar të dhënat (.xtd) dhe filet e treguesit të radhës (.xtr).

en: This is the number of transaction log files (pbxt/system/xlog*.xt) the system will maintain. If the number of logs exceeds this value then old logs will be deleted, otherwise they are renamed and given the next highest number.
sq: Ky është numri i transaksioneve të fileve të regjistrit (log) (pbxt/sistem/xlog*.xt), që sistemi do të mbajë. Nëse numri i regjistrave (logs) e tejkalon këtë vlerë, atëherë regjistrat e vjetra do të fshihet, përndryshe ato emërtohen dhe u jepet numri i tjetër më i lartë.

en: This list is based on a subset of the table's data and is not necessarily accurate.
sq: Kjo listë është bazuar në një nënset të të dhënave të tabelës dhe nuk është patjetër e saktë.

en: This means that joins are doing full table scans. Adding indexes for the columns being used in the join conditions will greatly speed up table joins.
sq: Kjo do të thotë se bashkimet po bëjnë skanim të plotë të tabelave. Shtimi i indekseve për kolonat, duke përdorur në kushtet e bashkimit, do të përshpejtojë shumë bashkimin e tabelave.

en: This method requires using an '<i>SSL connection</i>' or an '<i>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</i>'; while connecting to the server.
sq: Kjo metodë kërkon përdorimin e një '<i>lidhje SSL</i>' ose një '<i>lidhje të pakriptuar, që kripton fjalëkalimet me anë të RSA</i>'; ndërsa lidhet me serverin.

en: This might be caused by {query_cache_limit} being too low. Flushing the query cache might help as well.
sq: Kjo mund të shkaktohet nga {query_cache_limit} duke qenë shumë i ulët. Zbrazja e cache të pyetsorit mund të ndihmojë gjithashtu.

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
sq: Ky veprim mund të marrë një kohë të gjatë. Procedoni megjithatë?

en: This operation will attempt to convert your data to the new collation. In rare cases, especially where a character doesn't exist in the new collation, this process could cause the data to appear incorrectly under the new collation; in this case we suggest you revert to the original collation and refer to the tips at
sq: Ky veprim do të përpiqet për të kthyer të dhënat tuaja në një krahasim të ri. Në raste të rralla, veçanërisht kur një karakter nuk ekziston në krahasimin e ri, ky proces mund të shkaktojë që të dhënat të shfaqen gabim nën krahasimin e ri; në këtë rast ne ju sugjerojmë të ktheheni në krahasimin origjinal dhe të referoni këshillat në

en: This option will replace your table and contained data.
sq: Ky opsion do të zëvendësojë tabelën tuaj dhe të dhënat që përmban.

en: This plugin does not support compressed imports!
sq: Kjo shtojcë (plug-in) nuk i mbështet importimet e kompresuara!

en: This report automatically includes data about the error and information about relevant configuration settings. It will be sent to the phpMyAdmin team for debugging the error.
sq: Ky raport përfshin të automatikisht të dhënat në lidhje me gabimin dhe informacionin në lidhje me rregullimet relevante të konfigurimit. Kjo do të dërgohet për ekipin phpMyAdmin për gjetjen e gabimit.

en: This server is configured as master in a replication process.
sq: Ky server është konfiguruar si master në një proces të replikimit.

en: This server is not configured as a master server in a replication process. You can choose from either replicating all databases and ignoring some of them (useful if you want to replicate a majority of the databases) or you can choose to ignore all databases by default and allow only certain databases to be replicated. Please select the mode:
sq: Ky server nuk është konfiguruar si master, në një proces replikimi. Mund të zgjidhni nga replikimi të gjitha databazat dhe injoroni disa nga ato (e dobishme, nëse doni të replikoni shumicën e databazave), ose mund të zgjidhni të injoroni të gjitha databazat si standard dhe të lejoni të replikohen vetëm databazat e caktuara. Ju lutem, zgjedh mënyrën:

en: This setting is disabled, it will not be applied to your configuration.
sq: Ky rregullim është pasivizuar, nuk do të aplikohet për konfigurimin tuaj.

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
sq: Kjo tabelë nuk përmban një kolonë unike. Tiparet e lidhura me lidhjet redaktimin rrjetë, kuti kontrolli, Redakto, Kopjo dhe Fshij mund të mos punojnë pas ruajtjes.

en: This usually indicates frequent full index scans. Full index scans are faster than table scans but require lots of CPU cycles in big tables, if those tables that have or had high volumes of UPDATEs and DELETEs, running 'OPTIMIZE TABLE' might reduce the amount of and/or speed up full index scans. Other than that full index scans can only be reduced by rewriting queries.
sq: Kjo zakonisht tregon skanimet e shpeshta të plota të indeksit. Skanimet e plota të indeksit janë më të shpejtë se sa skanimet e tabelave, por kërkojnë shumë cikle të CPU në tabelat e mëdha, nëse këto tabela, që kanë ose kanë pasur vëllime të UPDATEs (aktualizime) dhe DELETEs (fshirje), ekzekutimi i 'OPTIMIZE TABLE' (optimizo tabelën) mund të zvogëlojë sasinë dhe/ose të përshpejtojë skanimin e plotë të indeksit. Më mirë se skanimet e plota të indeksit, mund të reduktohen vetëm me rishkrimin e pyetsorëve.

en: This usually means there is a syntax error in it, please check any errors shown below.
sq: Kjo zakonisht do të thotë se ka një gabim sintakse në të, ju lutem, kontrollo ndonjë gabim të treguar më poshtë.

en: This value is interpreted using %1$sstrftime%2$s, so you can use time formatting strings. Additionally the following transformations will happen: %3$s. Other text will be kept as is. See the %4$sFAQ%5$s for details.
sq: Kjo vlerë është interpretuar me anë të %1$sstrftime%2$s, kështu që mund të përdorni vargjet e formatimit të kohës. Për më tepër, transformimet që vijojnë mund të ndodhin: %3$s. Teksti tjetër do të mbahet siç është. Shiko %4$sFAQ%5$s për detaje.

en: This value should be double checked to ensure that this directory is neither world accessible nor readable or writable by other users on your server.
sq: Kjo vlerë duhet të kontrollohet dy herë, për të siguruar, që kjo drejtori nuk është as bota e arritshme, as e lexueshme, ose e shkrueshme nga përdorues të tjerë në serverin tuaj.

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
sq: Kjo pamje ka të paktën këtë numër të radhëve. Ju lutem, refero %sdokumentacionin%s.

en: Thread %s was successfully killed.
sq: Rrjedha %s u vra me sukses.

en: Thread cache
sq: Cache (kujtesa e fshehtë) e rrjedhës

en: Thread cache hit rate %%
sq: Shkalla e goditjes së cache të rrjedhës %%

en: Thread cache hit rate (calculated value)
sq: Shkalla e goditjes së cache të rrjedhës (vlera e llogaritur)

en: Thread cache hitrate: %s%%, this value should be above 80%%
sq: Shkalla e goditjes së cache të rrjedhës: %s%%, kjo vlerë duhet të jetë mbi 80%%

en: Thread cache is disabled, resulting in more overhead from new connections to MySQL.
sq: Cache e rrjedhës e pasivizuar, rezulton në ngarkesë më të lartë nga lidhjet e reja tek MySQL.

en: Thread cache is not efficient.
sq: Cache e rrjedhës nuk është efiçiente.

en: Threads
sq: Rrjedha

en: Threads that are slow to launch
sq: Rrjedhat janë të ngadalta për t'u lëshuar

en: Through this operation, MySQL attempts to map the data values between collations. If the character sets are incompatible, there may be data loss and this lost data may <b>NOT</b> be recoverable simply by changing back the column collation(s). <b>To convert existing data, it is suggested to use the column(s) editing feature (the "Change" Link) on the table structure page. </b>
sq: Përmes këtij veprimi, MySQL përpiqet të ndajë vlerat e të dhënave ndërmjet krahasimeve. Nëse setet e karaktereve janë të papajtueshme, mund të ketë humbje për të dhënat dhe kjo humbje e të dhënave <b>NUK</b> është e rikuperueshme, thjesht duke ndryshuar përsëri krahasimin e kolonave. <b>Për të kthyer të dhënat ekzistuese, sugjerohet që të përdorni tiparin e korrigjimit të kolonave (lidhjen "Ndrysho") në faqen e strukturës së tabelës.</b>

en: Thu
sq: Enj

en: Thursday
sq: E enjte

en: Time
sq: Koha

en: Time taken
sq: Koha që ka marrë

en: Time taken:
sq: Koha që ka marrë:

en: Title of browser window when a database is selected.
sq: Titulli i dritares së shfletuesit, kur është zgjedhur një databazë.

en: Title of browser window when a server is selected.
sq: Titulli i dritares së shfletuesit, kur është zgjedhur një server.

en: Title of browser window when a table is selected.
sq: Titulli i dritares së shfletuesit, kur është zgjedhur një tabelë.

en: Title of browser window when nothing is selected.
sq: Titulli i dritares së shfletuesit, kur nuk është zgjedhur asgjë.

en: To
sq: Tek

en: To display queries from the logs, select the relevant time span on any chart by holding down the left mouse button and panning over the chart. Once confirmed, this will load a table of grouped queries, there you may click on any occurring SELECT statements to further analyze them.
sq: Për të shfaqur pyetsorët nga regjistrat (logs), zgjedh hapësirën përkatëse kohore në çdo grafik, duke mbajtur të shtypur butonin e majtë të miut dhe duke e pjerrësuar atë mbi tabelë. Pasi konfirmohet, kjo do të ngarkojë një tabelë të pyetësorëve të grupuar, aty mund të klikoni mbi ndonjë deklaratatë SELECT, për t'i analizuar ato më tej.

en: To have more accurate averages it is recommended to let the server run for longer than a day before running this analyzer
sq: Për të patur mesatare më të saktë, rekomandohet të lihet serveri të ekzekutohet për më shumë se një ditë, para se të ekzekutoni këtë analizator

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
sq: Për ta zvogëluar, kap një zgjedhje nga subjekti me treguesin e miut.

en: Today
sq: Sot

en: Toggle relationship lines
sq: Shkëmbe rreshtat e relacionit

en: Toggle small/big
sq: Shkëmbe e vogël/e madhe

en: Too many clients are aborted.
sq: Shumë klientë janë abortuar.

en: Too many connections are aborted.
sq: Shumë lidhje janë abortuar.

en: Too many error messages, some are not displayed.
sq: Shumë mesazhe gabimi, disa nuk shfaqen.

en: Too many sorts are causing temporary tables.
sq: Shumë klasifikime po shkaktojnë tabela të përkohëshme.

en: Too many table locks were not granted immediately.
sq: Shumë kyçe tabelash nuk janë dhënë menjëherë.

en: Total
sq: Gjithsejt

en: Total (since startup) number of times the replication slave SQL thread has retried transactions.
sq: Numri i përgjithshëm (që nga fillimi) i herëve që replikimi skllav rrjedhë SQL, ka riprovuar transaksionet.

en: Total Time
sq: Koha gjithsejt

en: Total memory
sq: Kujtesa totale

en: Total size of buffer pool, in pages.
sq: Madhësia e përgjithshme e pellgut zbutës, në faqet.

en: Total swap
sq: Shkëmbimi total

en: Total time:
sq: Koha totale:

en: Total:
sq: Totali:

en: Track table
sq: Gjurmo tabelën

en: Track these data definition statements:
sq: Gjurmo këto deklarata përcaktimesh të dhënash:

en: Track these data manipulation statements:
sq: Gjurmo këto deklarata manipulimesh të dhënash:

en: Track view
sq: Pamje e gjurmës

en: Tracked tables
sq: Tabelat e gjurmuara

en: Tracking
sq: Gjurmim

en: Tracking data definition successfully deleted
sq: Gjurmimi i përcaktimit të të dhënave u fshi me sukses

en: Tracking data deleted successfully.
sq: Të dhënat e gjurmuara u fshinë me sukses.

en: Tracking data manipulation successfully deleted
sq: Gjurmimi i manipulimit të të dhënave u fshi me sukses

en: Tracking for %1$s was activated at version %2$s.
sq: Gjurmimi për %1$s u aktivizua në versionin %2$s.

en: Tracking for %1$s was deactivated at version %2$s.
sq: Gjurmimi për %1$s u pasivizua në versionin %2$s.

en: Tracking is active.
sq: Gjurmimi është aktiv.

en: Tracking is not active.
sq: Gjurmimi nuk është aktiv.

en: Tracking of %s is activated.
sq: Gjurmimi i %s është aktivizuar.

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
sq: Gjurmimi i ndryshimeve të bëra në databazë. Kërkon ruajtjen e konfigurimit të phpMyAdmin.

en: Tracking report
sq: Raport gjurmimi

en: Tracking report for table `%s`
sq: Raporti i gjurmimit për tabelën `%s`

en: Tracking statements
sq: Deklaratë gjurmimi

en: Tracking versions deleted successfully.
sq: Versionet e gjurmuara u fshinë me sukses.

en: Traffic
sq: Trafiku

en: Transaction buffer size
sq: Madhësia e amortizimit të transaksionit

en: Transaction coordinator
sq: Koordinator transaksioni

en: Trigger %1$s has been created.
sq: Shkrehësi %1$s është krijuar.

en: Trigger %1$s has been modified.
sq: Shkrehësi %1$s është modifikuar.

[ctx: Trigger action time]
en: Time
sq: Koha

en: Trigger name
sq: Emri i shkrehësit

en: Triggers
sq: Shkrehësit

en: Truncate
sq: Cungo

en: Truncate Shown Queries
sq: Cungo pyetsorët e shfaqur

en: Truncate table before insert
sq: Cungo tabelën para futjes

en: Try to revert erroneous fields to their default values
sq: Provo të rikthesh fushat gabim tek vlerat e tyre standarde

en: Tu
sq: Ma

en: Tue
sq: Mar

en: Tuesday
sq: E martë

en: Type
sq: Tipi

en: Type to filter these, Enter to search all
sq: Shtyp për të filtruar këto, Enter për të kërkuar të gjitha

en: UI preferences table
sq: UI tabelë e preferencave

en: URL where logo in the navigation panel will point to.
sq: URL ku logo në panelin e navigimit do të tregojë.

en: Unable to change master!
sq: Nuk mund të ndryshojë master!

en: Unable to connect to master %s.
sq: Nuk mund të lidhet me master %s.

en: Unable to read master log position. Possible privilege problem on master.
sq: Nuk mund të lexojë pozicionin e regjistrit (log) master. Problem i mundshëm privilegjesh në master.

en: Unexpected character on line %1$s. Expected tab, but found "%2$s".
sq: Karakter i papritur në linjën %1$s. Pritet tabelori, por u gjet "%2$s".

en: Unexpected characters on line %s.
sq: Karakter i papritur në linjën %s.

en: Ungroup queries
sq: Mos-grupo pyetsorët

en: Unique
sq: Unik

en: Unit
sq: Njësi

en: Unknown
sq: I panjohur

en: Unknown error
sq: Gabim i panjohur

en: Unknown error in file upload.
sq: Gabim i panjohur në ngarkimin e filit.

en: Unknown table status:
sq: Status i panjohur tabele:

en: Unlink from main panel
sq: Moslidh nga paneli kryesor

en: Unparsable version string
sq: Varg versioni i papërkthyeshëm

en: Unselect all
sq: Mos-zgjedh të gjitha

en: Untitled
sq: Pa titull

en: Untracked tables
sq: Tabelat e pashkelura

en: Update
sq: Aktualizo

en: Update Query
sq: Pyetsori i aktualizimit

en: Update bookmark
sq: Aktualizo faqeruajtësin

en: Update data when duplicate keys found on import
sq: Aktualizo të dhënat kur dyfishon çelësat e gjetur në import

en: Update data when duplicate keys found on import (add ON DUPLICATE KEY UPDATE)
sq: Aktualizo të dhëna kur çelësat e dyfishtë gjenden në import (shto ON DUPLICATE KEY UPDATE)

en: Updated
sq: Aktualizuar

en: Upload directory
sq: Dosja e ngarkimit

en: Uploading your import file…
sq: Ngarkon filin tuaj të importit…

en: Uptime below one day
sq: Koha e punës më pak se një ditë

en: Uptime is less than 1 day, performance tuning may not be accurate.
sq: Koha e punës është më pak se 1 ditë, akordimi i performancës mund të mos jetë i saktë.

en: Use %s statement
sq: Shto deklaratën %s

en: Use GZip output buffering for increased speed in HTTP transfers.
sq: Përdor rezultatin e zbutjes GZip, për rritur shpejtësië në tranferuesit HTTP.

en: Use Host Table
sq: Përdor tabelën pritëse

en: Use LOCAL keyword
sq: Përdor fjalë kyçe LOCAL

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
sq: Përdor OpenStreetMaps si Shtresë Bazë

en: Use SSL
sq: Përdor SSL

en: Use TAB key to move from value to value, or CTRL+arrows to move anywhere.
sq: Përdor tastin TAB (tabelor) për të lëvizur nga një vlerë te tjetra, ose CTRL+shigjeta për të lëvizur kudo.

en: Use Tables
sq: Përdor Tabelat

en: Use database search
sq: Përdor kërkimin e databazës

en: Use delayed inserts
sq: Përdor futje të vonuara

en: Use hexadecimal for BINARY & BLOB
sq: Përdor hekzadecimal për BINARY & BLOB

en: Use ignore inserts
sq: Përdor futje injoruese

en: Use natural order for sorting table and database names.
sq: Përdor renditje natyrale për klasifikimin e emrave të tabelës dhe databazës.

en: Use only icons, only text or both.
sq: Përdor vetëm ikona, vetëm text ose të dyja.

en: Use persistent connections to MySQL databases.
sq: Përdor lidhje të qëndrueshme për tek databazat MySQL.

en: Use regular expression
sq: Përdor shprehje të rregullt

en: Use text field
sq: Përdor fushën e tekstit

en: Use text field:
sq: Përdor fushën e tekstit:

en: Use this column to label each point
sq: Përdor këtë klolonë, për të etiketuar secilën pikë

en: Use this value
sq: Përdor këtë vlerë

en: Use user-friendly editor for editing SQL queries (CodeMirror) with syntax highlighting and line numbers.
sq: Përdor editor miqësor për korrigjimin e pyetsorëve SQL CodeMirror, me theksim të sintaksës dhe numrat e rreshtave.

en: Used memory
sq: Kujtesa e përdorur

en: Used swap
sq: Shkëmbimi i përdorur

en: Used variable / formula
sq: Variabli i përdoruesit / formula

en: User
sq: Përdoruesi

en: User account
sq: Llogaria e përdoruesit

en: User accounts
sq: Llogaritë e përdoruesve

en: User accounts overview
sq: Pamja e përgjithshme e llogarive të përdoruesve

en: User for config auth
sq: Përdoruesi për config auth

en: User group
sq: Grup përdoruesi

en: User group menu assignments
sq: Meny e detyrave të grupi të përdoruesit

en: User groups
sq: Grupet e përdoruesve

en: User groups table
sq: Tabela e grupit të përdoruesve

en: User has been added.
sq: Përdoruesi është shtuar.

en: User name
sq: Emri i përdoruesit

en: User name:
sq: Emri i përdoruesit:

en: User preferences
sq: Preferencat e përdoruesit

en: User preferences storage table
sq: Tabela e ruajtjes së preferencave të përdoruesit

en: User:
sq: Përdoruesi:

en: Username
sq: Emri i përdoruesit

en: Username and hostname didn't change. If you only want to change the password, 'Change password' tab should be used.
sq: Emri i përdoruesit dhe emri i pritësit (hostname) nuk kanë ndryshuar. Nëse doni vetëm të ndryshoni fjalëkalimin, duhet të përdoret tabelori 'Ndrysho fjalëkalimin'.

en: Username:
sq: Emri i përdoruesit:

en: Users
sq: Përdoruesit

en: Users cannot set a higher value
sq: Përdoruesit nuk mund të vendosin një vlerë më të lartë

en: Users having access to "%s"
sq: Përdoruesit që kanë hyrje tek "%s"

en: Users of '%s' user group
sq: Përdorues të grupit '%s' të përdorimit

en: Users table
sq: Tabela e përdoruesve

en: Using bookmark "%s" as default browse query.
sq: Përdorimi i faqerojtësit "%s" si shfletues pyetsori standard.

en: Using the monitor:
sq: Përdorimi i monitorit:

en: VIEW name
sq: SHFAQ emrin

en: Validates the string using regular expression and performs insert only if string matches it. The first option is the Regular Expression.
sq: Vlerëso vargun (string) duke përdorur shprehje të rregullta dhe kryej futjen vetëm nëse vargu përkon me atë. Mundësia e parë është Shprehje e Rregullt (Regular Expression).

en: Validation failed for the input string %s.
sq: Vlerësimi dështoi për vargun e të dhënave %s.

en: Value
sq: Vlera

en: Value Column:
sq: Vlera e kolonës:

en: Value for the column "%s"
sq: Vlera për kolonën "%s"

en: Value must be less than or equal to %s!
sq: Vlera duhet të jetë e barabartë ose më e ulët se %s!

en: Values
sq: Vlerat

en: Values for a new column
sq: Vlerat për kolonën e re

en: Values for column %s
sq: Vlerat për kolonat %s

en: Values for options list for default transformations. These will be overwritten if transformation is filled in at table structure page.
sq: Vlerat për listën e opsioneve për transformimet e parazgjedhura. Këto do të mbivendosen nëse transformimi plotësohet në faqen e strukturës së tabelës.

en: Variable
sq: Variabli

en: Variable %d:
sq: Variabli %d:

en: Variables
sq: Variablat

en: Verbose name of this server
sq: Emri fjalëshumë i këtij serveri

en: Version
sq: Versioni

en: Version %1$s of %2$s was deleted.
sq: Versioni %1$s nga %2$s u fshi.

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
sq: Versioni %1$s është krijuar për tabelat e zgjedhura, gjurmimi është aktiv për ta.

en: Version %1$s was created, tracking for %2$s is active.
sq: Versioni %1$s u krijua, gjurmimi për %2$s është aktiv.

en: Version %s snapshot (SQL code)
sq: Versioni %s snapshot (imazh ekrani) (kodi SQL)

en: Version check
sq: Kontroll i versionit

en: Version information
sq: Informacion mbi versionin

en: Version information:
sq: Informacion mbi versionin:

en: Version is compiled from source, not a MySQL official binary.
sq: Versioni është kompiluar nga burimi, jo nga një binar zyrtar MySQL.

en: Version less than 5.1.30 (the first GA release of 5.1).
sq: Versioni më i vogël se 5.1.30 (GA e parë lëshuar nga 5.1).

en: Version less than 5.5.8 (the first GA release of 5.5).
sq: Versioni më i vogël se 5.5.8 (GA e parë lëshuar nga 5.5).

en: Versions
sq: Versionet

en: Very weak
sq: Shumë i dobët

en: View
sq: Shfaq

en: View %s has been dropped.
sq: Paraqitja %s është fshirë.

en: View a structure's contents by clicking on its name.
sq: Shfaq një përmbajtje të strukturës duke klikuar mbi emrin e saj.

en: View dump (schema) of database
sq: Shfaq zbrazjen (skema) e databazës

en: View dump (schema) of databases
sq: Shfaq zbrazjen (skema) e databazave

en: View dump (schema) of table
sq: Shfaq zbrazjen (skema) e tabelës

en: View in fullscreen
sq: Shfaq në ekran të plotë

en: View name can not be empty!
sq: Shaqja e emrit nuk mund të jetë bosh!

en: View only
sq: Shfaq vetëm

en: View output as text
sq: Shfaq rezultatin si tekst

en: View structure
sq: Shfaq strukturën

en: View users
sq: Shfaq përdoruesit

en: Views
sq: Shfaqje

en: Views:
sq: Shfaqje:

en: Virtuality
sq: Virtualiteti

en: Visualize GIS data
sq: Vizualizo të dhënat GIS

en: Warning
sq: Paralajmërim

en: Warning: a form on this page has more than %d fields. On submission, some of the fields might be ignored, due to PHP's max_input_vars configuration.
sq: Paralajmërim: një formular në këtë faqe ka më shumë se %d fusha. Në dorëzimin, disa nga fushat mund të injorohen, për shkak të konfigurimit PHP max_input_vars.

en: Warnings
sq: Paralajmërime

en: We
sq: Më

en: Weak
sq: Dobet

en: Web server
sq: Ueb server

en: Wed
sq: Mër

en: Wednesday
sq: E mërkurë

en: Welcome
sq: Mirësevjen

en: Welcome to %s
sq: Mirësevjen në %s

en: Well Known Binary
sq: Binare e mirënjohur

en: Well Known Text
sq: Tekst i mirënjohur

en: When Host table is used, this field is ignored and values stored in Host table are used instead.
sq: Kur tabela e pritësit (Host) është përdorur, kjo fushë injorohet dhe vlerat e ruajtura në tabelën e pritësit (Host) përdoren në vend të tyre.

en: When browsing tables, the sorting of each table is remembered.
sq: Kur shfleton tabelat, klasifikimi i çdo tabele kujtohet.

en: When disabled, users cannot set any of the options below, regardless of the checkbox on the right.
sq: Kur pasivizohet, përdoruesit nuk mund të vendosin ndonjë nga opsionet më poshtë, pavarësisht kutisë së kontrollit në të djathtë.

en: Where to show the table row links
sq: Ku tregohen lidhjet radhët e tabelës

en: Whether a DROP DATABASE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a database.
sq: Nëse një deklaratë DROP DATABASE IF EXISTS (fshij databazën nëse ekziston) do të shtohet si linjë e parë në regjistër (log), kur krijon një databazë.

en: Whether a DROP TABLE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a table.
sq: Nëse një deklaratë DROP TABLE IF EXISTS (fshij tabelën nëse ekziston) do të shtohet si linjë e parë tek regjistri (log) kur krijon një tabelë.

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
sq: Nëse një deklaratë DROP VIEW IF EXISTS (fshij pamjen nëse ekziston) do të shtohet si linjë e parë tek regjistri (log) kur krijon një pamje.

en: Whether a user should be displayed a "show all (rows)" button.
sq: Nëse një përdorues do të shfaqte një buton "shfaq të gjitha (radhët)".

en: Whether a warning ("Are your really sure…") should be displayed when you're about to lose data.
sq: Nëse një paralajmërim ("A jeni me të vërtetë i sigurtë…"), do të shfaqet kur jeni duke humbur të dhëna.

en: Whether column comments should be shown in table structure view
sq: Nëse komentet e kolonës duhet të shfaqen në pamjen e strukturës së tabelës

en: Whether the table structure actions should be hidden.
sq: Nëse veprimet e strukturës së tabelës duhet të fshihen.

en: Whether the tracking mechanism creates versions for tables and views automatically.
sq: Nëse mekanizmi i ndjekjes krijon versione për tabelat dhe shfaqet automatikisht.

en: Whether to offer the possibility of tree expansion in the navigation panel.
sq: Nëse ofron mundësinë e zgjerimit të pemës në panelin e navigimit.

en: Whether to show events under database in the navigation tree
sq: Nëse shfaq ngjarjet nën databazë në pemën e navigimit

en: Whether to show functions under database in the navigation tree
sq: Nëse shfaq funksionet nën databazë në pemën e navigimit

en: Whether to show hint or not.
sq: Nëse e tregon , apo jo.

en: Whether to show procedures under database in the navigation tree
sq: Nëse shfaq procedurat nën databazë në pemën e navigimit

en: Whether to show row links even in the absence of a unique key.
sq: Qoftë për të treguar lidhjet e radhës edhe në mungesë të një çelësi unik.

en: Whether to show tables under database in the navigation tree
sq: Nëse shfaq tabelat nën databazë në pemën e navigimit

en: Whether to show views under database in the navigation tree
sq: Nëse shfaq pamjet nën databazë në pemën e navigimit

en: While requesting new chart data the server returned an invalid response. This is most likely because your session expired. Reloading the page and reentering your credentials should help.
sq: Ndërsa kërkon të dhëna grafiku të ri, serveri ktheu një përgjigje të pavlefshme. Kjo ka mundësi të jetë për shkak se sesioni juaj ka skaduar. Ringarko faqen dhe ri-futja e kredencialeve tuaja duhet të ndihmojë.

en: While there is nothing wrong with a high amount of row sorting, you might want to make sure that the queries which require a lot of sorting use indexed columns in the ORDER BY clause, as this will result in much faster sorting.
sq: Ndërsa nuk ka asgjë të keqe me një sasi të lartë të klasifikimit të radhës, mund të doni të siguroheni që pyetsorët, të cilët kërkojnë shumë klasifikim, të përdorin kolonat e indeksuara në klauzolën ORDER BY (renditur sipas), pasi kjo do të rezultojë në një klasifikim shumë më të shpejtë.

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally.
sq: Wildcards (karakteret e veçanta) % dhe _ duhet të shmangen me një \ për t'i përdorur ato fjalë për fjalë.

en: With selected:
sq: Me të zgjedhur:

en: Without PHP code
sq: Pa kod PHP

en: Words are separated by a space character (" ").
sq: Fjalët ndahen me një karakter hapësire (" ").

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
sq: Fjalët ose vlertat për të cilat kërkoni (wildcard: "%"):

en: Write requests
sq: Shkrimi kërkon

en: Write waits
sq: Shkrimi pret

en: Write waits in %
sq: Shkrimi pret në %

en: Wrong GET file attribute value
sq: Vlerë gabim e atributit të filit GET

en: Wrong data
sq: Të dhëna gabim

en: Wrong data or no validation for %s
sq: Të dhëna të gabuara ose pa validim për %s

en: Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!
sq: Lejimet e gabuara mbi filin e konfigurimit, nuk duhet të jetë botërisht e shkruajtshme!

en: Wrong username/password. Access denied.
sq: Emri i përdoruesit/fjalëkalimi gabim. Hyrja mohohet.

en: X Values
sq: X vlerat

en: X-Axis label:
sq: X-aksi etiketa:

en: X-Axis:
sq: X-Aksi:

en: Y Values
sq: Y vlerat

en: Y values
sq: Vlerat Y

en: Y-Axis label:
sq: Y-aksi etiketa:

en: YES
sq: PO

[ctx: Year suffix]
en: none
sq: asnjë

en: Yes
sq: Po

en: You allow for connecting to the server without a password.
sq: Lejoheni për lidhjen me serverin pa një fjalëkalim.

en: You are about to DESTROY a complete database!
sq: Jeni duke DESTROY (shkatërruar) një databazë të plotë!

en: You are about to DESTROY a complete table!
sq: Jeni duke DESTROY (shkatërruar) një tabelë të plotë!

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
sq: Jeni duke TRUNCATE (cunguar) një tabelë të plotë!

en: You are currently using %s%% of your memory for the InnoDB buffer pool. This rule fires if you are assigning less than 60%%, however this might be perfectly adequate for your system if you don't have much InnoDB tables or other services running on the same machine.
sq: Jeni duke përdorur aktualisht %s%% të kujtesës suaj për pellgun zbutës InnoDB. Ky rregull lëshohet nëse jeni duke caktuar më pak se 60%%, megjithatë kjo mund të jetë krejtësisht adekuate për sistemin tuaj, nëse nuk keni shumë tabela InnoDB, ose shërbime tjera që ekzekutohen në të njëjtën makinë.

en: You are not allowed to log in to this MySQL server!
sq: Nuk lejoheni të hyni në këtë server MySQL!

en: You are not using a secure connection; all data (including potentially sensitive information, like passwords) is transferred unencrypted!
sq: Nuk jeni duke përdorur një lidhje të sigurtë; të gjitha të dhënat (duke përfshirë informacionin potencialisht të ndjeshme, si fjalëkalimet) janë transferuar të pakriptuara!

en: You are using Git version, run [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]The latest stable version is %s, released on %s.
sq: Jeni duke përdorur versionin Git, ekzekuto [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]Versioni i fundit stabil është %s, lëshuar me %s.

en: You are using PHP's deprecated 'mysql' extension, which is not capable of handling multi queries. [strong]The execution of some stored routines may fail![/strong] Please use the improved 'mysqli' extension to avoid any problems.
sq: Jeni duke përdorur kundërshtinë e zgjerimit 'mysql' të PHP, e cila nuk është e aftë të trajtojë multi pyetsorë. [strong]Ekzekutimi i disa rutinave të ruajtura mund të dështojë![/strong] Ju lutem, përdor zgjerimin 'mysqli' të përmirësuar, për të shmangur ndonjë problem.

en: You are using the MySQL Query cache with a fairly high traffic database. It might be worth considering to use <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/ha-memcached.html">memcached</a> instead of the MySQL Query cache, especially if you have multiple slaves.
sq: Jeni duke përdorur cache të pyetsorit MySQL me një databazë me trafik relativisht të lartë. Mund të jetë me vlerë konsiderimi i përdorimit të <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/ha-memcached.html">memcached</a> në vend të cache të pyetsorit MySQL, veçanërisht nëse keni skllavë të shumëfishtë.

en: You are using the demo server. You can do anything here, but please do not change root, debian-sys-maint and pma users. More information is available at %s.
sq: Jeni duke përdorur server demo. Mund të bëni ndonjë gjë këtu, por ju lutem, mos ndryshoni rrënjën (root), debian-sys-maint dhe përdoruesit pma. Më shumë informacion është i vlefshëm në %s.

en: You are using the mysql extension which is deprecated in phpMyAdmin. Please consider installing the mysqli extension.
sq: Jeni duke përdorur zgjerimin mysql, i cili është kundërshtuar në phpMyAdmin. Ju lutem, konsideroni instalimin e zgjerimit mysqli.

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
sq: U munduat të ngarkoni filin me kompresim të pambështetur (%s). Mbështetja për të nuk zbatohet, ose është pasivizuar nga konfigurimi juaj.

en: You can also edit most values<br />by clicking directly on them.
sq: Mund të korrigjoni vlerat më të shumta<br />duke klikuar direkt mbi to.

en: You can also edit most values<br />by double-clicking directly on them.
sq: Mund të korrigjoni vlerat më të shumta<br />duke klikuar dyfish direkt mbi to.

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
sq: Mund të futni emrin e pritësit hostname/adresën IP dhe portën e ndarë me hapësirë.

en: You can execute the dump by creating and using a temporary database. Please ensure that you have the privileges to do so.
sq: Mund të ekzekutoni zbrazjen (dump), duke krijuar dhe përdorur një databazë të përkohshme. Ju lutem, sigurohuni që të keni privilegje për ta bërë këtë.

en: You can reset all your settings and restore them to default values.
sq: Mund të rivendosni të gjitha rregullimet tuaja dhe t'i riktheni ato në vlerat e paracaktuara.

en: You can set more settings by modifying config.inc.php, eg. by using %sSetup script%s.
sq: Mund të vendosni më shumë konfigurime, duke modifikuar config.inc.php, psh. përdor %sSkriptin e instalimit%s.

en: You can use MySQL wildcard characters (% and _), escape them if you want to use their literal instances, i.e. use [kbd]'my\_db'[/kbd] and not [kbd]'my_db'[/kbd].
sq: Mund të përdorni karakteret wildcard MySQL (% dhe _), shmangi ato nëse doni të përdorni instancat e tyre literale, dmth. përdor [kbd]'my\_db'[/kbd] dhe jo [kbd]'my_db'[/kbd].

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
sq: Nuk mund t'i ndryshoni këto variabla. Ju lutem, hyni si rrënjë (root) ose kontaktoni administratorin tuaj të databazës.

en: You didn't have blowfish secret set and have enabled [kbd]cookie[/kbd] authentication, so a key was automatically generated for you. It is used to encrypt cookies; you don't need to remember it.
sq: Nuk e keni vendosur blowfish (peshk që fryhet) të fshehtë dhe keni aftësuar autentifikimin [kbd]cookie[/kbd], kështu që një çelës gjenerohet automatikisht për ju. Ai përdoret për të kriptuar gatimet (cookies); nuk keni nevojë ta kujtoni atë.

en: You do not have InnoDB enabled.
sq: Nuk keni aftësuar InnoDB.

en: You do not have necessary privileges to create a database named 'phpmyadmin'. You may go to 'Operations' tab of any database to set up the phpMyAdmin configuration storage there.
sq: Ju nuk keni privilegjet e nevojshme për të krijuar një databazë me emrin 'phpmyadmin'. Ju mund të shkoni në tabelorin 'Veprimet'  të çdo databaze, për të rregulluar ruajtjen e konfigurimit phpMyAdmin atje.

en: You do not have privileges to manipulate with the users!
sq: Ju nuk keni privilegje të manipuloni me përdoruesit!

en: You do not have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
sq: Nuk keni privilegje të mjaftueshme për të kryer këtë veprim; Ju lutem, refero dokumentacionin për më tepër detaje

en: You do not have the necessary privileges to create a routine.
sq: Ju nuk keni privilegjet e nevojshme për të krijuar një rutinë.

en: You do not have the necessary privileges to create a trigger.
sq: Ju nuk keni privilegjet e nevojshme për të krijuar një shkrehes.

en: You do not have the necessary privileges to create an event.
sq: Nuk keni privilegjet e nevojshme për të krijuar një ngjarje.

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
sq: Nuk keni privilegje të mjaftueshme të jeni këtu tani!

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
sq: Ju nuk keni privilegje të mjaftueshme për të kryer këtë veprim; Ju lutem, referoni dokumentacionin për më shumë detaje

en: You have a slow query rate of %s per hour, you should have less than 1%% per hour.
sq: Keni një normë pyetsori të ngadalshme të %s për orë, duhet të keni më pak se 1%% për orë.

en: You have added a new user.
sq: Keni shtuar një përdorues të ri.

en: You have disabled ini_get and/or ini_set in php.ini. This option is incompatible with phpMyAdmin!
sq: Ke çaktivizuar ini_get dhe / ose ini_set në php.ini. Ky opsion është i papajtueshëm me phpMyAdmin!

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
sq: Keni ndryshuar disa të dhëna dhe ato nuk janë ruajtur. Jeni i sigurtë, qe doni të largoheni nga kjo faqe, para se të ruani të dhënat?

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
sq: Keni aftësuar mbstring.func_overload në konfigurimin tuaj PHP. Ky opsion është jokompatibël me phpMyAdmin dhe mund të shkaktojë disa të dhëna, që të korruptohen!

en: You have no saved settings!
sq: Nuk keni rregullime të ruajtura!

en: You have revoked the privileges for %s.
sq: Keni anuluar privilegjet për %s.

en: You have to choose at least one column to display!
sq: Duhet të zgjidhni të paktën një kolonë për të shfaqur!

en: You have unsaved changes; are you sure you want to leave this page?
sq: Keni ndryshime të paruajtura; a jeni i sigurte, se doni të largoheni nga kjo faqe?

en: You have updated the privileges for %s.
sq: Keni aktualizuar privilegjet për %s.

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
sq: Nuk i keni ruajtur ndryshimet e faqosjes (layout). Do të humbin, nëse nuk i ruani ato. Doni të vazhdoni?

en: You may also drag and drop a file on any page.
sq: Mundeni gjithashtu të tërhiqni dhe lëshoni një fil për çdo faqe.

en: You may examine the data in the error report:
sq: Ju mund t'i shqyrtoni të dhënat në raportin e gabimit:

en: You may need to decrease the size of {key_buffer_size}, re-examine your tables to see if indexes have been removed, or examine queries and expectations about what indexes are being used.
sq: Mund të duhet të ulni madhësinë e {key_buffer_size}, ri-ekzamino tabelat tuaja për të parë nëse indekset janë hequr, ose ekzamino pyetsorët dhe pritjet rreth asaj, për të cilën përdoren indekset.

en: You may need to increase {key_buffer_size}.
sq: Mund të duhet të rrisni {key_buffer_size}.

en: You may want to refresh the page.
sq: Duhet të rifreskoni faqen.

en: You might want to increase {long_query_time} or optimize the queries listed in the slow query log
sq: Mund të doni të rrisni {long_query_time} ose optimizoni pyetsorët e renditur në regjistrin (log) e pyetsorit të ngadalshëm

en: You might want to increase {query_cache_size}, however keep in mind that the overhead of maintaining the cache is likely to increase with its size, so do this in small increments and monitor the results.
sq: Mund të doni të rrisni {query_cache_size}, megjithatë mbaj në mendje, që ngarkesa e mbajtjes së cache ka mundësi të rritet me madhësinë e saj, kështu që bëje këtë me rritje të vogla dhe monitoro rezultatin.

en: You must provide a name and a type for each routine parameter.
sq: Duhet të siguroni një emër dhe një tip për çdo parametër rutinë.

en: You must provide a routine definition.
sq: Duhet të siguroni një përkufizim rutinë.

en: You must provide a routine name!
sq: Duhet të siguroni një emër rutinë!

en: You must provide a trigger definition.
sq: Duhet të siguroni një përkufizim të shkrehësit.

en: You must provide a trigger name!
sq: Duhet të siguroni një emër shkrehësi!

en: You must provide a valid event for the trigger!
sq: Duhet të siguroni një ngjarje të vlefshme për shkrehësin!

en: You must provide a valid execution time for the event.
sq: Duhet të siguroni një kohë të vlefshme të ekzekutimit për ngjarjen.

en: You must provide a valid interval value for the event.
sq: Duhet të siguroni një vlerë të vlefshme intervali për ngjarjen.

en: You must provide a valid return type for the routine.
sq: Duhet të siguroni një tip të vlefshëm të kthimit për rutinën.

en: You must provide a valid table name!
sq: Duhet të siguroni një emër tabele të vlefshëm!

en: You must provide a valid timing for the trigger!
sq: Duhet të siguroni një kohë të vlefshme për shkrehësin!

en: You must provide a valid type for the event.
sq: Duhet të siguroni një tip të vlefshëm për ngjarjen.

en: You must provide an event definition.
sq: Duhet të siguroni një përcaktim për ngjarjen.

en: You must provide an event name!
sq: Duhet të siguroni një emër për ngjarjen!

en: You must provide length/values for routine parameters of type ENUM, SET, VARCHAR and VARBINARY.
sq: Duhet të siguroni gjatësinë/vlerat për parametrat rutinë të tipit ENUM, SET, VARCHAR dhe VARBINARY.

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
sq: Ndoshta nuk keni krijuar një fil konfigurimi. Mund të doni të përdorni %1$sskriptin e instalimit%2$s për ta krijuar atë.

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
sq: Ndoshta provuat të ngarkoni një fil, që është shumë i madh. Ju lutem, refero %sdokumentacionin%s për një vështrim të kujdesshëm për këtë kufizim.

en: You set the [kbd]config[/kbd] authentication type and included username and password for auto-login, which is not a desirable option for live hosts. Anyone who knows or guesses your phpMyAdmin URL can directly access your phpMyAdmin panel. Set %1$sauthentication type%2$s to [kbd]cookie[/kbd] or [kbd]http[/kbd].
sq: Ti vure  llojin e autentifikimit [kbd] config [/kbd] dhe përfshiu emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin për login automatik, i cili nuk është një opsion i dëshirueshëm për hostët e drejtpërdrejtë. Çdokush që e di apo mendon URL-në e phpMyAdmin mund të hyjë direkt në panelin tuaj phpMyAdmin. Set %1$s authentication type %2$s  në [kbd]cookie [/kbd] ose [kbd]http [/kbd].

en: You should upgrade to %s %s or later.
sq: Duhet të aktualizoni tek %s %s ose më lart.

en: You should upgrade, as MySQL 5.1 has improved performance, and MySQL 5.5 even more so.
sq: Duhet ta aktualizoni, pasi MySQL 5.1 ka përmirësuar performancën, dhe MySQL 5.5 edhe më shumë.

en: You should upgrade, as recent versions of MySQL 5.1 have improved performance and MySQL 5.5 even more so.
sq: Ju duhet të perditesoni, pasi versionet e fundit të MySQL 5.1 kanë përmirësuar performancën dhe MySQL 5.5 edhe më shumë.

en: You should upgrade, to a stable version of MySQL 5.5.
sq: Duhet të aktualizoni, tek një version stabil i MySQL 5.5.

en: You should use SSL connections if your database server supports it.
sq: Duhet të përdorni lidhjen SSL, nëse serveri i databazës e mbështet atë.

en: You were logged out from one server, to logout completely from phpMyAdmin, you need to logout from all servers.
sq: Ju dolet nga një server, për te dalë plotësisht nga phpMyAdmin, duhet të dilni nga të gjithë serverat.

en: Your InnoDB buffer pool is fairly small.
sq: Pellgu zbutës InnoDB është mjaft më i vogël.

en: Your InnoDB log size is at %s%% in relation to the InnoDB buffer pool size, it should not be below 20%%
sq: Madhësia e regjistrit (log) InnoDB tek %s%%, në relacion me madhësinë e pellgut zbutës InnoDB, duhet të jetë poshtë 20%%

en: Your PHP parameter [a@https://secure.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login might expire sooner than configured in phpMyAdmin.
sq: Parametri juaj PHP [a@https://secure.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] është më i vogël se vlefshmëria e gatimit (cookie) të konfiguruar në phpMyAdmin, për shkak të kësaj, hyrja juaj mund të përfundojë më shpejt se është konfiguruar në phpMyAdmin.

en: Your SQL query has been executed successfully.
sq: Pyetsori juaj SQL është ekzekutuar me sukses.

en: Your absolute InnoDB log size is %s MiB
sq: Madhësia absolute InnoDB e regjistrit (log) është %s MiB

en: Your browser has phpMyAdmin configuration for this domain. Would you like to import it for current session?
sq: Shfletuesi juaj ka konfigurim të phpMyAdmin për këtë domain. Dëshironi ta importoni atë për sesionin aktual?

en: Your browser will refresh all displayed charts in a regular interval. You may add charts and change the refresh rate under 'Settings', or remove any chart using the cog icon on each respective chart.
sq: Shfletuesi juaj do të rifreskojë të gjitha grafikët e shfaqur në një interval të rregullt. Ju mund të shtoni grafikë dhe ndryshoni normën e rifreskimit nën 'Rregullimet', ose hiqni çdo grafik, duke përdorur ikonën hallkë në secilin grafik përkatës.

en: Your export is incomplete, due to a low execution time limit at the PHP level!
sq: Eksporti juaj është jo i plotë, për shkak të ekzekutimit të ulët të kufizimit kohor në nivel të PHP!

en: Your memory capacity is above 3 GiB (assuming the Server is on localhost), so MySQL might not be able to access all of your memory. You might want to consider installing the 64-bit version of MySQL.
sq: Kapaciteti i kujtesës suaj është mbi 3 GiB (duke konsidertuar se Server është në pritësin lokal - localhost), kështu që MySQL mund të mos jetë në gjendje të hyjë në të gjithë kujtesën tuaj. Mund t'ju duhet të konsideroni instalimin e versionit 64-bit të MySQL.

en: Your preferences will be saved for current session only. Storing them permanently requires %sphpMyAdmin configuration storage%s.
sq: Preferencat tuaja do të ruhen vetëm për sesionin aktual. Për ruajtjen e tyre të përhershme, kërkohet %sruajtja e konfigurimit phpMyAdmin%s.

en: Your session has expired. Please log in again.
sq: Sesioni juaj ka skaduar. Ju lutemi hyni përsëri.

en: Zoom search
sq: Kërkimi zoom

en: [ROLLBACK occurred.]
sq: [RIKTHIMI u shfaq.]

en: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. descending order for columns of type TIME, DATE, DATETIME and TIMESTAMP, ascending order otherwise.
sq: [kbd]SMART[/kbd] - dmth. renditje zbritëse për kolonat e tipit TIME, DATE, DATETIME dhe TIMESTAMP, përndryshe rendiktje ngritëse.

en: active
sq: aktive

en: after %s
sq: pas %s

en: alias export may not work reliably in all cases.
sq: eksporti i pseudonimit nuk mund të punojnë në mënyrë të besueshme në të gjitha rastet.

en: all of the words
sq: të gjitha fjalët

en: and then
sq: dhe pastaj

en: as regular expression
sq: si shprehje e rregullt

en: ascending
sq: ngritëse

en: at beginning of table
sq: në fillim të tabelës

en: at least one of the words
sq: të paktën një nga fjalët

en: authored on %1$s by %2$s
sq: autori në %1$s nga %2$s

en: both of the above
sq: të dyja nga më sipër

en: both of the above<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
sq: të dyja më sipër<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Shembull: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: calendar-month-year
sq: kalendar-muaj-vit

en: cancel
sq: anulo

en: column(s)
sq: Kolona(t)

en: committed on %1$s by %2$s
sq: kryer në %1$s nga %2$s

en: complete inserts
sq: futje të plota

en: concurrent_insert is set to 0
sq: concurrent_insert është vendosur në 0

en: data
sq: të dhënat

en: database-specific
sq: databazë-specifike

[ctx: date and time types]
en: Date and time
sq: Data dhe ora

en: descending
sq: zbritëse

en: disabled
sq: pasivizuar

en: display column
sq: shfaq kolonën

en: dynamic
sq: dinamike

en: event
sq: ngjarje

en: extended inserts
sq: futje e zgjeruar

en: first
sq: së pari

[ctx: for MIME transformation]
en: Description
sq: Përshkrim

[ctx: for default]
en: None
sq: Asnjë

en: general_log and slow_query_log are enabled.
sq: general_log dhe slow_query_log janë aftësuar.

en: general_log is enabled.
sq: general_log është aftësuar.

en: global
sq: globale

en: gzipped
sq: gzipuar

en: have_innodb is set to 'value'
sq: have_innodb është vendosur në 'value' (vlerë)

en: in use
sq: në përdorim

en: include column names in every <code>INSERT</code> statement <br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>
sq: përfshij emrat e kolonave në çdo deklaratë <code>INSERT</code><br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Shembull: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>

en: insert multiple rows in every <code>INSERT</code> statement<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
sq: fut radhë të shumëfishta në çdo deklaratë <code>INSERT</code><br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Shembull: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: key
sq: çelës

en: key_buffer_size is 0
sq: key_buffer_size është 0

en: let the user choose
sq: lëre përdoruesin të zgjedhë

en: log_output is not set to TABLE.
sq: log_output nuk është vendosur në TABLE.

en: log_output is set to TABLE.
sq: log_output është vendosur në TABLE.

en: log_slow_queries is set to 'OFF'
sq: log_slow_queries është vendosur në 'OFF' (jo)

en: long_query_time is currently set to %ds.
sq: long_query_time është vendosur aktualisht në %ds.

en: long_query_time is set to %d second(s).
sq: long_query_time është vendosur në %d sekond(a).

en: max %% MyISAM key buffer ever used: %s%%, this value should be above 95%%
sq: maks %% MyISAM çelës i xbutur i përdorur ndonjëherë: %s%%, kjo vlerë duhet të jetë mbi 95%%

en: maximum %s
sq: maksimum %s

en: neither of the above
sq: asnjë nga ato më sipër

en: neither of the above<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>
sq: asnjë nga ato më sipër<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Shembull: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>

en: no branch
sq: nuk ka degë

en: no description
sq: nuk ka përshkrim

en: not OK
sq: jo OK

en: not active
sq: jo aktive

[ctx: numeric types]
en: Numeric
sq: Numerike

en: or type variable name:
sq: ose shkruaj emrin e variablit:

en: pages
sq: faqe

en: partitioned
sq: copëzuar

en: per day
sq: për ditë

en: per hour
sq: për orë

en: per hour:
sq: për orë:

en: per minute
sq: për minutë

en: per minute:
sq: për minut:

en: per second
sq: për sekondë

en: per second:
sq: për sekondë:

en: phpMyAdmin configuration snippet
sq: fragmenti i konfigurimit phpMyAdmin

en: phpMyAdmin documentation
sq: phpMyAdmin - dokumentacioni

en: phpMyAdmin homepage
sq: phpMyAdmin uebfaqja

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
sq: phpMyAdmin u përpoq të lidhet me MySQL server, dhe serveri e refuzoi lidhjen. Duhet të kontrolloni pritësin (host), emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin në konfigurimin tuaj dhe të siguroheni që ato korrespondojnë me informacionin e dhënë nga administratori i MySQL server.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
sq: phpMyAdmin nuk ishte në gjendje ta vriste rrjedhën %s. Kjo ka mundësi tashmë të jetë mbyllur.

en: possible exploit
sq: e mundur të shfrytëzohet

en: query_cache_limit is set to 1 MiB
sq: query_cache_limit është vendosur në 1 MiB

en: query_cache_size is set to 0 or query_cache_type is set to 'OFF'
sq: query_cache_size është vendosur në 0 ose query_cache_type është vendosur në 'OFF' (jo)

en: routine
sq: rutinë

en: shared
sq: ndarë

en: slow_launch_time is set to %s
sq: slow_launch_time është vendosur në %s

en: slow_query_log and general_log are disabled.
sq: slow_query_log dhe general_log janë pasivizuar.

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
sq: slow_query_log është aftësuar, por serveri regjistron vetëm pyetsorët që marrin më shumë se %d sekonda. Këshillohet ta vendosni këtë long_query_time 0-2 sekonda, në varësi të sistemit tuaj.

en: slow_query_log is enabled.
sq: slow_query_log është aftësuar.

en: slow_query_log is set to 'OFF'
sq: slow_query_log është vendosur në 'OFF' (jo)

[ctx: spatial types]
en: Spatial
sq: Spacial (hapësinor)

en: split into
sq: ndaj në

en: static
sq: statike

[ctx: string types]
en: String
sq: Varg (string)

en: structure
sq: strukturën

en: structure and data
sq: strukturën dhe të dhënat

en: subquery
sq: nënpyetsor

en: table-specific
sq: Privilegjet specifike të tabelës

en: the exact phrase as substring
sq: shprehja e saktë si substring

en: the exact phrase as whole field
sq: shprehja e saktë si fushë e tërë

en: trigger
sq: shkrehës

en: unavailable
sq: e pavlefshme

en: unknown
sq: e panjohur

en: up to date
sq: aktual

en: use this for future exports
sq: përdore këtë për eksporte në të ardhmen

en: web server upload directory:
sq: drejtoria e ngarkimit në ueb server:

en: wildcard
sq: wildcard (shenja të veçanta)

en: zipped
sq: zipuar

en: {long_query_time} is set to 10 seconds or more, thus only slow queries that take above 10 seconds are logged.
sq: {long_query_time} është vendosur në 10 sekonda ose më tepër, kështu që vetëm pyetsorët e ngadalshëm, që marrin rreth 10 sekonda mund të hyjnë.

en: {tmp_table_size} and {max_heap_table_size} are not the same.
sq: {tmp_table_size} dhe {max_heap_table_size} nuk janë të njëjtë.

en: ø Time
sq: ø Koha

en: “%s”
sq: "%s"

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
sq: … fshij të vjetrin nga tabela e përdoruesve dhe pastaj ringarko privilegjet.

en: … delete the old one from the user tables.
sq: … fshij të vjetrin nga tabelat e përdoruesve.

en: … keep the old one.
sq: … mbaj të vjetrin.

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
sq: … të shfuqizojë të gjitha privilegjet aktive që nga i vjetri, e pastaj t'i fshijë.
